Strona główna Fora Video Sztuczki i kruczki Film jak film

Film jak film

Sztuczki i kruczki

Member

Witam!

Długo zastanawiałem sie gdzie umieścić pytanie, ale może tips&… bedzie OK.

Montuję sobie od czasu do czasu filmiki w pinnacle studio ver.10.8 i zastanawiałem się ostatnio czy istnieje możliwość sprawienia, aby film przybrał obraz kinowego filmu, filmu telewizyjnego… Trudno mi okreslić efekt, o którym piszę, ale film z mini dv wygląda jak teatr telewizji, a mnie chodzi o film fabuarny. Wiem, ze zalezy to od zastosowanej taśmy i filtrów podczas nagrywania, ale czy są odpowiedniki takiego efektu w cyfrowych zasobach?czy wiecie coś otym jak zmienic obraz stworzonego „dzieła” ;)

Dzięki!
Pozdr!

Member

Problem który poruszyłeś to tzw. film look. Kilka podstawowych informacji zawarłem dawno temu tutaj: http://www.sfx.com.pl/artykuly/filmlook/filmlook.html Nie jest tego dużo ale jako punkt wyjścia do poszukiwań może wystarczy. Aktualnie pracuję nad pełnowymiarowym artykułem dla DFV poświęconym „ufilmawianiu” obrazu video tak więc proszę o cierpliwość.

Member

Dziękuję za to info i czekam na artykuł!!!

Pozdrawiam!

Member

After Effect i zabawa z kontrastem.

Member

Witamy Siostrę z działu Archeo… :P

Member

Technicznie to się nie będę wymoądrzać , ale film tzw kinowy kręcony jest kamerami z manualnym focusem i z małą głębią ostrości. To dlatego tak miło nam sie to ogląda bo film jest prawie jak obraz z naszego oka , jeśli skupiamy się na jednym punkcie to obraz poza tym jest lekko nieostry. Normalne kamery i te na tasmy i te na pamięci tzw HD mają płytką głębie ostrosci. Żeby uzyskać taki fajny efekt przestrzenności trzeba używać kamer lub aparatów z wymienną optyką w celu uzyskania plastyki obrazu. To , ze nadasz filmowi kolorystyki , gradienti czy filtr nałożysz coś tam da ale filmy z kamer amatorskich zawsze bedą płaskie tak jak piszesz jak z teatru telewizji. Kamery telewizyjne w 90% sa to kamery z dużą głębią ostrości . I oczywiście efekt filmu z kina uzyskujemy tez przez krecenie 24 klatek na sekundę czyli standartowej prędkości kinowej :) Ale to piszę ja amatorka i wysuwam te wnioski po tym, co widze w tv i w kinie i po tym jak mi się kręciło kamerą HD zwykłą a jak mi się teraz kręci lustrzanką – skok do nieba , jak dla mnie… choć trudno jest diabelnie przestawić się z autofocusa na manual :)

Member

Matko , dopiero teraz zobaczyłam , ze pierwszy wpis z 2007 roku , no tak Archeo do kwadratu , a ja tu sie wymądrzam , a „szpila9” już pewnie filmówkę skończyła :P

Member

haha pewnie już skończyła :) Czasem tak jest, wchodzisz, piszesz.. a tu stary temat. Zamykac se powinno ;)

Viewing 7 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.