Strona główna Fora Foto Sprzęt Filtr polaryzacyjny do sigmy 10-20(kłopot z wyborem)

Filtr polaryzacyjny do sigmy 10-20(kłopot z wyborem)

Sprzęt

Member

Witam wszystkich forumowiczów :)

Właśnie jestem po lekturze pierwszego numeru DFV…”od deski do deski”… i musze przyznać, że w moim subiektywnym odczuciu to zdecydowanie najlepsze pismo poświęcone fotografii cyfrowej obecnie znajdujące się na naszym rynku.Ale żeby nie było za słodko…do pełni szczęścia brakuje mi…WIĘCEJ stron….więcej stron z artykułami typu „Złota polska jesień” oraz „Jedziemy w plener”.Znalazłem w nich mnóstwo inspiracji i praktycznych porad za które BARDZO dziękuję :)

Ale do rzeczy…mam problem z wyborem filtra polaryzacyjnego do mojej sigmy 10-20 f4-5.6. Jest to obiektyw ultraszerokokątny nawet jak na aps-c dlatego wiem, że filtr powinien być jak najbardziej slim.Wiem też, że średnica filtra będzie miała 77mm…wiem też, że byłoby miło gdyby cena tego polarka zamykała się w 350 zł.
Będę ogromnie wdzięczny za porady(firma,rodzaj) i linki np. do aukcji internetowych,witryn sklepów on-line gdzie mógłbym zakupić wymarzonego cpl’a.Być może ktoś z forumowiczów zna tańszą,sprawdzoną i dobrą alternatywę dla tych najdroższych filtrów na które mnie po prostu nie stać?

Z góry dziękuje za pomoc!

Keymaster

Dziękuję za miłe słowa o czasopiśmie.
Korzystam z Sigmy 10-20. Nie potrzebujesz polara slim. Ja korzystam ze zwykłych polarów: Hoyi i B+W. Oba są dość grube, B+W nawet ciut bardziej niż Hoya. Nie ma problemu z winietowaniem. Optycznie nie widzę różnicy między filtrami, natomiast B+W zdecydowanie łatwiej się czyści – Hoya łapie tłusty kurz i przy wycieraniu trudno pozbyć się smug. Zwróć uwagę, żeby filtry były wielopowłokowe – Hoya HMC lub Super HMC, a B+W MRC, inaczej ryzykujesz flarę i zmniejszenie kontrastu. Nie wiem jednak, czy zmieścisz się w tej kwocie.
Zdecydowanie odradzam slimy. Pierścień regulacji jest bardzo cienki i łatwo wsadzić palec w filtr. Do tego nie zamkniesz obiektywu standardowym deklem, tylko musisz wówczas stosować taki nasadzany bez zaczepów, który się słabo trzyma. Do tego slim więcej kosztuje, więc kupując zwykłego zaoszczędzisz.
Korzystając z polara na tak szerokim kącie musisz uważać na nierówność polaryzacji. Przy tradycyjnych ujęciach panoramicznych, jak spolaryzujesz niebo z jednej strony, to z drugiej będzie już bardzo blade. Przy tego typu problemach potencjalne winietowanie to drobiazg.
udanych zdjęć

Member

Bardzo dziękuje za tak rozbudowaną i konkretną odpowiedz.Jestem teraz bogatszy w wiedze, która z pewnością pomoże mi zdecydować, po pierwsze – na co zwracać uwagę przy zakupie, po drugie – co kupić i po trzecie -…czy wogóle warto.

Tak przy okazji…teraz już wiem jak się Panu udało osiągnąć tak niezwykłe kolorystycznie niebo na zdjęciu otwierającym artykuł „W barwach złota i czerwieni”. :)

Keymaster
pjotrek wrote:
Tak przy okazji…teraz już wiem jak się Panu udało osiągnąć tak niezwykłe kolorystycznie niebo na zdjęciu otwierającym artykuł „W barwach złota i czerwieni”. :)

Zgadza się, był tam polar, Sigma 10-20 zresztą też. Na tym zdjęciu widać właśnie, jakie problemy są polaryzacją nieba przy tak szerokim kącie. Tak ciemne niebo z prawej strony to efekt uboczny i niepożądany :) Polar mi był tam potrzebny do zwiększenia intensywności barw liści, a niebo… no cóż, też się spolaryzowało. Normalnie przy tak szerokich kadrach z niebem zajmującym dużą ich część polara używam odwrotnie – nie do zwiększania intensywności tej części nieba, która jest na to najbardziej podatna, ale dla polaryzacji najjaśniejszej części. W ten sposób można częściowo wyrównać naturalne różnice jasności nieba, które są widoczne nawet bez zastosowania jakiegokolwiek filtra.

Member

Mimo, że efekt nieporzadany w tym konkretnym wypadku moim zdaniem sprawdził się całkiem,całkiem…na pewno przykuł mój wzrok i wzbudził ciekawość…a o to przecież między innymi w fotografii chodzi :)
Jedno jest pewne – rozwiał Pan wiele moich wątpliwości od razu widać, że ma Pan bogate doświadczenie w tych sprawach i co istotne z chęcią się Pan nim dzieli co niestety mimo wszystko jest dość rzadko spotykane…

Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje za wszystkie porady…do usłyszenia! :)

Keymaster

Polecam się na przyszłość :)

Member

Ja używam polara Cokin wraz z dobrodziejstwem systemu. Niestety nawet sama ramka (taka na jeden filtr) winietuje przy 10 mm nie wsominajac, że po załozeniu polaryzatora mamy regularny okrąg. Znika on jednak powyzej 12 mm. podobna sytuacja jest w s18-50 mm gdzie przy najkrotszej ogniskowej mamy lekkie winietowanie ramki niestety. Pozdr Michał

Member

Proszę o opinię użytkowników o Sigmie 10-20 f/4-5,6 HSM. Jestem jej posiadaczem od niedawna, i jestem ciekawy czego można się po niej spodziewać w „użyciu”

Viewing 7 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.