Strona główna Fora Foto Sprzęt Dwie lampy z różnych systemów

Dwie lampy z różnych systemów

Sprzęt

Member

Mam lampę Pentax AF-540FGZ, a kumpel posiada jakiegoś Speedlighta do Nikona, bez fotoceli. Czy jest możliwość takiej konfiguracji z lampami różnych systemów, aby ze sobą współpracowały jednocześnie – master-slave?
Najbardziej zależało by mi na możliwości użycia fotoceli, z tym że on nie może wyzwolic błysku mojej lampy, ponieważ w pentaksie lampa jest wyzwalana na drugi błysk.

Keymaster

Są fotocele z przełącznikiem pierwszego/drugiego błysku, poza tym wygodną, choć nieco droższą alternatywą jest nadajnik radiowy i odbiorniki – wówczas obie lampy możesz zdjęć z aparatu i ustawić w dowolnym miejscu, co jest dodatkowym atutem.
Czegoś takiego jak master-slave tak naprawdę nie uzyskasz, bo niesystemowy slave nie będzie się komunikował z masterem i nie będzie uzgadniana między nimi moc błysków. Będzie to działało w trybie manualnym – najlepiej obu lamp, bo co sobie ustawi lampa TTL-owa, nie uwzględniająca, że w momencie zdjęcia błyśnie jeszcze jeden flesz, to już loteria.

Member

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, w trybie manualnym mogę wyzwolić lampę pentaksa za pomocą lampy nikona? Jest możliwość zmiany w lampie pentaksa ustawienia fotoceli tak, żeby była wyzwalana na pierwszy błysk?

Keymaster

Nie wiem jak ze zmianą ustawień wbudowanej fotoceli lampy Pentaxa, ale możesz dokupić fotocelę z przełącznikiem pierwszego lub drugiego błysku, np. to:
http://www.funsports.pl/p,pl,247,fotocela+ds1.html

Member

podepne sie pod temat
naczytałem sie juz troszke na temat takich “kombinowanych” zestawów ale chciałbym sie upewnic czy wszystko dobrze juz rozumiem
mam body pentaxa i dokupuje sobie do tego lampe nikona z fotocela(wbudowana lub nie) np SB-28 , lampe zakładam na statyw i daje ja w tryb manualny ustawiam sobie np 1/2 mocy i zoom 24mm poczym biorę body i błyskam wbudowanym flashem (ustawionym na -2 zeby nie ingerował w oswietlenie)
czy takowi zestaw bedzie działał poprawnie
prosze nie pisac “a po co do pentaxa lampa nikona itp?” – chodzi o działanie ,a nie sens tworzenia takeigo zestawu :)

Keymaster

Będzie działać, jeśli zmusisz wbudowaną do błyskania w trybie manualnym, inaczej fotocela w Nikonie odpali na przedbłysk pomiarowy wbudowanej (chyba że w SB-28 da się to jakoś wyłączyć i przełączyć fotocelę na drugi błysk). Poza tym skuteczność reakcji fotoceli może się zmniejszać wraz ze wzrostem jasności zastanego.
A sens jak najbardziej ma :) Stare lampy Nikona są fajne i dość tanie.

Member

dzieki wielkie

Viewing 6 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.