Technika fotografowania
Witam. Moja pierwsza próba ze świeżo zakupioną lampą studyjną zakończyła się niemiłym zaskoczeniem
W tytułowym zestawie mam możliwość wyzwolenia lampy jedynie przez fotocele. Lampa jest wyzwalana ale niestety efektu nie widać na zdjęciach… Czy to problem z synchronizacją? Próbowałem przy czasach 1/200 1/100 1/60. Próbowałem z lampą wbudowana w trybie sterownika błysku oraz w trybie TTL – brak pozytywnego efektu.
Czy są jakieś przejściówki żeby podłączyć przewód synchro przez gorącą stopkę i czy to rozwiąże problem?
Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam – Rafał
Ja tu nie widzę żadnych opcji dla fotoceli
http://img12.tablica.pl/images_tablicapl/122685137_3_644x461_studycja-lampa-blyskowa-powerlux-cy-300k-fotografia.jpg

Ale o czym Ty do nie piszesz? Używam różnych fotoceli od 10 lat.
Napisałem, że w lampie CY 300K nie widzę opcji ustawień dla wyzwalania fotoceli, żeby można było ustawić wyzwalania dla przedbłysku albo drugiego błysku. Chociaż mam takie opcje w dużo tańszych lampach, to tutaj tego nie widzę.
Jeżeli lampa błyska problem musi tkwić w synchronizacji z migawką. Prawdopodobnie jest wyzwalana jakimiś przedbłyskami za wcześnie. Szukałbym w ustawieniu lampy na aparacie. Może słaby błysk w trybie manualnym, żeby nie wpływał znacząco na oświetlenie sceny? I lampa w aparacie ustawiona na błysk na pierwszą kurtynę, bo jak będzie na drugą to nie wiem czy studyjna zdąży błysnąć zanim migawka się zamknie.

Ale o czym Ty do nie piszesz? Używam różnych fotoceli od 10 lat.
Napisałem, że w lampie CY 300K nie widzę opcji ustawień dla wyzwalania fotoceli, żeby można było ustawić wyzwalania dla przedbłysku albo drugiego błysku. Chociaż mam takie opcje w dużo tańszych lampach, to tutaj tego nie widzę.
no ale (przynajmniej u mnie) to się ustawie w fotoceli a nie w lampie
Zgadzam się z Jackiem!
O.K. Synchronizuje się z lampą wbudowana w trybie manualnym Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
Mam jeszcze jeden mały problem. Dopiero po zakupie lampy zorientowałem się, że nie mam w korpusie gniazda synchro. Nie wiem dlaczego byłem przekonany, że jest… Miałem natomiast nadzieję, że jednocześnie będę mógł wyzwalać zdalnie zewnętrzną lampę systemową – w tym układzie nie ma szans.
W związku z powyższym zainteresowało mnie owo “chińskie radio”.
Da się to podłączyć do CY300K? Jak, do gniazda synchro?
Mógłbym wówczas jednocześnie wyzwalać radiowo obie wspomniane lampy, tak?
Nadajnik od ,,chińczyka” na sanki w aparacie, jeden odbiornik kabelkiem do gniazda synchro w lampie studyjnej, na drugim odbiorniku lampa systemowa wsunięta w sanki. Ew. druga opcja- lampa systemowa na odbiorniku, a lampa studyjna wyzwalana z fotoceli. W obydwu przypadkach lampa systemowa pracuje w trybie manualnym.
Rafi, mozesz to zrobic tylko wtedy wszystko odppalasz w trybie manualnym.
Tak wiec ustawiasz wbudowana lampke jako sterownik (commander) i ustawiasz ja w tryb manualny. Pozniej grupe na ktorej bedzie zdalenie odpalac lampe systemowa (A lub tez ustawiasz na tryb manualny. Wtedy bedziesz w stanie odpalic wszystkie lampy jednoczesnie. Mankamentem jest to ze dojdzie do calego zamieszania swiatlo z lampy sterujacej na aparacie. Mozesz je zredukowac bodajze do 1/128 mocy calkowitej jesli taki masz zamysl (tak przynajmniej mam w D300).
Natomiast jesli probowalbys ustawic lampe sterujaca w tryb TTL albo wylaczyc calkowicie (tylko blysk sterownika) to Twoja lampa studyjna zawsze bedzie odpalona pierwsza przed otwarciem migawki. Tak samo jesli lampe sterujaca ustawisz w tryb manualny ale kontrolowana grupe (A lub ustawisz w TTL to wymuszasz na lampie sterujacej uzycie przedblyskow TTL mimo ze na koncu sama ona bedzie odpalona w trybie manualnym a wiec lampa studyjna znow bedzie miala falstart.
Reasumujac, musisz miec wszystko poustawiane w tryb manualny – sterownik, sterowana grupe i lape studyjna (fabrycznie). Zreszta mieszanie TTL z blyskiem manualnym nie mialoby sensu w pierwszej kolejnosci.
Na takie właśnie działanie całości w trybie manualnym liczę, jeżeli zadziała, to chyba mi wystarczy – wkrótce przetestuje. Dzięki Gawędziarz za szczegółowe wyjaśnienia i wskazówki. I jeszcze raz dziękuję okuka67 – to Twoja wcześniejsza odpowiedź pomogła mi rozwiązać problem z synchronizacją
W trybie sterownika lampy wbudowanej (obojętnie czy ustawisz wtedy ttl czy manual) nie synchronizujesz się z lampą studyjną, bo wyzwalają ją przedbłyski sterujące zamiast błysku końcowego. Jeśli w pomieszczeniu jest w miarę jasno, możesz spróbować osłonić fotocelę w lampie studyjnej tak, żeby widziała tylko błysk lampy systemowej.
A jeśli lampa systemowa ma fotocelę, to możesz obie lampy wyzwalać lekkim błyskiem w trybie manualnym lampy wbudowanej.
A jeśli lampa systemowa ma fotocelę, to możesz obie lampy wyzwalać lekkim błyskiem w trybie manualnym lampy wbudowanej.
Ciekawe ze jak czytam to co napisales to ma to jak najbardziej sens ale drapie sie po glowie bo to co napisalem wczesniej bylo…sprawdzone w praktyce.
Moge to wytlumaczyc jedynie tak ze fotocela w mojej lampie studyjnej jest dosc czula aby wychwycic przedblyski TTL ze sterowanego flesza lub lampy wbudowanej ale jednoczesnie nie wychwytuje samych przedblyskow sterujacych z lampy w korpusie.
U rafiego najwyrazniej fotocela w lampie studyjnej jest bardziej czula. Mysle ze proba oslonienia fotoceli o ktorej wspomniales moze byc kluczem do sukcesu.
Tak właśnie myślę. W trybie sterownika muszą być przecież emitowane przedbłyski…
A z bibułą może spróbuję ale jakoś trudno mi uwierzyć by dawało to stabilny i powtarzalny rezultat.
A z bibułą może spróbuję ale jakoś trudno mi uwierzyć by dawało to stabilny i powtarzalny rezultat.
Bibuły nie polecam, będzie prześwitywać – lepszy będzie kawałek kartonu ułożony w literę C – w ten sposób osłonisz fotocelę z 3 stron.
Napisz jaki masz model lampy systemowej – może też ma fotocelę i problem się rozwiąże?
Jeśli nie, to pozostają wspomniane wcześniej nadajniki radiowe.
- You must be logged in to reply to this topic.