Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć DenoiseMyImage – darmowy program do usuwania szumów.

DenoiseMyImage – darmowy program do usuwania szumów.

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam wszystkich wrogów szumu – właśnie znalazłem taki program do usuwania szumów – DenoiseMyImage, jest wersja free, działa całkiem interesująco, chociaż powoli. Strona producenta, na której są sample, jest wprawdzie po angielsku, ale sam program ma także wersję polską. Zapraszam do testowania. Strona producenta: http://www.adptools.com/denoisemyimage/index.html
Zaskakuje wielkość programu – plik instalacyjny ma tylko 390 kB!!

Member

Przykłady dzialania programu ze strony producenta, raczej mnie nie zachęciły do ściągnięcia powiem szczerze.

Member

Ja byłbym zainteresowany gdyby ktoś miał jakiś naprawde baredzo fajny i dobry program :). Nie musi być darmowy, ba pewnie jak będzie dobry to nie będzie darmowy :P

Member

z płatnych to imho najlepszy jest neastimage

Member

Zainstalowałem, działa nawet skutecznie ale wolno.

Member
jaandrz wrote:
Zainstalowałem, działa nawet skutecznie ale wolno.

No właśnie, czym skuteczniej, tym wolniej. Szybsze wersje są płatne. Ale podoba mi się, że wciąż są ludzie, którzy próbują coś wymyśleć. Może następne wersje będą szybsze.

Member

Próbowałem dalej ten darmowy program i zauważyłem ciekawą zależność:

Plik oryginalny 1,9 MB, po przepuszczeniu przez program odszumiania 409 kB!!!. Rozmiar obrazka, rozdzielczość bez zmian. Na oko (ekran) efekt odszumienia jest wyraźny. Wczytanie pliku odszumionego do PS i lekkie wyostrzenie zmienia wielkość pliku na mniej więcej pierwotną wielkość (lub więcej!!) zachowując efekt odszumiania i wyostrzenia.
1.Czy to możliwe by program odszumiania wyrzucał aż tyle pikseli?
2, Czy to możliwe by PS dodawał aż tyle pikseli?

Aż nie chce sie wierzyć, że te algorytmy są aż tak mądre.

Member

Ciekawe, na to nie popatrzyłem, teraz przeprowadziłem odszumienie w Neat Image i DenoiseMyImage i wyniki są podobne jak u kolegi: oryginał 8041 MB, NI 2065 MB a DMI 5165 MB. Może ktoś z areopagu tego forum wyjrzy zza chmur i wyjaśni nam maluczkim, co się właściwie z tymi zdjęciami dzieje. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Member

c.d. prób z DMY

W kolejnym 3 kroku działania programu pojawia sie możliwość uzycia miksera do “wtapiania odszumionego i oryginalnego obrazu”. Intuicyjnie sądzę, że jest to cos podobnego do krycia warstw (chyba). Nie widze efektu użycia suwaków od 0-256 z krokiem co 6. Co to tak faktycznie jest?

Member

Mikser umożliwia ustawienie różnych stopni odszumienia dla obszarów o różnej jasności w zakresie 0-255. Tak piszą w Helpie, inna rzecz jak to działa, też nie widzę efektów.
PS. Neat Image Pro + też chyba ma coś takiego, Fine-Tuning Analyzer, w pierwszym kroku robi to automatycznie, ale możliwa jest ingerencja.

Member
mac.serafin wrote:
Ja byłbym zainteresowany gdyby ktoś miał jakiś naprawde baredzo fajny i dobry program :). Nie musi być darmowy, ba pewnie jak będzie dobry to nie będzie darmowy :P

dobre odszumiacze:

