CS2-maski

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam
Chcę poprawić zdjęcie, ale tylko lokalnie i to w niewielkiej części zdjęcia. Znalazłam fajny trik, polega na tym, by maskę warstwy zamienić na czarną, a potem miękkim białym pędzlem wydobywać to, co chcę poprawić (jest na wcześniejszej warstwie). I nie działa. Ani na masce nie ma śladu malowania, ani spod spodu nic nie wygląda. Gdy mam białą maskę jest OK, ale wtedy musiałabym wydobywać spory kawał zdjęcia wcześniejszej wersji. Czy ta czarna maska działa w CS2?

Pozdrawiam, Anka

Member

Oczywiście działa. Albo masz zaznaczony zły kolor pędzla, albo źle zaznaczoną maskę w palecie barw, albo wreszcie złe narzędzia, albo ustawiłaś selekcję na coś i malujesz poza obszarem selekcji. Generalnie czarna maska w CS2 działa…

Member

Prawdopodobnie malujesz czarnym pędzlem po czarnej masce. Wciśnij X i zobacz, czy teraz lepiej :)

Member

Oryginał miej pod spodem.
Warstwę skorygowaną (z której chcesz tylko fragment wykorzystać) rzuć na górę.
Załóż czarną maskę na tą warstwę skorygowaną.
Weź biały pędzel i maluj. Musi działać.
Sprawdź jeszcze czy nie masz ustawionej przezroczystości (Opacity) pędzla albo czy nie masz włączonego jakiegoś trybu mieszania.
Opacity powinno być na 100%, a tryb mieszania na NORMAL. Atrybuty te zapewne będziesz miał na górnej belce – to są właściwości aktualnie wybranego narzędzia.

Pozdrawiam,
mb

Member

Warstwa skorygowana jest na górze i zaznaczona, pędzel biały, maska czarna, mieszanie zwykłe, krycie 100%. I nic…
Próbowałam uaktywniać raz miniaturę maski, raz miniaturę warstwy, gdy pędzel biały, w obydwu przypadkach nic się nie dzieje, gdy z rozpaczy zaczęłam malować czarnym na masce, to oczywiście dalej nic, gdy zaś na uaktywnionej warstwie, to mam czarne bohomazy na samej warstwie. Jednym słowem, kombinacji przetestowałam całą furę, nie wiem, czy jeszcze coś zostało, i czarna maska stale nie reaguje. Biała jest OK i nie ma problemu.
Przed chwilą zrobiłam jeszcze jeden eksperyment: po białej masce malowałam czarnym pędzlem i spod skorygowanego zdjęcia zaczęło wyzierać oryginalne, potem Ctrl+I i nagle maska czarna ukazała się z białą plamą a oryginalne zdjęcie było w tym miejscu skorygowane. W zasadzie można by się tym sposobem ratować, ale kontrola tego, co się robi, karkołomna. Może znajdzie się sposób na rozwiązanie tego problemu? W 99% jestem pewna, że robię wszystko jak trzeba.
Anka

Member

A jeśli utworzysz białą maskę, zaczniesz po niej malować na czarno, a potem zmienisz kolor na biały i pomażesz na tym czarnym – to ten biały pędzel działa czy nie? I czy po odwróceniu maski (crtl+I), czyli gdy ona jest w większości czarna, możesz już malować na biało? W jaki sposób tworzysz czarną maskę?
Pomysły mi się kończą. Jedyne rozsądne wyjaśnienie, jeśli czarny pędzel działa a biały nie, to że masz tryb mieszania (pędzla, nie warstwy ani maski!) ustawiony na mnożenie (multiply) zamiast na zwykły. Chyba, że biały pędzel działa tylko czasem?
A jeszcze jedno: jeśli masz normalną warstwę, bez maski, i jakiś kolorowy pędzel, powiedzmy zielony i nim malujesz – to czy efekt jest normalny, czyli zielone maziaje na warstwie?

Member

Dzięki Ewo
Ciągle skupiałam się na mieszaniu warstw, nie pędzla. Gdy za Twoją radą poprawiłam, natychmiast uaktywnił się biały pędzel na czarnej masce. Te poprzednie hocki-klocki miały miejsce zarówno przy warstwie korekcyjnej, jak i zwykłej, po dodaniu maski. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Anka

Member

No tak, bo przy Mnożeniu biel jest neutralna, tzn. nie daje żadnego efektu, wszystko jedno co jest pod spodem. Cieszę się, że się udało problem rozwiązać :)

Viewing 7 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.