Sprzęt
Witam serecznie ! Kupilem juz jakis czas temu epsona 3880 ale w ramach restrukturyzacji przestrzenno aranzacyjnej domu niestety nie specjalnie dysponuje teraz miejscem z odpowiednia iloscia przestrzeni by miescic i stanowisko komputerowe ze stanowiskiem drukarki. Pomysl na jaki wpadlem by ten klopot rozwiazac to drukowac sobie za pomoca dobrodziejstwa o nazwie wifi ale tutaj pytanie czy ktos w ten sposob probowal i czy oprofilowana drukarka w ten sposob pracuje bez zadnych szwankow czy jednak lepiej cos jescze pomozdzyc i standardowo laczyc sie “po kablu”. Druga sprawa jest taka ze w momencie zakupu nie byla mi do konca lacznosc wifi potrzebna wiec nabylem jedynie drukarke z portem ethernet, ale tu przychodza z pomoca zdobycze techniki np takie : http://allegro.pl/mini-adapter-wifi-tp-link-tl-wr702n-multiroom-nc-i3318349828.html i kolejne pytanie czy ktos takie polaczenie kiedys widzial i czy to pracowalo poprawnie ? Chcialbym czasem jesli juz mam taka lacznosc moc wydrukowac cos “na szybko” z ipada oraz pobawic sie w kontrole kosztow tuszow (ponoc niezly program na tableta) tylko wciaz mam obawy czy po pierwsze bedzie to dzialac tak jak mnie sie wydaje (taki mostek ethernet wifi i lacznosc z komputerem juz przez to wifi lub przez domowy router) no i dodatkowo czy oprofilowana drukarka moze/powinna lub zaleca sie badz nie prace przez siec bezprzewodowa ? Byloby to dla mnie ogromne udogodnienie jakbym mogl ja trzymac w innym pokoju niz komputer , skaner i inne drobniejsze rzeczy.
Dziekuje z gory za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie
Most Wi-Fi nie jest niczym dziwnym i działać będzie, a drukarka się nie kapnie pod dwoma warunkami:
1. Ten “router” be ztrudu będzie pracował w twojej sieci Wi-Fi jako most.
2. Drukarkę można podłączyć do sieci przez koncentrator a nie tylko kablem bezpośrednim.
ad. 1.
To wbrew pozorom nie takie łatwe. Nie zawsze takie punkty dostępowe realizują funkcję mostu gdy sieć jest zabezpieczona hasłem i szyfrowana (a pewnie taką chcesz mieć, a nie udostępniać internet sąsiadom). Jeśli jeszcze nie masz sprzętu wi-fi musisz czujnie wybierać cały zestaw – router, punkt dostępowy, mosty, ew. repetery…
ad.2.
NIe wiem jak 3880, ale wiem, że 4900 nie chciała pracować w sieci jeśli była podłączona przez infrastrukturę sieciową. Działała jedynie przy bezpośrednim połączeniu komputer-drukarka.
autofocus czyli 4900 nie chciala dzialac jako drukarka sieciowa ? wydaje mi sie ze tez ma karte lan wbudowana i mimo wszystko nie chciala ? dziwne
no w instrukcji znalazlem troche punktow na ten temat (chodzi o konfiguracje drukarki i wychodzi ze dzialalaby) mam jednak obawy co do profilow ktore mam wykonane pod nia i czy wszystko bedzie drukowane tak jak to ja sobie zycze i tak jak to specjalnie pod nia porobilem – szkoda by mi bylo czasu straconego na konfiguracje
w opisie powyzszej aukcji widze ze ten routerek realizuje dzialanie jako most , niestety co do haslowania i szyfrowania – siec juz mam na wpa2 i teraz wbiles mi gwozdzia w plecy poniewaz nigdzie nie pisze kiedy taka zabawka sobie z tym radzi a kiedy nie , co prawda to tylko routerek ktory ma byc mostkiem do stworzenia polaczenia sieci bezprzewodowej z drukarka ale czy ktos juz cos takiego probowal ? znalazlem jeszcze produkt asusa za okolo 200zl wiekszy ale tez nie mam pewnosci czy to bedzie to czego oczekuje ?
