Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Fotografowanie o zmierzchu

Fotografowanie o zmierzchu

Technika fotografowania

Member

Zależy mi na wykonaniu dobrych zdjęć o zmierzchu czy zachodzie słońca. Przy ustawieniach na programy tematyczne zdjęcie jest albo zbyt ciemne albo zbyt jasne.

Member

to włacz ustawienia manualne a patrzac na exif swoich zdjec za jasnych przyspiesz migawke badz jestli jest za ciemne to ją zwolnij…

Keymaster

Ja jestem za cienki, żeby zrobić sensowne zdjęcia korzystając z programów tematycznych. Wiem, jak te programy powinny działać, ale jak kiedyś próbowałem, to praktyka dość mocno się różniła od teorii, np. w trybie portretowym miałem bardziej domkniętą przysłonę niż przy krajobrazowym.
Jeśli wykonujesz zdjęcie o zmierzchu we właściwym momencie, to jasność sceny będzie na tyle wyrównana, że aparat nie powinien mieć problemów z pomiarem światła, co najwyżej możesz chcieć dać korekcję ekspozycji nieco na minus. Zerknij sobie do kwietniowego numeru DFV.
Głównym problemem będzie, jeśli w kadrze znajdzie się dużo źródeł światła, a najgorzej, gdy w jedno z nich wycelujesz autofokusem. Jeśli jasność sceny jest bardzo zróżnicowana, to niestety trzeba przejąć od aparatu kontrolę – tryb manualny i pomiar punktowy na wybrany przez Ciebie fragment sceny, który ma mieć określoną jasność. Najczęściej sprawdza się pomiar na niebo tak ze 40 stopni od słońca lub 40 stopni nad punktem, gdzie słońce zaszło. To samo tyczy się zdjęć przy zachodzie słońca – musisz tak kombinować, żeby aparat nie uwzględniał jasności samego słońca.

Viewing 2 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.