Strona główna Fora Foto Sprzęt Firmware

Firmware

Sprzęt

Member

Nie wiem, czy taki wątek, to umiejscowić w sprzęcie, czy w oprogramowaniu, ale tu chyba więcej ludzi zagląda. Kwestia dotyczy firmware’u wszelakiego, choć w tej chwili głównie do PENTAKSA K20D. Wiem, bo czytałem w DFV, że jest jakieś uaktualnienie. Czytałem nawet, że bardzo poprawia wygląd zdjęć (eliminuje hot piksele). Zaglądałem na stronę Pentaksa, ale niestety…mój język międzynarodowy jest pod psem. I nie wiem, ani tego, co trzeba ściągnąć z tej strony, ani co się później z tym, co ściągnę robi, jak się to nowe oprogramowanie instaluje. Dotyczy to zresztą nie tylko aparatu. Moja lampa METZ 58 również ma możliwość aktualizacji i też kompletnie nie wiem, ani gdzie szukać ( oczywiście wiem, że na stronie Metza, ale co dalej?) ani tym bardziej jak do takiej lampy to “wsadzić” Może gdzieś jest jakieś pomocne forum, albo ktoś to może robił i może się podzielić wiedzą. Zaznaczam, że jestem już nieco “przechodzonym” egzemplarzem człowieka, swoje lata mam i co za tym idzie, wiedzę przyswajam niestety oporniej niźli młodzież :(

Keymaster

Akurat Pentaxa nie uaktualniałem, ale nie sądzę, żeby to się specjalnie różniło od wgrywania firmware’u do innych aparatów. Dwie podstawowe zasady na początek – włożyć do aparatu w pełni naładowaną baterię i nie podejmować panicznych decyzji, jeśli wydaje nam się, że coś idzie nie tak. Poważne problemy przy wgrywaniu firmware’u mogą pojawić się w dwóch sytuacjach: gdy nagle w aparacie zabraknie prądu, albo gdy my sami przerwiemy w połowie proces.

Stąd: http://www.pentax.jp/english/support/digital/k20d_s.html
Ściągamy ten plik: http://www.pentax.jp/english/support/digital/firmware/k20e103w.exe (zakładam, że korzystasz z Windows, a nie Maka). Plik zapisujesz gdzieś na dysku i uruchamiasz. On się wówczas rozpakowuje – otrzymasz plik fwdc183b.bin

Zakładam, że masz czytnik kart do swojego aparatu. Wkładasz czystą kartę SD do czytnika i kopiujesz na nią ten plik fwdc183b.bin. Wkładasz kartę do aparatu, włączasz aparat trzymając wciśnięty przycisk MENU. Pojawia się napis “NOW LOADING”, a później “PROGRAM UPDATE”. Kontrolerem z tyłu aparatu wybierasz “Yes” i “OK”. Pojawia się napis “UPDATING” – to jest ten moment, kiedy nie wolno wyłączać aparatu ani nic z nim kombinować, żeby nie wiem jak nas kusiło. Ma to trwać półtorej minuty, ale różnie bywa… Jak skończy, to pojawi się napis “COMPLETE” – można wyłączyć aparat, wyjąć kartę i skasować jej zawartość.
Możesz sprawdzić, jaką masz wersję, włączając aparat z wciśniętym przyciskiem MENU.

Niech moc będzie z Tobą :)

Member

A jeśli chodzi o aktualnianie Canonów, da się operację przeprowadzić bez czytnika kart, wystarczy mieć aparat podpięty do komputera i program remote control.

Keymaster

Z Pentaxem też tak się da, ale to trochę inna procedura, nie chciało mi się opisywać obu.

Member

Dzięki. Powoli zacznę dojrzewać do podjęcia tej przerażającej decyzji. I kiedyś to zrobię :)

Member

Aha, a uaktualnienie nie pożre mi polskiego menu? Może to głupie pytanie, ale skoro uaktualnia się oprogramowanie z anglojęzycznej strony, a menu też przecież jest jakimś programem, to nic się nie stanie? I czy moje ustawienia indywidualne się zmienią na fabryczne, czy zostaną? Na tej stronie są uaktualnienia do wersji 1.01 i 1.03. Czy wystarczy tylko tę najnowszą wersję zainstalować?

Chyba strasznie nudzę :(

Member

A, nie, chyba coś źle “po obcemu” mi się przeczytało. Wersja jest tylko jedna V 1.03. O wersji V 1.01 jest tylko wzmianka. Ale pozostałe pytania pozostają aktualne.

Keymaster
tjoppe wrote:
Aha, a uaktualnienie nie pożre mi polskiego menu?

W sensie, że po włączeniu z nowym menu będzie po angielsku? Możliwe, ale da się włączyć znowu polskie. Plik firmware’u jest zawsze jeden i zawiera wszystkie wersje językowe, które oferuje producent.

Quote:
I czy moje ustawienia indywidualne się zmienią na fabryczne, czy zostaną?

Też możliwe, dlatego przed upgradem warto zrobić sobie notatki, które funkcje użytkownika jak mieliśmy poustawiane. Chyba że tak dobrze orientujemy się w menu, że na pamięć wiemy co i jak mamy poustawiane.

Member
tjoppe wrote:
Aha, a uaktualnienie nie pożre mi polskiego menu?

Ja już robiłem raz uaktualnienie (nowego firmware’a nie ma) i język pozostał bez zmian.
Tak jak Piotr mówi. Możesz zmienić z pozycji Menu, język Polski będzie.

Member

Jak uaktualniłem firmware swój to tylko licznik zdjęć zaczął mi liczyć od początku, trochę mnie to zirytowało bo lubię wiedzieć ile naprawdę zrobiłem zdjęć, a teraz musze sobie doliczać 3000 do licznika:)

Member

Zrobiłem to!!! Udało się. Niczago mi nie zmieniło- ani języka, ani ustawień własnych, ani licznika nie wyzerowało. Teraz sprawdzam, czy coś się poprawiło :)

Dzięki wszystkim :) a zwłaszcza Tobie Piotrze

Member

Mam Pentaxa K7 i własnie pokazał się nowy kolejny firmware . Jeśli nie wgrywałem poprzednich wersji to wystarczy wgrać najnowszą ( i mam wgrane wszystkie wersje) czy trzeba wgrywać je po kolei.

Member

Wgrywasz najnowszą. CHYBA, że na stronie producenta jest wyraźnie napisane, że masz wszystkie po kolei. Jednak nie powinno tak być.

Viewing 12 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.