Strona główna Fora Inne Najnowszy numer DIGITAL FOTO VIDEO Do czego służy CMS w prog. graf.?” – wprowadza w błąd cz2

Do czego służy CMS w prog. graf.?” – wprowadza w błąd cz2

Najnowszy numer DIGITAL FOTO VIDEO

Member

W związku z tym, że admini zablokowali wątek o nazwie:
Do czego służy CMS w programach graficznych?” – wprowadza w błąd
https://www.dfv.pl/forum/viewtopic.php?id=5683&p=1

i uniemożliwili mi odnieść się do ostatniej wypowiedzi Piotra, pozwoliłem sobie otworzyć nowy i w nim odpowiem.

Uważam także, że zamykanie watku, w którym nie ma możliwości dyskutowania mimo, że nikt nikogo nie obraził i stosowane były uczciwe argumenty jest po prostu nieuczciwe. Protestuję przeciwko takiemu traktowaniu.

Piotr wrote:
No wlasnie. Ty skonfigurowales sobie system, który jest dostosowany do rzeczywistosci CIE Labów

Piotr, strasznie sie podlożyles. No nie da sie nieskomentowac. CIE Lab to jest nazwa przestrzeni znormalizowana w 1976 przez CIE:
http://pl.wikipedia.org/wiki/CIELab

Literki “L”, “a”,”b” pochodza od L – jasnosc (luminancja), a – barwa od zielonej do magenty, b – barwa od niebieskiej do zóltej.

…wiec jak juz to powinieneś napisać:

“Ty skonfigurowales sobie system, który jest dostosowany do rzeczywistosci CIE LabU” <- zwróć uwage na ostatnia literke ;) “Lab” nie pochodzi od laboratory lub laboratorium. To zestawienie współrzednych L, a i b.

Piotr wrote:
No właśnie. Ty skonfigurowałeś sobie system, który jest dostosowany do rzeczywistości CIE Labów i wielości przestrzeni barwnych, za to dowolne zdjęcie bez profilu, jakich w internecie pełno (tudzież dowolna grafika, tło, przycisk), ma kolor bliżej nieokreślony i inny niż to samo zdjęcie otagowane sRGB. U Ciebie zdjęcie nieotagowane nie ma informacji barwnej, u mnie wystarczy je otworzyć w dowolnym programie graficznym lub przeglądarce (nawet bez CMS-a), by miało kolory. Co ciekawe, zupełnie takie same, jak gdybyśmy je otagowali sRGB. Znani fotografowie, którzy prezentują zdjęcia bez profilu, to “przekupki na targu wysoką ceną napędzające popyt na chłam”. Każdy może sobie mieszkać we własnym matriksie. Twój wyklucza możliwość korzystania z internetu i umieszczonych w nim grafik (nie tylko zdjęć), bo “mają nieokreśloną informację o kolorach”. Z 80%, jak sam twierdzisz. Twoja decyzja. Możesz czekać na to, że cały świat wymieni całą grafikę w internecie i nie tylko na otagowaną i będziesz wszystko miał wreszcie wyświetlone poprawnie. Rozumiem, że dla Ciebie nie do przyjęcia są rozwiązania, pozwalające już dzisiaj korzystać z internetu nieotagowanego bez problemu. Rozumiem, ale nie mam zamiaru się przyłączać do krucjaty o wymianę wszystkich obrazków w obiegu na otagowane. I nie będziemy nikogo do tego przekonywali.

Przestrzeń PCS (np CIE Lab) jest stosowana pośrednio w każdym CMSie – nawet w Twoim PS ;)
Grafikę nieotagowaną, na monitorze ponad_sRGB można obejrzeć poprawnie w FF >3.6x w trybie “1”.


EDIT:

Piotr wrote:
U Ciebie zdjęcie nieotagowane nie ma informacji barwnej, u mnie wystarczy je otworzyć w dowolnym programie graficznym lub przeglądarce (nawet bez CMS-a), by miało kolory.

Przytoczę jeszcze raz słowa z Adobe:
http://help.adobe.com/en_US/Photoshop/11.0/WS2A5857E0-A6D1-4efc-85B1-FE1D4FC0246E.html

“Document profiles
(…) By assigning, or tagging, a document with a profile, the application provides a DEFINITION OF ACTUAL COLOR appearances in the document. For example, R=127, G=12, B=107 is JUST A SET OF NUMBERS THAT DIFFERENT DEVICES WILL DISPLAY DIFFERENTLY. But when tagged with the Adobe RGB color space, these numbers specify an actual color or wavelength of light–in this case, a specific color of purple.”

Member

Myślę, że ze względu na to, że Piotr ścina posty w dyskusji oraz zamyka wątki uniemożliwiając prowadzenie dalszej dyskusji nie ma sensu dłużej dyskutować.

Zaintersowanym tematem color managementu polecam dokumentację Adobe oraz informacje zamieszczone na stronach Międzynarodowego Konsorcjum Koloru. Ale pamiętajcie – może się zdarzyć, że znalezione tam treści będą znacząco różnić się od tych znalezionych na stronach DFV.


EDIT:
Polecam także wątki z forum Canon Board:
http://canon-board.info/showthread.php?t=8520
oraz:
http://canon-board.info/showthread.php?t=68233

Member

Jedno jeszcze tu dodam i nigdy juz na strone tej “gazety” nie wejde.
Widze, ze redaktor Piotr nie jest bezstronny. Na forach jedne osoby moga bezkarnie obrazac ludzi, ktorzy wykazuja braki redaktorom, jednak odwrotnie boziu bron. Kali ukrasc krowe to dobrze, ale Kalemu to juz nie, prawda? Powodzenia, samych oddanych czytelnikow zycze! Bo wtedy bardziej profesjonalne gazety beda mialy samych profesjonalnych czytelnikow, przesianych przez sito i zatrzymanych prze dfv.

Keymaster

Nie, skrócony post odnosił się wyłącznie personalnie do innego użytkownika. Ale oczywiście nie musisz mi wierzyć :)

Member
Piotr wrote:
Nie, skrócony post odnosił się wyłącznie personalnie do innego użytkownika. Ale oczywiście nie musisz mi wierzyć :)

Piotr, ale jakoś tego postu:

SHARK wrote:
No więc co widzę? Widzę, że wpadł Pan, który postanowił się nieco dowartościować popisując się swoją(?) wiedzą. Nie wnikam, czy przepisał to z jakiegoś podręcznika czy nie, ani to, czy to, co napisał to prawda, czy też nie. Tylko niech ten Pan nie robi z nas idiotów i nie twierdzi, że robi to dla dobra czytelników (którzy według niego są wprowadzani w błąd), bo ja, moje koleżanki, koledzy tudzież redakcja nie urodziliśmy się wczoraj i dobrze wiemy po co ta cała dyskusja.

…nie ściąłeś, choć odnosi się “wyłącznie personalnie do innego użytkownika” ;)

Ten wątek też proponuję zamknąć w takiej postaci. Oszczędzisz sobie nerwów. To nic, że nie odniosłeś się do mojego zarzutu wprowadzania w błąd czytelników na temat tego co to jest profil.

Najlepiej zamknąć wszystkie wątki, w których czytelnicy krytykują DFV, a w pierwszej kolejności te, które przytaczają merytoryczne argumenty poparte cytatami ze światowych autorytetów – będzie mniej problemów ;)

Proszę administrację o zamknięcie wątku.

Viewing 4 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.