Strona główna Fora Foto Inne Epson Perfection V600 a V550

Epson Perfection V600 a V550

Inne

Member

Witam Wszystkich,
Ponieważ jest to mój pierwszy post – przedstawię się – mam na imię Piotr. Chciałbym Was zapytać czy orientujecie się może jaka jest różnica między Epsonem V600 a V550? Mam na myśli sam sprzęt bez oprogramowania. Oficjalnie V550 to upgrade V500. Wizualnie i z ogólnie dostępnych opisów niczym się nie różni od V600 – przynajmniej nie znalazłem nic konkretnego. Pytanie czy warto dopłacać do V600? Pozdrawiam…

Member

Wszystko wskazuje na to ze te modele praktycznie nie roznia sie specyfikacjami. Paradoksalnie w stosunku do numeracji V600 jest chyba najstarszy z nich wszystkich.
Zaleta V600 to zdaje sie tylko oprogramowanie Digital ICE do retuszowania paprochow i rys ze skanowanych materialow. Kiedys mialem okazje uzywac skanera bez takiego oprogramowania – wygladalo to fatalnie. Z drugiej strony byc moze sa jakies darmowe, niezle alternatywy ale to juz ktos inny tutaj mam nadzieje doradzi.

Tak wiec roznica pomiedzy V500/V550/V600 jest znikoma. Spora przepasc (rowniez cenowa) to z koleji skanery V700/V750. Tutaj jest jakis system podwojnych soczewek skanujacych (cokolwiek to jest) i podobno robi to spora roznice a do tego jest jeszcze dodany Silverfast software ktory zdaje sie byc calkiem niezlym rozwiazaniem. Tutaj jest test epsona V700:

http://www.stevehuffphoto.com/2010/04/26/scanning-your-film-with-the-epson-v700-photo-scanner/

Member
ogotaj wrote:
Zaleta V600 to zdaje sie tylko oprogramowanie Digital ICE

Dzięki za odpowiedź. V550 też ma Digital ICE, http://www.youtube.com/watch?v=dBkcBOa5bao
Jedyne co udało mi się ustalić, to że V550 nie ma dołączonego Photoshopa Elements, który akurat nie jest mi potrzebny.

ogotaj wrote:
Skanery V700/V750.

Tak wiem, ale to niestety inna bajka cenowa …

No nic, będę kopał dalej w tym temacie ….

Member

Ale ciekawy watek bo jestem zaintersowany tymi samymi skanerami. W moim przypadku V700/V750 tez niestety poza zasiegiem finansowym :(

Member

Zadzwoniłem do Epsona w tej sprawie i żeby było śmiesznie nic konkretnego się nie dowiedziałem. Bardzo miły pan przeczytał mi specyfikację obu skanerów i wyszło, że są identyczne choć nie przyznał tego twierdząc, że na pewno czymś się różnią, ale nawet oni nie mają wglądu w tak szczegółową specyfikację sprzętu – trochę to śmieszne… Jako argument na tak dla V550 podał, że ma nowszy firmware niż w V600.

Dowiedziałem się również, że skanery są objęte 24 miesięczną gwarancją a nie jak jest napisane na stronie epsona 12 miesięczną. I jak tu wierzyć w jakikolwiek opis… :|
Na koniec padła propozycja kontaktu z serwisami Epsona w celu ustalenia różnic, ale tam to już w ogóle temat …ehhh szkoda pisać…

Zastanawiam się jeszcze nad Canonem CanoScan 9000F MKII, w testach wypada minimalnie gorzej od V600.

Member

Znalazłem istotną różnicę między V550 i V600.
Po zakupie V550 okazało się, że Digital ICE działa tylko na kliszach i slajdach. W wersji V600 dodatkowo opcja ta obejmuje materiały drukowane. Zawiodłem się trochę, bo na pytanie o różnice między modelami, w oficjalnym e-mailu od Epsona otrzymałam odpowiedź:
“Dziękujemy za skontaktowanie się z Centrum Obsługi Klienta firmy EPSON
Urządzenie V550 jest udoskonaloną wersją V600. W skanerze został zainstalowany program Easy Photo Scan, który umożliwia przesyłanie skanów bezpośrednio do wybranego folderu, na adres e-mail, do niektórych serwisów społecznościowych lub do chmury. Poza tym różnic brak.”
A przyznam szczerze, że bardziej zależało mi na obsłudze Digital ICE dla zdjęć niż dla klisz.
Ale trzeba przyznać, że Digital ICE na kliszy (pozytyw) zadziałał idealnie.

Member

Próbowałem pomęczyć Epsona o funkcję Digital ICE w V550 i właśnie otrzymałem odpowiedź:
“Dziękujemy za skontaktowanie się z Centrum Obsługi Klienta firmy EPSON
Opcja DIGITAL ICE działa bardzo dobrze z kliszami. W modelu V600 funkcja ta dla zdjęć wydrukowanych na papierze nie sprawdzała się najlepiej i z tego powodu zrezygnowano z niej w nowym modelu V550 Photo.
Funkcja DIGITAL ICE dla zdjęć wydrukowanych na papierze została zastąpiona bardziej efektywną funkcją usuwania kurzu i zadrapań ze zdjęć (Dust Removal), która także została udoskonalona w nowej wersji skanera V550 Photo.”
I pytanie – czy tak było rzeczywiście, czy to tylko wymówka.

Member

Zapewne dział marketingu i bełkotu zadba o to żebyśmy nigdy się nie dowiedzieli jak jest w rzeczywistości. Jeżeli chodzi o Epsona też ich męczyłem pytaniami przed zakupem skanera. Efekty były marne… wsparcie techniczne recytowało specyfikację, którą można znaleźć w internecie, lub odsyłało mnie do serwisów na terenie Polski. Serwisy nie chciały ze mną rozmawiać twierdząc, że po pierwsze nie mają czasu a po drugie nie są upoważnione… i taka to kołomyja w polskiej rzeczywistości. W podjęciu decyzji pomogły mi terminy zleceń :) – musiałem coś kupić i stanęło na V600.

Przyznam, że nie miałem czasu na testy różnego oprogramowania itd. na epsonowskim sofcie faktycznie skanowanie materiałów nietransparentnych z Digital ICE to słaby temat. Slajdy/negatywy to co innego – miłe zaskoczenie.
W necie dużo czytałem, że warto skorzystać z SilverFast lub VUEScan, przy odpowiednim opanowaniu tego oprogramowania można wycisnąć dużo więcej z tego skanera… z braku czasu nie maiłem okazji – niestety.

Viewing 7 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.