autofocus a wiec po krotce potrzebuje routera sieciowego ktorego uzywam do neta – to juz mam i w nim miec opcje acces pointa (i tu pytanie , procz opcji udostepniania internetu czy w tym routerze mam uaktywnic jeszcze funkcje jakiegos mostu sieciowego dla polaczen lokalnych ?) no i drugi router ktory pojdzie do drukarki jako most sieciowy czyli jako adapter ethernet – wifi , czy cos jeszcze do tego zestawu ?
pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc
Powinno działać. Zwłaszcza z drukarką z założenia sieciową. Profile służą do konwersji barw przed wysłaniem do drukarki (na komputerze) nie na drukarce.
WiFi w takiej konfiguracji jest zamiennikiem kabla.
Kłopotliwa może być ewentualnie konfiguracja routerów tak aby były dla układu drukarka-komputer całkowicie transparentne – da się osiągnąć metodą prób i błędów.
hmmmmmm transparentne ? co masz przez to na mysli ? no wiec super tylko nasuwa mi sie jeszcze kwestia czy router “domowy” ktorego uzywam do bezprzewodowego dostepu do neta moze jednoczesnie i pelnic role acces pointa do internetu oraz jako mostek sieci lokalnej – jednoczesnie , sorry za pytania ale az tak zaawansowany w temacie nie jestem
pozdrawiam

Tak dokładnie to już nie pamiętam czy to 4900 jako taka nie chciała działać, czy były problemy z systemem zarządzania drukiem dodanym do niej, który jej nie widział (nie widział spectroproofera). Serwismeni wyjaśnili mi, że to dziala poprawnie przy połączeniu komputer-drukarka z pominięciem innych elementów pasywnych i aktywnych sieci (routerów, switchy i koncentratorów). Wydało mi się to dziwne, ale machnąłem ręką i używałem po USB.
Z profilami nie byłoby kłopotu. To jest przed wysłaniem danych do drukarki. Warstwa “transportowa” nie ma znaczenia.
Ba, ja wręcz się przejechałem na AP TP-Linka, które niby miały też funkcje bridge, ale albo bridge, albo WPA, nigdy razem…
pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc
Z moich doświadczeń, ale od razu mówię, że nie rozgryzałem tego systemowo, w kontekście jakiegoś testu urządzeń czy coś w tym stylu, najsensowniej kupić dwa urządzenia realizujące mostek, jedno wpiąć do routera, drugie do drukarki. Wtedy będziesz miał drukarkę “na kablu” bez dodatkowych problemów z szyfrowaniem, autoryzacją, nazwami punktów dostępu itp. Bo np. AP w moim routerze może działać jako AP, albo jako Bridge, ale nie obie funkcje na raz…

pozdrawiam
Transparentne – żeby drukarka się nie jargnęła, że ją oszukujesz. Jeśli drukarka działa jako drukarka IP to nie ma problemu. Gorzej jeśli wykorzystuje do komunikacji warstwę Ethernet, a nie TCP/IP, która z definicji jest niezależna od medium transmisyjnego (dlatego internet działa w komórce, w sieci lokalnej, w sieci Wi-Fi, po ADSL czy w kablówkach).
