Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Blokada/przelaczanie AEL, do czego to?

Blokada/przelaczanie AEL, do czego to?

Technika fotografowania

Member

Do czego w sumie sluży (w praktyce) przycisk blokady/przelaczania AEL?
Czy warto tego uzywac, czy jest to jedna ze zbednych funkcji?

Pozdrawiam,
R.

Member

„Kiedy wszystkie sposoby zawiodą, należy przeczytać instrukcję obsługi”….
To jest BLOKADA AUTOMATYCZNEJ EKSPOZYCJI która umożliwia modyfikowanie kompozycji ujęcia po wykonaniu pomiaru światła!!!
Warto Go używać, i na pewno nie jest to funkcja zbędna, a powiedział bym nawet, że bardzo potrzebna…przynajmniej mi, bo często korzystam, np. podczas używania lampy błyskowej przy bardzo kontrastowej scenie!

Member

Instrukcje czytalem, jednak nie wiem jak w praktyce tego uzywac. Teoretycznie, wiadomo, ale w praktyce? Moglbym otrzymac jakis pogladowy przyklad. Bede wdzieczny.

Pozdrawiam,
R.

Keymaster

Masz scenę trudną – która zawiera dużo bardzo jasnych i bardzo ciemnych obszarów, np. las, gdzie słońce miejscami przedziera się przez liście, a miejscami nie. Wiesz, że aparat tutaj głupieje i jest nieprzewidywalny – w zależności od tego, co akurat będzie blisko aktywnego punktu autofokusa mierzy światło ok lub ciężko prześwietla. Patrzysz w bok i widzisz obok równo oświetloną słońcem łąkę. No to mierzysz światło na łąkę, wciskasz AEL, aparat trzyma pomiar z łąki i teraz możesz pstrykać ten las – czarne pnie drzew będą czarne, jasne plamy poszycia będą naświetlone poprawnie.

Member

Poglądowy? Hm… JA, jak już wspomniałem, uzywam przy fotografowaniu z lampą przy kontrastowych scenach, lubie też używac przy zachodach słońca jak chce dopalić osobe lampą na tle tegoż słońca!
A więc tak, pokrótce jak mam błękitne niebo i zieloną trawe, a na tej trawie osobe, to żeby mi lampa ładnie doświetliła osobe razem z tą trawą, blokuje ekspozycje na tym błękitnym niebie [wtedy wiem, że nie przepali mi nieba] a reszte doswietla mi lampka! Zresztą nie musi tam być trawy, może być osoba na plaży, zdjęcie robione pod słońce… lub duży kontrast w pokoju, osoba oświetlana światłem z okna…
Popróbuj, blokuj ekspozycje w różnych miejscach sceny i patrz na efekty!

Member

Super, dziekuje Wam :)

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.