Chanel mixer

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Czy moglby mi ktos wytlumaczyc dokladnie o co chodzi w tym narzedziu i jak tego uzywac?? :(((

Member

Zobacz sobie:

https://www.dfv.pl/warsztaty-photoshop-2.html?id=458
https://www.dfv.pl/warsztaty-gimp.html?id=360
https://www.dfv.pl/warsztaty-gimp.html?id=361

Nie przejmuj się że część tego jest o GIMPie, Mikser Kanałów wszędzie działa jednakowo.
Ogólnie rzecz biorąc, służy albo do przeróbek na czarno-białe, albo do radykalnej zmiany kolorów.

Member

Dzieki Ewa wiedzialem ze tylko ty mi odpowiesz :) Ale wiesz chodziło mi bardziej o to co zrobić kiedy zdjęcie ma przewagę jakiegoś jednego koloru.Np jeśli jest za bardzo czerwone,zielone itd. ?

Member

Najprościej – użyć krzywych…
Na upartego, można też np. klikać w różne wersje w Variations… Tylko po co…

Member

Jeśli już koniecznie chcesz się bawić Mikserem Kanałów, to musisz pamiętać, by suma składowych dla poszczególnych kanałów była bliska 100%, jeżeli chcesz by efekt wyglądał naturalnie…

Member

Jeśli po prostu chcesz usunąć przebarwienie, to mikser nie jest najlepszym pomysłem. To trudne narzędzie i raczej do radykalnych zmian, typu przefarbować czerwoną paprykę na zielono, albo do ratowania zniszczonych kanałów. Spróbuj zamiast tego Color Balance albo Poziomów (Levels), jeśli z krzywymi sobie nie radzisz.
A poza tym to Jaad ma rację :-)

Member

No color balans lepszy ale bede probowal z mixerem :) I tu prosba do Ewy .Moglabys wstawic jeszcze jakis film z wykorzystaniem mixera??:)

Member

A jakiś konkretny problem chciałbyś tym mikserem rozwiązać?

Member

Hmmm… chanel mixer najefektywniejszy jest przy konwersji do BW… Próby ustawiania balansu bieli tym narzędziem to raczej niewygodna sprawa;) Do wszelkich innych zabaw kolorami też znajdą się wygodniejsze i bardziej efektywne narzędzia.

Niezależnie jak chcemy to narzędzie wykorzystać, warto pamiętać by suma wszystkich wartości kanałów była bliska (najlepiej równa) 100. Z suwakiem kontrastu trzeba się delikatnie obchodzić, bo nie jest zbyt wyważony i bardzo szybko widać zmianę na zdjęciu.

Osobiście korzystam z chanel mixer’a tylko do konwersji do BW. Są nawet w internecie tabelki z konkretnymi wartościami przypisanymi do analogowych błon takich jak Ilford, Kodak, Agfapan czy innych. Trudno powiedzieć na ile naprawdę takie ustawienia chanel mixer’a odpowiadają swoim analogowym odpowiednikom. Niemniej można się pobawić w porównywanie na monitorze przed zakupem danej kliszy. Jednak nie brałbym tych danych za stuprocentowy pewnik ;)

Member
Ewa wrote:
A jakiś konkretny problem chciałbyś tym mikserem rozwiązać?

Głównie chcialbym zlikwidować dominantę czerwonego koloru.Mam kupę zdjęć z imprezy.Zdjęcia były robione na dworzu po południu i na większości jest trochę za duzo czerwonego zabarwienia.

Swistak a czego najczejsciej używasz do Takich korekt??

A tak z innej trochę paczki żeby nie robić oddzielnego wątku.Po kalibracji monitora w programie Adobe Gamma na zdjeciach pojawiło sie schodkowanie kolorów.Nawet konwersja do 32 bitów nic nie daje.Czy tak powinno być czy coś sknociłem? :(

Member

Po pierwsze, skasuj Adobe Gamma. Po drugie, pozmieniaj wszystkie profile jakie znajdziesz na sRGB. Przede wszystkim ten w systemie.
A co do czerwonej (przypuszczam raczej, że pomarańczowej) dominanty, to weź Balans Kolorów (Color Balance) i po kolei dla śródtonów, świateł i cieni odejmuj suwakiem czerwonego, a dodawaj niebieskiego. Na początek tak po 10 punktów a potem zobaczysz czy jest za mocno, czy w sam raz.

Member

Jest film o tym:
https://www.dfv.pl/warsztaty-photoshop-2.html?id=456

Member

Zazwyczaj właściwe ustawienia balansu bieli robię już w aparacie, ewentualnie przy wywoływaniu RAWów. I później mam spokój;) Drobne korekty można zrobić korzystając z “color balance”. Gdy zafarb jest znaczny i kolory bardzo odbiegają od rzeczywistych… warto zajrzeć na tę stronkę: http://www.fotosite.pl/artykuly/cyfrowa-ciemnia/korekta-balansu-bieli-na-warstwach.html
Może się przyda :)

Member
Ewa wrote:
Po pierwsze, skasuj Adobe Gamma. Po drugie, pozmieniaj wszystkie profile jakie znajdziesz na sRGB. Przede wszystkim ten w systemie…

Ewa czyli mam zostawić wogole bez kalibracji?

Member

No jeśli po kalibracji widzisz posteryzację (czyli schodkowanie kolorów), to chyba się nie udała. Trzeba naprawdę wprawy, dobrego oka, idealnych warunków i trochę szczęścia, żeby na oko, z użyciem Adobe Gamma albo innego tego typu programu, dobrze sobie skalibrować monitor. Natomiast bardzo łatwo jest go w ten sposób rozkalibrować. Jeśli nie masz dostępu do sprzętowego kalibratora (choćby pożyczonego na chwilę), to kalibrację sobie lepiej daruj.

Viewing 14 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.