GeoSetter

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Nawiązując do porad Ewy z sierpniowego numery DFV (str. 120) chciałbym co nieco sprostować. Diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach. Używam GPS Pentagram i faktyczne sprawuje się świetnie. Po przegraniu zawartości pamięci do komputera trzeba uruchomić program GeoSetter i dokonać synchronizacji zdjęć z danymi z GPS.Dotąd wszystko się zgadza ale schody zaczynają się przy czasie z GPS i aparatu. Czas “komputerowy” czyli systemu operacyjnego komputera nie bierze udziału w synchronizacji zdjęć. Synchronizacja posługuje się czasem punktu z GPS i czasem wykonania zdjęcia. Program czyta czas wykonania zdjęcia, szuka czasu z danych GPS i znajduje pozycję wykonania (miejsce).

Osobiście nie radzę “grzebać” w “Dopasowaniach czasu” bo trzeba wiedzieć dokładnie jaką korektę wprowadzić a to nie jest takie oczywiste bez pewnych notatek oraz kombinacji a efekty mogą być takie, że program przypisze zdjęcie do miejsca w którym fotograf nie jest, nie był i nie będzie. Zalecam natomiast okresowe sprawdzenie czasu w aparacie i ewentualną korektę ustawienia przed plenerem.

Kolejną b.ważną sprawą jest konfiguracja GPS i ustawienie czasu między rejestracją czasu w powiązaniu z GeoSetterem. Otóż ja korzystam z ustawienia w GPS co 20 sec. tj 3 pkt./min co daje możliwośc zapisu miesięcznej wyprawy w pamięci GPS.

Teraz co się dzieje: jeżeli rejestracja punktu nastąpiła w np. 40.tej sec. a zdjęcie wykonano w np. 30-tej sec. to jest pewien problem z synchronizacją. Do tego zegar w aparacie na pewno różni się nieco od czasu z GPS.

Program GeoSetter to przewiduje i istnieje możliwość ustawienia “max różnicy czasu między punktem zGPS a czasem wykonania zdjęcia”. Ja mam to ustawione na 25 sec. co gwarantuje margines obejmujący również ewentualną niepunktualność zegara aparatu. W efekcie program przypisze do określonego punktu GPS zdjęcia wykonane w “odległości” 25 sec. od punktu. To nie zda egzaminu jak się robi zdjęcia lecąc odrzutowcem.

Efekt taki, że program GeoSetter przypisał dokładnie pozycję z wycieczki 5000 km i to dokładnie do każdego zdjęcia.

Reasumując: nie grzebać w “Dopasowaniach czasu” a ustawić odpowiednio “max. różnicę czasu..”

Member

Dzięki za dopowiedzenie. Ja na tak długiej wycieczce nie byłam, ale też pozycje są przypisane bardzo ładnie, wyjazd był tygodniowy. Szczerze mówiąc, nie robiłam żadnych dopasowań czasu ani nawet nie zmieniałam wartości różnicy czasu – taką sugestię gdzieś widziałam, więc powtórzyłam w nadziei, że może rozwiązać ewentualne problemy… ale problemy nie wystąpiły. W samolocie nie była notowana pozycja ;)

Viewing 1 reply thread
  • You must be logged in to reply to this topic.