Sposób na sprawdzeenie jest prosty – podłącz drukarkę kablem sieciowym do routera i sprawdź czy komputer się dogaduje z nią. Jeśli tak będzie działać to zadziała nawet przy Wi-Fi po drodze.
autofocus no i wlasnie sie nie dogaduje komputer z drukarka , widzi jedynie siec wifi , w otoczeniu sieciowym w drukarkach nie moge jej znalezc wrrrr czyli wychodzi na to ze maly routerek do drukarki , drugi do routera internetowego ktory mam w domu w gniazdo lan i wtedy powinno dzialac hmmmmm calkiem logiczne , ale troche tego szpeju bedzie mi lezec , jednak mam ten sam problem jak mowiles ze albo AP albo mostek , swoja droga wtedy mozna rowniez podpiac maly routerek po usb jako mostek bezposrednio do komputera a nie routera hmmmmmm troche to skomplikowane widze a przy okazji cwaniactwo producentow pomijajacych ten skromny fakt w specyfikacji ze router pracuje albo w jednym trybie albo drugim , a nie obu naraz
pozdrawiam
I nie znajdziesz. Drukarki Epsona nie są widoczne w otoczeniu sieciowym. Musisz skonfigurować drukarkę do pracy w sieci za pomocą kabla USB i oprogramowania Epsona. Wcześniej dobrze jest nadać drukarce stałe IP.
Zastąpienie kabla USB za pomocą wi-fi nie zadziała ) Mostek możesz stawiać na łączu IP, a nie na łączu USB.
dziekuje ci za pomoc , myslalem ze zobacze ja w otoczeniu , jesli jako drukarka ip ok , ale tez sie nie widza , a co do usb to mowilem o routerze na usb ktory podpinam do komputera nie pod gniazdo ethernet a pod usb i wtedy mialbym rowniez 2 routerki z tym ze nie jeden podlaczony do routera sieci domowej internet tylko bezposrednio do komputera i drugi do drukarki a ten od internetu chodzilby sobie w trybie standalone , tylko czy takie cos by mialo szanse dzialac oto jest pytanie , szkoda mi troche 150zl na te 2 male routerki jesli mialyby to byc pieniazki wywalone w bloto
pozdrawiam
Dzieki dar , za pomoc ale jak pisalem przy obecnej aranzacji domu nie mam mozliwosci postawienia wszystkiego obok siebie wiec niejako jestem zmuszony do pracy przez wifi , chyba ze …. hmmmmm no jeszcze sie okaze – myslalem o wielopietrowym biurku projektowym ale to musi byc naprawde sztywne pod ta drukarke przeciez a u mnie jedyne jakie by pasowalo musialoby byc na kolkach bym mogl odsunac w razie potrzeby by wysunac schody do wejscia na strych a co do tych na kolkach jakos nie mam zaufania co do ich stabilnosci , ale to jedyna opcja by pracowac “po kablu”
pozdrawiam
Proponuję poszukać adapterów Ethernet po sieci zasilającej, zwane Liveplug. Wygląda to np tak:
Na Allegro jest sporo tego używanego firmowanego przez Orange po ok 100 zł. Są to produkty firmy Devolo. Wersje opisane na papierku 200Mb/s osiągają rzeczywiste transfery do 30-50Mb/s co jest i tek dużo lepszym wynikiem niż z reguły zaśmiecone WiFi. Obsługa jest banalna. Wsadzamy jeden przy switchu/routerze, drugi przy drukarce i łączymy krotkimi kabelkami RJ45, ten przy switchu do switcha a ten przy drukarce do drukarki. Nie wymagają żadnej konfiguracji. Plug and Play.
Na drukarce trzeba włączyć sieciówkę jeśli wyłączona, ew sprawdzić czy dostaje adres z DHCP i na wszelki wypadek można spisać jaki dostanie. Kreator instalacji drukarek sieciowych w systemie znajdzie ją sam, a w skrajnym przypadku wystarczy podać jej IP. Instalacja Epsona w sieci to minuta osiem i nie trzeba żadnych USB ani niczego. Może być na kablu, przez sieciówkę WiFi lub adapter wspomniany wyżej. Wszystkie rozwiązania testowałem z sukcesem, ale jeśli miałbym jakieś polecać to WiFi na końcu.
- You must be logged in to reply to this topic.