Strona główna Fora Foto Oprogramowanie Dziwny problem z wywołaniem RAW-a.

Dziwny problem z wywołaniem RAW-a.

Oprogramowanie

Member

Czy mógłby mi ktoś pomóc w następującej sprawie. Otóż nie mogę “wywołać” RAW-a w PS 3. Ale od początku. Zdjęcia robię Canonem 5D i nie mam takich problemów, jednak ostatnio zrobiłem kilkadziesiąt zdjęć Canonem 40D i zaczął się problem. Zdjęcia robione 5D otwierają się a 40D nie. Co dziwniejsze w PS Elements 6 te z 40D otwierają się i można je “wywołać”. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Keymaster

Masz najnowszy i ostatni CameraRAW dla CS3? Wersja 4.6 – od wersji 5 już tylko dla CS4.

Member

Nie wiem. Jak to można sprawdzić?

Member
puchacz10 wrote:
Nie wiem. Jak to można sprawdzić?

klikasz na help i about plug-in i wybierasz Camera Raw – wyskoczy okienko gdzie będzie podana wersja CR

Member

Jak się CR uruchamia, to ma na pasku nazwę i numerek wersji.

Member

Dziękuję za podpowiedzi. Sprawdziłem, mam wersję 4.0. Co w związku z tym mogę zrobić?

Keymaster

http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=106&platform=Windows
Wersja 4.6, wyższe już tylko dla CS4.

Member

Dziękuję Piotrze!

Member

Witam:)
Nie zakładam nowego wątku aby nie zaśmiecać forum.

Mam pewien problem od kilku dni stałem się posiadaczem Canona 50d i mam problem z otwieraniem Rawów w CS2.
Wcześniej miałem 400d i wszystko działało jak należy. Dzisiaj zrzuciłem zdjęcia chce otworzyć wyskakuje komunikat “Nie można wykonać polecenia ponieważ nie jest to prawidłowy typ dokumentu.”

Miałem wersje CameraRaw 3.0 wgrałem 3.3 tez nic.

Proszę o pomoc.

Keymaster

Niestety, ostatnia aktualizacja Camera RAW dla CS2 była na długo przed wejściem 50D. Możliwości masz trzy: upgrade’ować CS2 do CS4 i uzyskać dostęp do najnowszych Camera RAW, użyć Adobe DNG Converter, żeby zamienić RAW-y z 50D na format DNG, a później je obrabiać dalej w starszej wersji ACR albo po prostu odpuścić sobie kombinacje z Adobe i użyć niezależnego konwertera, który przy aktualizacji nie żąda kupienia nowego Photoshopa – np. Capture One.

Member

Czyli mam zwyczajnie pobrać sobie CS4 i wyrzucić CS2 ?

Keymaster

No, to nie jest tak zwyczajnie :) Aktualizacja do CS4 jest płatna, tylko moduły Camera RAW są darmowe – jeśli masz odpowiednią wersję głównego Photoshopa.

Member

Zainstalowałem CS4 i nic nie pomogło. zainstalowałem wszystko ok włączam i znowu ten sam komunikat (wersja cameraraw 5.0).
Po ponownym uruchomieniu PS’a wyskakuje komunikat
“Licencja na ten program wygasła”
Usuwałem instalowałem inna wersje i nic.
Czytałem, że trzeba wejść w CS4 na pomoc i wyłączyć numer seryjny ale jak mam to zrobić jeśli program w ogóle się nie włącza.
Jest na to jakiś sposób?

Member

No… potrzebne jest CS4 i doinstalowanie do niego najnowszego CameraRaw, a to nie jest 5.0. Ta wersja jeszcze nie czytała 50D, choć wersja 4.6 owszem (pod CS3). Ale skoro nie jesteś w stanie go uruchomić, to chyba bez znaczenia. Może jakiś osobny rawer? Capture One, LightZone, jeszcze inny? Jest tego trochę.

Member

Możesz jeszcze trochę na około. Ściągnąć nie AdobeCamera RAW, a najnowszy Adobe DNG Converter i skonwertować wszystkie RAWy 50-tki do DNG. Wtedy CS2 otworzy.

Member

Znalazłem prostsze rozwiązanie zainstalowałem CS3 wszystko działa jedyny problem jest ze spolszczeniem gdy sie go zainstaluje wyskakuje okienko ze licencja wygasła. Ale to jest mało istotne, poradze sobie z wersją angielską.

Dziękuje za pomoc ;)

Viewing 15 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.