Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Corel PSPx2, a profile koloru

Corel PSPx2, a profile koloru

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam szanowne grono.
Mam problem z profilami koloru, a właściwie z niemożliwością pracy po zainstalowaniu innego profilu niż sRGB.
Jak przełaczam się na profil sklaibrowanego wg procedury PSP monitora to właściwie nie daje sie pracować.
W poziomach nie widac podglądu, a przy poleceniu balans koloru to juz masakra. Obrazek dostaje futurystycznych przzebarwień. Czy ktoś też tak miał i wie jak sobie z tym poradzić ? Będę wdzięczny za odpowidź.

Member

To może zacznijmy od ustalenia faktów:
Gdzie masz ten profil zainstalowany? Jak się na niego przełączasz? Przy jakim świetle robiłeś kalibrację, w jakim ubraniu, jaki masz kolor ścian w pokoju, kolor zasłon i biurka? Nie, nie robię sobie jaj. “Futurystyczne przebarwienia” to absolutnie nie jest to, co powinieneś widzieć.

Member

Dzieki wielkie za odpowieć.
Po kolei. Pierwej wybralem z menu: pilk-.>zarządznie kolorami->kalibracja monitora , i zrobiłem kalibracje wg. ich zaleceń.
Po powyższych czynnościach z zarzadzania kolorami wybrałem -> zarzadzanie kolrami-> profil monitora->profil skalibrowanego monitora.
Po wykonaniu tych czynności gdy wywołuję np. balans kolorów to skutek jest taki, że w oknie balansu w miejscu miniaturek fotki mam czarne pola. Okno na włączoną opcję podlądu na obrazku( więcej widać niż na miniaturkach)
Wskutek tego że nie widzę na miniaturce nic to pipeta ustawia sie “losowo” co powduje, że fotka ma “losowy” zafarb zielony, purpuę. Do wyboru.
Przy poziomach też czarno na miniaturkach i na wykresie.
Jeżeli zostawię profil wg powyższej procedury jako sRGB to nić zlego sie nie dzieje tylko kolory na obrabianej fotce mniej mi sie podobają.
Jeżeli można, to jeszcze jedno pytanie o różniecę miedzy zwykłą wersja PSP X2, a wersją Ultimate. Sprzedawca coś mi mówił, ale nie do końca był świadom, nie znał programu. Pomijam wersje języka.
Pozdrawiam.
PS. Umieszczenie tutków do PSP na płycie do książki, mimo, że nie o tym programie książka jest, to dobry pomysł.

Member

Pierwszy etap – ok. Pod warunkiem, że nie masz w pokoju kolorowych zasłon ani kolorowych ubrań na sobie, ani nie robiłeś tej kalibracji przy żarówce/świetlówce, ani nie miałeś zmęczonych oczu ani nie patrzyłeś wcześniej długo na rzeczy bardzo kolorowe…
Drugi etap… no, tu jest problem. Teoretycznie, utworzony profil powinien zostać zapisany w folderze systemowym i przypisany monitorowi. (Sprawdź sobie, jaki masz profil przypisany monitorowi w systemie.) Powinien więc wpływać na wyświetlanie kolorów cały czas, nie tylko w PSP. Z tego co piszesz, wnioskuję, że w PSP profil monitora jest traktowany jako przestrzeń robocza chyba, albo coś w rodzaju profilu odniesienia (proof), na którym program próbuje pracować, co jest błędem. Nie mam w tej chwili zainstalowanej tej wersji (korzystam ze starszej) więc nie wiem na pewno, u mnie menu wygląda trochę inaczej i… działa poprawnie, nawet jeśli włączę w zarządzaniu kolorem w programie profil tej PSPowej kalibracji.
W wersji Ultimate dostaje się podstawową wersję Paintera (do malowania), plugin do zastępowania tła na zdjęciach, dodatkowe materiały typu pędzle, tekstury itp, jeszcze parę drobiazgów.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.