Strona główna Fora Foto Sprzęt bezprzewodowe podłączenie lampy

bezprzewodowe podłączenie lampy

Sprzęt

 
Member

Czy da się bezprzewodowo połączyć lampę błyskową oddzieloną od aparatu, czy tylko za pomocą wężyka?
Wiem że mam to w instrukcji, właśnie czytam i widzę tylko o wężyku dlatego zastanawiam sie czy to jedyny sposób, bo wężyka nie mam a chciałabym popróbować zdjęć z lampą obok..

 
Member

aha mam nikona d80 i sb-900

 
Member

Poczytaj dokładnie, a najlepiej od razu razu z aparatem i lampą. To obszerne zagadnienie, polecam też książkę J.McNally “Z pamiętnika lampy błyskowej” świetnie napisana https://www.dfv.pl/ksiazki.html?id=883.

W skrócie: przewagą Nikona jest system CLS (m.in jego składniki to: tryb i-TTL, zaawansowany system oświetlenia bezprzewodowego, blokada energii błysku, przekazywanie info o barwie błysku, synchro z krótkimi czasami, wspomaganie wielopolowego af) i właśnie możliwość sterowania lampą wbudowaną (np. w D80) lampami zewnętrznymi. To proste, obie lampy ustawiasz w odpowiednim trybie i ta “mała” ustawienie Commander Mode – w trybie Master steruje przedbłyskami lampą “dużą” w trybie Slave (np.ustawienie Remote). Trzeba pamiętać aby w obu ustawić ten sam kanał (1, 2, lub 3). Należy ustawić grupę A, B lub C (mogą być starowane trzy grupy – każda np. o różnej sile, w sumie nawet można sterować kilkunastoma lampami, jedna lampa=jedna grupa). W konfiguracji o której piszesz oświetla tylko jedna lampa: SB-900, chociaż ta mała na D80 też błyska (tylko steruje błyskiem).

Warto poczytać więcej i wypróbować np: http://foto.jasiu.pl/05.html, http://nikoneurope-pl.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/15142/related/1, http://szerokikadr.pl/poradnik/artykul/bezprzewodowe_sterowanie_fleszem_wprowadzenie i wiele wiele innych…

 
Member

Malach polecił Ci nadajnik radiowy, to dobry patent na plener i większą odległość, kiedy lampy się nawet nie widzą. Ale zestaw ten nie przenosi informacji np. z systemu TTL, lampa musi więc pracować w trybie manualnym. W mieszkaniu wystarczą przedbłyski, ew. podczerwień (np. nikonowski bezprzewodowy sterownik błysku SU-800) masz pełny przesył danych i automatyzację pracy, no i co za wygoda!

 
Member

dzięki:) ja tez powoli dogrzebałam się w instrukcji do potrzebnych mi info, a książkę zamierzam kupić sobie:)

 
Member

jakby ktoś szukał tanio bezprzewodowych sterowników – to znalazłem coś takiego za 153 zł http://www.ebay.pl/itm/100m-Wireless-Speedlite-Studio-Flash-Trigger-Camera-Remote-Control-f-Canon-Nikon-/251407603688?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a890f97e8#ht_21313wt_1012

a13-1.jpg

Sync speed: 1/250 second max (to wiadomo, że nie może być uzywany w HSS – ale do pracy w studio oraz z systemowymi błyskotkami MZ bardzo fajna sprawa)

You must be logged in to reply to this topic.