Strona główna Fora Foto Sprzęt Filtr polaryzacyjny KENKO

Filtr polaryzacyjny KENKO

Sprzęt

Member

Witam. Kilka dni temu kupiłem na allegro filtr polaryzacyjny firmy KENKO. Z tego co się dowiedziałem są to “średnio” dobrej jakości filtry produkowane przez tą samą firmę co obiektywy TOKINA. Filtr przyjechał w bardzo dobrym stanie, żadnych rys itp. Natomiast zaskoczył mnie bardzo niemile pewien efekt związany z polaryzacją, gdy obracam filtrem zmienia mi się kolorystyka całego kadru, w przypadku polaryzacji cały kadr jest żółty, natomiast gdy przekręcę o 90 stopni bardzo zaniebieszczony. Czy to normalne, przedtem miałem filtry polaryzacyjne o mniejszych średnicach i lekki efekt koloryzacji zawsze występował, natomiast tutaj jest bardzo silny. Dodatkowo gdy w aparacie ustawi się automatyczny balans bieli zdjęcia wychodzą poprawnie naświetlone z poprawnymi barwami. Jeszcze jedno, filtr jest bardzo ciemny bo ekspozycja zmienia się aż o -1EV. Prosiłbym o jakąś opinię o tym filtrze.

Pozdrawiam
Przemysław Borkowski

Member

Efekt koloryzacji jest normalny, ale tylko jeśli występuje w niewielkim stopniu. W dodatku nie powinien wyglądać jak zażółcenie/zaniebieszczenie, tylko lekkie ocieplenie barw w pozycji “polaryzującej”. AWB tego nie likwiduje raczej. Przynajmniej nie u mnie.
-1EV – nie jest to może ekstra wynik, ale w granicach normy. Średnica filtra nie ma oczywiście nic do rzeczy, gdyby ktoś miał wątpliwości :)
Osobiście takiego filtra w ręku nie miałam. Najlepiej wyjdź na dwór przy ładnej pogodzie, obróć się bokiem do słońca i pstryknij parę zdjęć przy różnych ustawieniach filtra, a potem te zdjęcia pokaż, to się zobaczy co i jak.

Member

No i w końcu znalazłem czas żeby porządnie przetestować to cudo. Więc używam go z sigmą 10-20 i koloryzacja występuje ale balans bieli sobie z tym bez problemu radzi. A dodatkowo efekt w wizjerze jest potęgowany przez rozmiar i kąt pod jakim pada światło na filtr co powoduje tak mocną zmianę barw… która na szczęście jest jednolita w całym kole obrazowym i być może mi się tylko zdaje że jest taka mocna. Nie powoduje żadnych dodatkowych efektów typu monochromatyzacja do jakiejś barwy np żółtej czy niebieskiej. Jak na moje potrzeby jestem zadowolony, no tylko okazuje się że kąt padania światła przy tak krótkiej ogniskowej zaczyna mieć bardzo duże znaczenie :)))) (wyjeżdżam na wakacje będę ćwiczył. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Viewing 2 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.