Strona główna Fora Inne Najnowszy numer DIGITAL FOTO VIDEO czy moge publikowac?!

czy moge publikowac?!

Najnowszy numer DIGITAL FOTO VIDEO

Member

Zastanawiam sie czy moge opublikowac zdjecie zrobione w mojej szkole bez zezwolenia dyrektorki?

i zastanawiam sie czy nie mogliscie wy opublikowac zdjecie oswietlonej wizy eiffla :/ gdyz z tego co wiem samą wieze mozna fotografowac i publikowac ile sie chce. ale podobno oswietlenie jest juz “opatentowane” jako dzieło sztuki i ze chyba trzeba miec pozwolenie autora oswietlenia na publikacje takiego zdjęcia. A takie zamiesciliscie w ostatnim DFV

Member

Jeśli dyrektorka jest na zdjęciu i można ją rozpoznać, to musisz mieć jej pozwolenie :)
Choć tak po zastanowieniu, to ona jest wtedy osobą pełniącą funkcje publiczne w trakcie sprawowania obowiązków, więc też nie musisz.

Member

ale jesli jest to tylko korytasz szkoły i rozmazane osoby w tle?

Member

poważnie: nie musisz nikogo pytać. Budynki nie są objęte ustawową ochroną wizerunku.

Keymaster
Mystik wrote:
zastanawiam sie czy nie mogliscie wy opublikowac zdjecie oswietlonej wizy eiffla :/ gdyz z tego co wiem samą wieze mozna fotografowac i publikowac ile sie chce. ale podobno oswietlenie jest juz “opatentowane” jako dzieło sztuki i ze chyba trzeba miec pozwolenie autora oswietlenia na publikacje takiego zdjęcia. A takie zamiesciliscie w ostatnim DFV

No właśnie, podobno… Ponieważ też znam wersję z “podobno”, to będzie raczej gdybanie. Podobno podstawą zakazu fotografowania jest patent na kształt oświetlenia. Nie wiem, czy w Polsce obowiązują francuskie patenty – kilka lat temu nie obowiązywały i każdy wynalazek musiał być patentowany osobno w różnych krajach.
Po drugie, wątpię, żeby ten patent miał szansę na zatwierdzenie w Polsce. Prawo do patentu mają innowacyjne technologie, a układ lampek nijak technologią nie jest. Oczywiście układ oświetlenia może podlegać ochronie na podstawie prawa autorskiego jako oryginalne dzieło. Tutaj patentowania nie trzeba, ale ochrona prawem autorskim nijak nie się ma do zakazu fotografowania. Jeśli ktoś by sobie postawił klona wieży Eiffla w ogródku, to prawo autorskie zakazuje mu zamontownaia takiego samego układu lampek jak na oryginale. Natomiast natomiast fotografować dzieło sztuki można sobie do woli – podobnie zresztą jak same budynki, których projekt też jest chroniony prawem autorskim (więc jak ktoś chce taki sam zbudować, to musi uzyskać zgodę projektanta).

Podsumowując: cała historia o zakazie fotografowania oświetlenia wieży Eiffla jest dość mętna. Nawet jeśli coś takiego obowiązuje w Paryżu, to raczej nie jest w żaden sposób zgodne z polskim stanem prawnym i u nas nie obowiązuje.

Member
Piotr wrote:
Podsumowując: cała historia o zakazie fotografowania oświetlenia wieży Eiffla jest dość mętna. Nawet jeśli coś takiego obowiązuje w Paryżu, to raczej nie jest w żaden sposób zgodne z polskim stanem prawnym i u nas nie obowiązuje.

Zgadza się. Był nawet przypadek w Unii gdzie Francuzi się przejechali. Pozwali Irlandczyka, ale irlandzki sąd oddalił pozew, bo irlandzkie prawo pozwala na fotografowanie budynków ustawionych w przestrzeni publicznej, więc Francuzi mogli Irlandczykowi skoczyć, tam gdzie pan pana majstra mógł…
Pod tym względem u nas jest podobnie. Zdjęcie budynku czy dzieła sztuki jest “cytatem”. Jedyny problem ze zdjęciami zdjęć i rozróżnieniem cytatu od kopii. Generalnie każde płaskie zdjęcie trójwymiarowego obiektu jest cytatem.

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.