Strona główna Fora Foto Inne Co się dzieje z oczami przy błyskach z lamp studyjnych?

Co się dzieje z oczami przy błyskach z lamp studyjnych?

Inne

Member

Ze światłem stałym są pewne problemy, jak wiadomo. Największym jest to, że musi być stałe;)
Fotografujemy modela/modelkę, i co się dzieje ze źrenicami, jeżeli używamy lamp błyskowych? Czy nie wyglądają nienaturalnie poszerzone…? Czy może coś innego się złego dzieje…?

Member

zalezy od warunków w jakie masz “zastane”
na sam błysk zrenica nie zdązy zareagować , nie jest taka szybka
jesli będzisz błyskał kilkanascie razy dość szybko to sie przymknie zrenica bo sie “dostosuje”
jak błyskasz w oczy to mozesz na chwile kogos oślepić : strzel sobie w oczy i sprawdz:) – bedzeisz widział na biało jakiś czas , tak jak od patrzenia na słonce

i chyba nie ten dział ? pasuje mi to do innych

Keymaster

Raczej mu się nie uda tak szybko błyskać, żeby źrenica się na dłużej przymknęła – lampy potrzebują chwilki na naładowanie, trybem seryjnym się nie da.
Veldon, zwróć jeszcze uwagę, że przeważnie masz w lampach zapalone piloty przed błyskiem, więc model nie siedzi w ciemności, tylko te lampy mu cały czas świecą w oczy, tylko słabiej.

Member

Hej.
W pracy w typowym amatorskim studiu i przy zastosowaniu typowych pilotów 200W używanych w lampach studyjnych + oświetleniu pomieszczenia (żeby się nie zabić podczas przemieszczania się między okablowaniem) źrenice pozostaną szeroko otwarte. Ma to dodatni efekt psychologiczny – oznacza brak zagrożenia, ufność i otwarcie modela na otoczenie. Takie zdjęcia są przyjemniejsze w odbiorze.
Veldon: IMO w takich warunkach źrenice raczej są przyjemnie poszerzone – nie widzę w tym problemu.
Źrenice mogą jednak zareagować na światło błyskowe: podczas wyzwolenia światła modelowego (canon, podgląd głębi ostrości) i przy użyciu lampy systemowej (lub ich zespołu) – następuje seria ok. 16 błysków w ciągu ook. 1 sek. (dokładnych danych ne pamiętam) i to już wystarczy, żeby źrenice się stuliły. Warto po takim teście odczekać parę-paręnaście sekund na powrót źrenic modela do stanu stabilnego.
Pozdro.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.