Strona główna Fora Foto Oprogramowanie DXO Optics 7

DXO Optics 7

Oprogramowanie

Member

Witam wszystkich!
Zainstalowałem sobie wersję próbną DXO Optics 7, ale niestety program nie widzi plików dng (wcześniej zaimportowanych lightroomem). Czy coś może trzeba odblokować (odznaczyć jakiś filtr), czy też do DXO trzeba improtować wyłącznie pliki RAW?
Pozdrawiam,

Member

Wygląda na to, że trzeba importować RAWy, mnie też nie otwiera dng.

Member

Nie mam programu w tej chwili pod ręką, więc nie sprawdzę, ale tak na babski rozum…
DXO jest specjalistą od tego, żeby mieszać w surowych plikach prosto z aparatu, korygując je pod względem koloru, geometrii, wszelkich innych takich tam. Automatycznie, na podstawie swoich profili aparat+obiektyw. Więc nie za bardzo jest sens, by zabierał się do plików, które ktoś już wcześniej (jakiś konwerter dng na przykład albo inny LR) po swojemu pozmieniał – bo one już wtedy prawdopodobnie nie odpowiadają tym profilom.

Member

Są aparaty, dla których natywnym formatem plików raw są właśnie DNG. Na wikipedii mozna znaleźć parę przykładów takich kamer. DxO powinno więc zająć się tym formatem, ale z drugiej jednak strony DxO jasno deklaruje (przynajmniej dla wersji 6.x, nie wiem, jak to jest dla 7.0), jakie wejściowe formaty akceptuje. Dodatkowo można poczytać o sposobie obsługi DNG przez cztery różne rawery. Generalnie DxO potrafi wyłacznie generować pliki DNG i to wyłacznie w trybie linear, co nie wszystkim jest na rękę.
BTW. Co ciekawe, DxO potrafi zaimportować pliki JPG i traktować je (niemal) jak pliki RAW (ograniczenia sprowadzają się głównie do braku narzędzi typowych dla obróbki RAW, jak balans bieli). Korekty wad kombinacji kamera+obiektyw również działają na JPG.

Member

Wygląda na to, że niezależnie jaki jest powód, DXO po prostu DNG nie uznaje. Może nie jest to kwestia “macanych” plików (Marek słusznie zwrócił uwagę, że jpegi czyta i edytuje), może po prostu nie lubią tego formatu ;) Pozostaje pogodzić się z faktem – przynajmniej w tej wersji programu. I wczytywać RAW-y z puszki.

Viewing 4 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.