Strona główna Fora Foto Oprogramowanie Capture NX2

Capture NX2

Oprogramowanie

Member

Witam
Krótkie dwa pytania:
1) Kiedy warto inwestować w Capture NX2 (co ma takiego że skłąnia do zakupu)?
2) Jak Capture NX2 ma się do CS?
Pozdrawiam

Member

Proponuję ściągnąć triala i się przekonać. To zupełnie inna filozofia pracy niż Adobe. I konkurencja raczej nie dla photoshopa, bo ten konkurencji nie ma, co dla Camera Raw lub LR. Jako soft firmowy zapewne świetnie radzi sobie z wywoływaniem rawów Nikona.

Member
okuka67 wrote:
Jako soft firmowy zapewne świetnie radzi sobie z wywoływaniem rawów Nikona.

Zapewne. Też tak myślałem :)

Używam NX2 od jakiegoś czasu i co mogę powiedzieć:

– Obsługa owszem trochę nietypowa ale można się przyzwyczaić, a jak komuś przypadnie do gustu to sprawnie można obrabiać zdjęcia. Posiada tryb wsadowy.
– Razem z raw-em można zapisać sobie całą “historię obróbki zdjęcia”, można zapisać różne “wersje”, a potem edytować, dodawać itd. Duży plus ale LR ma w zasadzie to samo, tylko zapisywalne do xml, a nie w tym samym pliku.
– Odzyskiwanie świateł i cieni mam wrażenie daleko w tyle za konkurencją. Niby soft dedykowany ale moim zdaniem LR robi to lepiej. Odzyskiwanie jednego przepalonego kanału na podstawie dwóch pozostałych moim zdaniem albo nie działa, albo działa słabo.
– Można w rawie wyłączyć “dokonane” odszumianie. Sprawdziłem. Nawet w sytuacji kiedy w aparacie wyłączy się odszumianie ale wie się, że aparat i tak je w jakimś chociaż małym stopniu wykonuje (np. dla bardzo wysokich iso) to i takie również można “cofnąć”. Wygodna opcja.
– Technologia Upoint – ciekawa i często z tego korzystałem.

Ogólnie polecałbym kupić Lihgtrooma – większe możliwości, a i cena nie większa. NX2 miał premierę w 2008 roku (jakoś tak) i od tego czasu mam wrażenie, że stanął w miejscu, a nikon wydaje tylko łatki i obsługi nowych aparatów. Adobe umie robić oprogramowanie do obróbki grafiki, a i LR4 jest sporo nowszy.

Też proponuję ściągnąć Triala NX2 – tylko uwaga, do pierwszego uruchomienia wymaga połączenia z internetem :]

Viewing 2 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.