Strona główna Fora Foto Uwagi do serwisu www.dfv.pl Galeria dla dzieci

Galeria dla dzieci

Uwagi do serwisu www.dfv.pl

Member

Mam propozycję, aby stworzyc jedno okienko w Galerii dla dzieci, nie będą się pałętać pomiędzy dorosłymi a jednocześnie też się czegoś nauczą. A oceniający zastosują łagodniejsze (albo ostrzejsze, w zależności od preferowanych zasad pedagogiki) kryteria. Do redakcji należałoby określenie granicy wiekowej. Zbliżają się święta, dostaną te cyfraki, niech pokażą co potrafią (:-E

Keymaster

To jeszcze bądź odważny i zdefiniuj do jakiego wieku jest się dzieckiem :)
Pomysł mi się podoba, ostatnio na wystawie Wildlife Photographer of the Year 2006 widziałem naprawdę imponujące zdjęcia, hm… dzieci. Szkoda, że nie było też zdjęcia takiego 8-latka w akcji, co robi Canonem 1D z przypiętą elką 100-400.

Member

Proponuję 14 lat.
Jezeli mają Canony 01D itp. to zdjęcia powinny robić tylko ze statywem, aby się nie rozbiły. Jest też kwestia BHP, jaki aparat dziecko może nosić zgodnie z przepisami o pracy młodocianych. To się pozna z EXIFU.

Keymaster

Pomysł fajny, poczekajmy na opinie innych użytkowników serwisu. Zobaczmy, czy jest zapotrzebowanie na taką galerię dla najmłodszych.
A tak całkiem na marginesie, to naprawdę jestem pewien jak wygląda wykonywanie zdjęć profesjonalnym sprzętem przez kilkulatków. Trudno mi uwierzyć, żeby zapanowały nad tym sprzętem nawet gdy stoi na statywie. Moja siedmioletnia córka jest całkiem spora i silna jak na swój wiek, a mimo to 350D z gripem i 70-200/4, czyli sprzęt leciutki w porównaniu z profi, w jej rączkach to lata we wszystkie strony.

Member

Podejrzewam że w większości rodzin sytuacja będzie podobna jak u nas, córka odziedziczyła Olympusa C-4000 a ojciec foci Konicą Minoltą D5. Nowego kompaktu córka nie dostanie, bo żaden nowy nie dorównuje Olkowi a lustra są za ciężkie i nie mają wyświetlacza – wiem, są takie co mają, ale dzieci nie muszą wszystkiego wiedzieć (;-)

Member
sewo wrote:
Nowego kompaktu córka nie dostanie, bo żaden nowy nie dorównuje Olkowi a lustra są za ciężkie i nie mają wyświetlacza – wiem, są takie co mają, ale dzieci nie muszą wszystkiego wiedzieć (;-)

A w jakim wieku córka? Bo jak korzysta z internetu to już pewnie wie, że są takie ;-))) Dzieciaki poniżająco łatwo radzą sobie z Hi-techem…

Member

Corka ma 10 lat, korzysta z internetu, ale jest tym typem czlowieka, który jak już raz coś opanuje – w tym przypadku Olympusa – to nie chce nic zmieniac, bo po co? Trzeba by sie uczyc nowej guzikologii itd.
Pragnę jednak zauważyć że wśród forumowiczów jest chyba mało ambitnych ojców i matek pragnących wysłać dzieci na drogę sztuki zwanej fotografiką, nawet na dziecinnym poziomie. Szkoda, uważam że jest to dla dzieci bardziej twórcze niż np. gry komputerowe. Ale bądźmy wytrwali ;-)

Member

a mi się wydaje że to bez sensu :/ Wielu 50 letnich amatoróf fotografi strzela mega gnioty, a 13 latka może robić niezłe zdjęcia. To nie jest kwestia wieku. Ja bym się skupił na oddzielnej kategorii dla mega nieudanych zdjęć, aby zapobiec śmietnikowi. Np jeśłi zdjęcie jest naprawdę bardzo słabe i bezapelacyjnie, to byłoby przenoszone do kategorii np “początkujący”. Osoby te mogły by dodatkowo liczyć na jakieś konkretne porady.

Member

*amatoróf=amatorów

Member

Rozumiem co chcesz powiedzieć, ale inaczej ocenia sie dziecięcego “gniotka” i inaczej gniota. Kompromisem mogła by być kategoria Poczatkujący, ale według mnie nikt dorosły tam dobrowolnie nie wystawi. Mogę się jednak mylić.
Chodzi mi też o wychowanie narybku, portal będzie działać minimalnie 100 lat i kto nas potem zastąpi????

Keymaster
Rex_XIII wrote:
Ja bym się skupił na oddzielnej kategorii dla mega nieudanych zdjęć, aby zapobiec śmietnikowi. Np jeśłi zdjęcie jest naprawdę bardzo słabe i bezapelacyjnie, to byłoby przenoszone do kategorii np “początkujący”. Osoby te mogły by dodatkowo liczyć na jakieś konkretne porady.

Uuu, dopiero byłyby awantury, jakby komuś przenieść zdjęcie do kategorii “Gnioty” :) Poza tym weź pod uwagę, że część osób wie, że zdjecia robi słabe, ale nie ma pojęcia co zrobić lepiej, a część jest wręcz nieświadoma błędów na swoich zdjęciach. Przeniesienie do “Gniotów” tylko ich obrazi, a nie pomoże zrozumieć, gdzie zrobili błędy i jak ich unikać.
Bardzo prawdopodobne, że kategoria Początkujący nie cieszyłaby się popularnością, choć może zdarzają się osoby, które zamiast błądzić na oślep wolą spytać o drogę. Zawsze jednak można poprosić na Forum o poradę, komentarz lub opinię do zdjęcia.
Ponadto osoby świadome, że mają z czymś problem mogłyby np. oznaczać zdjęcia z prośbą o pomoc i wyjaśnienie np. hasłem “Zielony” w tytule, np. “Zielony – jak rozmyć tło w portrecie” albo “Zielony – dlaczego mam takie dziwne kolory” itp. Pod dyskusję.

Member

ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że robi zdjęcia słabe, a tym bardziej nie zdaje sobie sprawy co w tych zdjęciach jest źle, ale nie o to chodzi. Czy zdjęcie zrobione przez dziecko, czy przez dorosłego to powinno podlegać takiej samej ocenie, zdjęcie może być dobre, albo słabe i powinno się oceniać sam efekt, a nie kto to zdjęcie robił..
A co z dziećmi, które robią dobre zdjęcia, dlaczego miałyby być ograniczane do kategorii “dzieci”, skoro ich poziom np byłby przewyższający wielu dorosłych. Jeśli moderacja nie zostanie wprowadzona to po prostu utopimy się w zalewie gniotów. Nikt kto lepiej robi zdjęcia nie czuje się dobrze publikując swoje prace na portalu gdzie 90% zdjęć w galerii wygląda słabo, przykładem może tu być np fotosik.pl lepsze zdjęcia są tam publikowane sporadycznie.

Member

Jak dla mnie pomysł super kategoria 10-15 latków, już się cieszę na te “pedagogiczne” komentarze. Popieram w 100 proc. Chociaż trudno oczekiwać entuzjazmu to dla tych paru, parunastu autorów w tej kategorii wartałoby o to się pokusić.

Viewing 12 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.