Obróbka i archiwizacja zdjęć
Zobacz sobie:
https://www.dfv.pl/warsztaty-photoshop-2.html?id=458
https://www.dfv.pl/warsztaty-gimp.html?id=360
https://www.dfv.pl/warsztaty-gimp.html?id=361
Nie przejmuj się że część tego jest o GIMPie, Mikser Kanałów wszędzie działa jednakowo.
Ogólnie rzecz biorąc, służy albo do przeróbek na czarno-białe, albo do radykalnej zmiany kolorów.
Jeśli po prostu chcesz usunąć przebarwienie, to mikser nie jest najlepszym pomysłem. To trudne narzędzie i raczej do radykalnych zmian, typu przefarbować czerwoną paprykę na zielono, albo do ratowania zniszczonych kanałów. Spróbuj zamiast tego Color Balance albo Poziomów (Levels), jeśli z krzywymi sobie nie radzisz.
A poza tym to Jaad ma rację
Hmmm… chanel mixer najefektywniejszy jest przy konwersji do BW… Próby ustawiania balansu bieli tym narzędziem to raczej niewygodna sprawa;) Do wszelkich innych zabaw kolorami też znajdą się wygodniejsze i bardziej efektywne narzędzia.
Niezależnie jak chcemy to narzędzie wykorzystać, warto pamiętać by suma wszystkich wartości kanałów była bliska (najlepiej równa) 100. Z suwakiem kontrastu trzeba się delikatnie obchodzić, bo nie jest zbyt wyważony i bardzo szybko widać zmianę na zdjęciu.
Osobiście korzystam z chanel mixer’a tylko do konwersji do BW. Są nawet w internecie tabelki z konkretnymi wartościami przypisanymi do analogowych błon takich jak Ilford, Kodak, Agfapan czy innych. Trudno powiedzieć na ile naprawdę takie ustawienia chanel mixer’a odpowiadają swoim analogowym odpowiednikom. Niemniej można się pobawić w porównywanie na monitorze przed zakupem danej kliszy. Jednak nie brałbym tych danych za stuprocentowy pewnik
Głównie chcialbym zlikwidować dominantę czerwonego koloru.Mam kupę zdjęć z imprezy.Zdjęcia były robione na dworzu po południu i na większości jest trochę za duzo czerwonego zabarwienia.
Swistak a czego najczejsciej używasz do Takich korekt??
A tak z innej trochę paczki żeby nie robić oddzielnego wątku.Po kalibracji monitora w programie Adobe Gamma na zdjeciach pojawiło sie schodkowanie kolorów.Nawet konwersja do 32 bitów nic nie daje.Czy tak powinno być czy coś sknociłem?
Po pierwsze, skasuj Adobe Gamma. Po drugie, pozmieniaj wszystkie profile jakie znajdziesz na sRGB. Przede wszystkim ten w systemie.
A co do czerwonej (przypuszczam raczej, że pomarańczowej) dominanty, to weź Balans Kolorów (Color Balance) i po kolei dla śródtonów, świateł i cieni odejmuj suwakiem czerwonego, a dodawaj niebieskiego. Na początek tak po 10 punktów a potem zobaczysz czy jest za mocno, czy w sam raz.
Jest film o tym:
https://www.dfv.pl/warsztaty-photoshop-2.html?id=456
Zazwyczaj właściwe ustawienia balansu bieli robię już w aparacie, ewentualnie przy wywoływaniu RAWów. I później mam spokój;) Drobne korekty można zrobić korzystając z “color balance”. Gdy zafarb jest znaczny i kolory bardzo odbiegają od rzeczywistych… warto zajrzeć na tę stronkę: http://www.fotosite.pl/artykuly/cyfrowa-ciemnia/korekta-balansu-bieli-na-warstwach.html
Może się przyda
No jeśli po kalibracji widzisz posteryzację (czyli schodkowanie kolorów), to chyba się nie udała. Trzeba naprawdę wprawy, dobrego oka, idealnych warunków i trochę szczęścia, żeby na oko, z użyciem Adobe Gamma albo innego tego typu programu, dobrze sobie skalibrować monitor. Natomiast bardzo łatwo jest go w ten sposób rozkalibrować. Jeśli nie masz dostępu do sprzętowego kalibratora (choćby pożyczonego na chwilę), to kalibrację sobie lepiej daruj.
- You must be logged in to reply to this topic.