Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Fotografowanie w słonecznym lesie – HELP!

Fotografowanie w słonecznym lesie – HELP!

Technika fotografowania

Member

Witam.
Podczas moich ostatnich wakacji napotkałem problem polegający na fotografii lasu, gdzie przez gąszcz gałęzi wpadało nieco ostrego słonecznego światła, tuż obok mocno zacienionych zakamarków.
Proszę was bardzo o poradę, bo jakbym nie próbował, to albo niektóre miejsca są prześwietlone, albo niektóre niedoświetlone. Czy jedynym możliwym sposobem jest obróbka komputerowa ??
Dodam, że niestety zdjęcia robiłem kompaktem Canon PowerShot A530, ale umożliwiającym sporo ręcznych ustawień (ISO, czas naświetlania, przesłona, siła flesza itp.).

Member

jeśli nie ma wiatru zbyt mocnego (a może i kiedy jest, czasem daje to dobre efekty) polecam technikę HDR lub DRI. Obie wymagają pewnej ręki lub znacznie lepiej statywu i kilku ekspozycji (np 3 z korekcją 0, -2 i +2). Jest to fajna zabawa, w moim PF jest panorama zrobiona pod światło w lesie, pod nią opisałem troszkę sposób jej wykonania, pozdrawiam

Keymaster

Problem jest, gdy masz trochę głębokiego cienia (drzewa i rzucane przez nie cienie), a trochę jasnego bezpośredniego światła słonecznego. Wychodzisz wówczas na polankę, wystawiasz własną dłoń na słońce i mierzysz światło na dłoni z korekcją +1EV. To, co Ci wyjdzie z pomiaru, wprowadzasz w trybie manualnym jako wartości czasu i przysłony. Dopóki słońce nie zajdzie za jakąś chmurę, masz prawidłową ekspozycję dla jasnych partii lasu. Ciemne partie zostaną ciemne i całość wygląda naturalnie.
Jak Ci się nie podobają te ciemne kawałlki, to możesz je za uszy wyciągać z cieni w trakcie obróbki na komputerze. Możesz też jeszcze w lesie przygotować zdjęcia do HDR-a. Pierwszą ekspozycją będzie to ustalone wczesniej, a później robisz na ustawieniach manualnych wydłużając czas naświetlenia co 1 EV aż do prawidłowego naświetlenia cieni. Później te wszystkie ekspozycje składasz w HDR-a. Oczywiście zdjęcia muszą być zrobione ze statywu.

Member

Dzięki za porady. Pomysł z naświetleniem dłoni wydaje mi się bardzo fajny. Popróbuję trochę a potem podzielę się wrażeniami ;-)

Member

Czasami jak już ze zdjęcie zostało zrobione pomaga przerobienie go na czarno-białe – takie małe oszustwo – nie widać tak przepaleń. ;]

Member

Las najlepiej robić w pochmurny dzień – najlepiej po deszczu….
W słoneczny dzień w godzinach 9.00- 16.00 lepiej nie wyjmować aparatu :)

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.