format

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Sporządziłem 8 plików tekstowych ( word) tworzących okolicznościowy album. Wypelniają je zdjęcia i teksty. Całą zawartość przeniosłem na pendrive by następnie wydrukować w zakładzie fotograficznym w formacie A4. Okazuje się, że nie idzie tego zrobić. Nie mogę sporządzić więc papierowego albumu dla 85- letniej jubilatki. Jak zmienić plik tekstowy na przydatny format, umożliwiający wydrukowanie? Przepraszam za swoją niefachowość (mam 76 lat). Ryszard

Member

Panie Ryszardzie, proszę zapisać plik w pdf-ie. Nowszy Office ma już taką możliwość. Taką możliwość ma też program Libre (darmowy Office) dostępny tutaj: http://www.dobreprogramy.pl/LibreOffice,Program,Windows,21562.html
Korzystałem ostatnio, więc wiem, że działa.
Po otwarciu pliku w tym programie, jest taka opcja jak eksportuj do PDF.
Swoją drogą dziwię się, że nie mogli pliku z Worda wydrukować, ale z PDF-em nie powinno być problemu. Tylko Pan sprawdzi jak to wyszło. Ogółem najlepiej pliki z Worda zapisywać do doc lub docx – te są edytowalne. PDF nie jest, ale skoro to wersja ostateczna, to nie powinno być z nim problemów.
Najlepiej Pan je jeszcze raz otworzy i zapisze każdy z osobna w 3 formatach. Jak zakład będzie miał problem z drukiem, to proponuję go zmienić na inny :-)

Member

Może powinien Pan również oprócz formatu PDF dokonać zapisu z WORD’a do formatu “doc” a nie “docx”.
Jest to subtelna różnica. “doc” to format powszechnie znany i odczytywany przez inne programy.
Niestety Microsoft w 2007 roku wydał nowe wersja pakietu OFFICE i rozszerzył “swój” format WORD’a.
Jeśli zapiszemy więc dokument do nowego formatu “docx” to najpierw zapytajmy odbiorcę czy poradzi
sobie z tym formatem.

Member

Moim zdaniem problem tkwi raczej w tym ze lab nie przyjmuje formatów “niezdjęciowych”
zamaist do labu udałbym się do punktu ksero, ale takiego gdzie oprawiają prace dyplomowe itp (szukać w pobliżu uczelni) tam mają często dobre drukarki i lepszy papier (nawet fotograficzny). Wydrukują to Panu i oprawią nawet :)

Member

Panie TOMMY. Dziękuję za radę. Była skuteczna . Wczoraj mi w takim przyuczelnianym punkcie ksero wydrukowali – ładnie i tanio. Dziękuję. Pozdrawiam z Konina. Ryszard.

Member

Ciesze się, że mogłem pomoc :)

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.