Strona główna Fora Foto Sprzęt Czy jest sens ?

Czy jest sens ?

Sprzęt

Member

Można kupić zupełnie niezłe szkła M42. Ceny nawet rewelacyjne od 70 do 300 PLN. Tylko pozostaje pytanie – czy jest sens, gdy ma się 400D. I głównie nie chodzi o pieniądze a o jakość zdjęć i nieszkodzenie aparatowi. Przejściówka EOS – M42 kosztuje 31 PLN. Ale czy jest sens ?

Member

Sam jestem ciekawy jakości takich zdjęć i wogóle pracy z tymi obiektywami. Czekam z niecierpliwością na listonosza bo zmówiłem właśnie przejściówkę (ale tą z potwierdzeniem AF – droższa ale myslę że się przyda). Właściwie mnie przekonała jasność tych szkieł. Kupiłem już Pentacona 135mm 2.8 i wydałem 100 zł, jak bym chciał kupić taki “współczesny” o podobnych parametrach to wydatek rzędu 1500 zł. A co do samej przejściówki to raczej polecam tą z potwierdzeniem AF bo matówka w np. 400D nie jest tak dobra jak np. w Zenitach i może byc problem z poprawnym nastawieniem ostrości.
W macro fotografię można również tanio się pobawić z obiektywami M42 tym bardziej, że akurat w tym przypadku AF nie bardzo sie przydaje.

Keymaster

M42 aparatom nie zaszkodzi. W przypadku Canona zdecydowanie doradzam przejściówkę z tzw. dandelionem, czyli układem, który będzie potwierdzał ostrość. Czy się opłaca, to już sam musisz sobie ocenić. Za rozsądne pieniądze można kupić niezłe obiektywy portretowe i krótkie tele, natomiast szeroki kąt z analoga już nie jest taki szeroki i brak telecentryczności się daje we znaki.
Główna kwestia co do “czy się opłaca” to Twoja cierpliwość. Praca z takim obiektywem wygląda tak: łapiesz kadr na w pełni otwartej przysłonie, kręcisz pierścieniem ostrości aż ją złapiesz na oko albo aż Ci autofokus pipnie (wersja z dandelionem), teraz przymykasz ręcznie pierścień przysłony i wykonujesz zdjęcie.

Member

robiłem zdjęcia przejściówką na M42 (nie pamiętam jakie szkło, bo pożyczone było i tylko je miałem ok 1h) i nic się nie popsuło – aparat działa tak samo jakby nie miał podpiętego żadnego szkła. Ale fakt jest taki, że większa zabawa jest z robieniem zdjęć (przynajmniej dla mnie) jak trzeba wszystko samemu ustawić i osiągniemy to co zaplanowaliśmy:) miłej zabawy!:)

Member

warto, warto
są jasne to raz
niezniszczalne to dwa
jak się rozwalą to nic takiego trzy
jedne sprawdzają się lepiej inne słabiej
polecam (wypróbowane na canon 400d)-sonnar 3.5/135-mój ulubiony i świetnie działa z cyframi
jupitre9-2/85-trzy w jednym, nieporęczny,znakomity do portretu
lubię też pancolara 1.8/50, wspomnę też o takumar 2/55 zażółca trochę-też fajny do portretów- ciepły
reportażu to się tymi obiektywami nie zrobi, ale z tą cierpliwością to bym nie przesadzał
-technikę robienia fotki opisał Piotr-robię tak samo
trzeba dodać,że są przejścówki nie tylko na M42
aparatowi nie dzieje się nic złego

Viewing 4 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.