1. Noise Ninja
2. Noiseware Professional
3. Nik Software Define 2

Member

Co do zmniejszania się rozmiarów pliku po odszumieniu. Rozumiem, że mowa jest o JPEGach. Plik zaszumiony jest, mówiąc prosto z mostu, cały w kropeczki: tam gdzie ma być gładkie niebo i tam, gdzie drobny wzorek na ubraniu. Plik odszumiony traci kropeczki na gładkich powierzchniach i, przynajmniej teoretycznie, zachowuje fakturę na ubraniu (ale bez kropeczek, czyli nie tak drobną). Kompresja JPEG (albo i kompresja TIFa zresztą też, jeśli ktoś go kompresuje) jest tym skuteczniejsza, im gładszy obrazek. Kropeczki muszą być zapisane każda osobno, a gładkie niebo całe na raz. Trochę jak “niebieski-zielony-niebieski-różowy-niebieski…” kontra “niebieski i już”. Nic dziwnego, że plik jest mniejszy, bo odeszła cała “informacja” z szumów. Wyostrzenie dodaje do zdjęcia artefakty, więc plik znowu rośnie.
Można sobie zrobić eksperyment: wsadzić aparat na statyw i robić zdjęcia tego samego czegoś, przy tym samym świetle, ale podnosząc za każdym razem ISO. A potem porównać wielkość plików. Różnica będzie widoczna. Jak duża, to już zależy od procentu gładkich powierzchni w kadrze.

Member

Tak oczywiście, idzie o JPG. Dzieki za wyjaśnienia. Też tak to rozumiałem ale zaskoczony byłem wielkością plików po odszumianiu bo po odszumieniu zdjecia zostało z niego ok. 30%. Fakt, że był to portret z rozmytym tłem. Duży % powierzchni to twarz. Szum z twarzy zostałe usunięty pięknie. Podejrzewałem niesłusznie, że pozostawione 30% pliku musi wiązać sie z istotną utratą informacji i jakoś tej utraty nie dostrzegałem. Teraz jestem spokojniejszy, że ten algorytm w programie nie jest taki głupi.

Member

Zwróć jeszcze uwagę na jakość zapisu jpg. Domyślnie jest wysoka, można jeszcze wybrać najwyższą.

Member

Tak na razie nie muszę oszczedzać na pojemności kart i HD. Wszędzie gdzie to możliwe stosuję max. jakości zapisu. Te fotki do testów odszumiania, robione były w RAW (bez lampy, ciemny kościół) i wyciągane w PS. Po “wywołaniu” zapis w jpg z minimalną kompresją (max jakości). Po “wyciąganiu” ujawniły sie szumy więc zastosowałem ten program i zapis też z max. jakoscią. Moim zdaniem program do odszumiania sprawuje się OK i można go polecać. Jakoś do tej pory nie potrzebowałem “odszumiaczy” i ten jest pierwszy.

Member
inferno83 wrote:
dobre odszumiacze:

1. Noise Ninja
2. Noiseware Professional
3. Nik Software Define 2

Znam z autopsji program Nik Software. Potwierdzam za inferno83. Wg mnie również rewelacyjny. Daje naprawdę świetne rezultaty.

Member

Może przydałoby się takie okienko z darmowymi programami, nie muszą być najlepsze, ale dla początkujących, nim się zorientują, mogą być bardzo cenne. Teraz jest to trochę rozrzucone, w sekcji filmowej np. darmowy VideoSpin firmy Pinnacle, tu ten DMI. Co Ty na to, Redakcjo? Mogą być nie tylko informacje, ale także linki. A może jeszcze miejsce na komentarze użytkowników, który jest lepszy itp. Wtedy będzie i wesoło!

Keymaster

W zasadzie jest:
https://www.dfv.pl/poradniki-jakkupowac.html?id=99
ale rzeczywiście wymaga aktualizacji, bo trochę się zmieniło od czasu napisania.

Member

Ach joo, rzeczywiście, kiedyś to czytałem, ale sądząc po frekwencji pytań o darmowe oprogramowanie jest to chyba zbyt dobrze schowane (do tego stopnia, że o tym zapomniałem). Widziałbym to jako taką tabelkę – oprogramowanie do obróbki jpgów, RAWów, odszumiacze i reszta, typu HDR i panoramy. Pozdrowienia.

Viewing 18 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.