Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Fotografowanie w pomieszczeniach

Fotografowanie w pomieszczeniach

Technika fotografowania

Member

Mam problem z robieniem zdjęć w pomieszczeniach. Np. Mieszkanie oswietlone przez promienie słoneczne. Chce zrobic zdjęcie ściany z obrazkami na niej wiszącymi. Raz wychodzi czerwone raz duzo szumu a czasem trafi się idealnie, Jaka jest zasada fotografowania w pomieszczeniach. Prosze tylko o uwagi w “języku polskim i dużymi literami” bo jestem mocno początkująca i zbyt fachowe opinie zwalaja mnie z nóg. Jak ustawiac parametry przesłony i migawki. Może jest na to jakiś prosty i zrozumiały sposób. Help me !

Member

najważniejszym elementem jest wg mnie balans bieli w pomieszczeniach. Jeśli ściana ma być biała, a pod wieczór wychodzi czerwona, proponuję użyć predefiniowanego wzorca balansu bieli (raczej wszystkie aparaty już tak mają). Co do przysłony i migawki – zależy co chcesz uzyskać. Duża wartość przysłony – duża głębia ostrości.

Keymaster

Zacznij od postawienia aparatu na statyw. Teraz ustaw najniższe dostępne ISO, co powinno pomóc na problem szumów. Popołudniowe słońce ma przewagę czerwieni, jeśli Ci to nie odpowiada, ustaw balans bieli na słoneczko, powinno odfiltrować czerwony.
Ustawiasz sobie w priorytecie przysłony taką przyslonę, jaką chcesz, a aparat sam dobierze czas otwarcia migawki. Jeśli masz białą ścianę i to ona stanowi większość kadru, wymuś na aparacie rozjaśnienie zdjęcia dając korekcję ekspozycji na +1. Zresztą zobaczysz, czy zdjęcia wychodzą zbyt jasne (wówczas daj korekcję ekspozycji na minus) czy zbyt ciemne (daj korekcję ekspozycji na plus).

Viewing 2 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.