Strona główna Fora Foto Technika fotografowania głębia ostrości w matrycy crop i micro 4/3

głębia ostrości w matrycy crop i micro 4/3

Technika fotografowania

Member

mam pytanie.

jesli określoną głębię ostrości uzyskujemy przy matrycy crop ustawiając przysłonę na 16 dla pewnego obiektywu (powiedzmy 100mm), to jak należy ustawić przysłonę w tym samym obiektywie, oraz o obiektywie o odpowiadającej ogniskowej (w tym wypadku 75 czy 66mm) by uzyskać tą samą głębię ostrości.

wiadomo, ze niejsza matryca daje większą głębię ostrości, zastanawiam się zatem jaki zysk na przysłonie mogę uzyskac by dostac tą samą głębię ostrości, dzieki zejsciu z cropa na micro 4/3.

Keymaster
006 wrote:
mam pytanie.

jesli określoną głębię ostrości uzyskujemy przy matrycy crop ustawiając przysłonę na 16 dla pewnego obiektywu (powiedzmy 100mm), to jak należy ustawić przysłonę w tym samym obiektywie

Przy tym samym obiektywie na mniejszej matrycy będziesz miał inne pole widzenia, co daje Ci inny kadr, więc jeszcze pytanie – zostajesz w tym samym miejscu i masz inny kadr, czy cofasz się trochę, żeby objąć ten sam obszar?

Quote:
oraz o obiektywie o odpowiadającej ogniskowej (w tym wypadku 75 czy 66mm) by uzyskać tą samą głębię ostrości.

Przysłona otwarta o ok. 1 EV – czyli tutaj f/11

Quote:
wiadomo, ze niejsza matryca daje większą głębię ostrości, zastanawiam się zatem jaki zysk na przysłonie mogę uzyskac by dostac tą samą głębię ostrości, dzieki zejsciu z cropa na micro 4/3.

Zwróć jednak uwagę, że 12 megapikseli na dużej matrycy to większe komórki światłoczułe, a tym samym dyfrakcja jest widoczna przy mniejszych otworach przysłony niż przy 12 megapikselach na 4/3 – różnica jest też mniej więcej 1 EV.
Bezdyskusyjnie zyskujesz natomiast na czasie naświetlania – masz tę samą głębię ostrości przy przysłonie, która wymaga dwa razy krótszego czasu ekspozycji.

Member

dziekuję:) to w zasadzie mniej więcej tak, jak myślałem. na cropie mam 16 mpix a na micro 4/3 12mpix wiec rozmiar pixela trochę bliższy niż przy tej samej rozdzielczości. trochę nie do końca rozumiem wątek o dyfrakcji zależnej od wielkości komórek światłoczułych. myślałem że chodzi tu o problem z rozmiarem samego otworu przysłony.

Keymaster
006 wrote:
trochę nie do końca rozumiem wątek o dyfrakcji zależnej od wielkości komórek światłoczułych. myślałem że chodzi tu o problem z rozmiarem samego otworu przysłony.

Tak, samo zjawisko dyfrakcji zależy tylko od wielkości otworu przysłony, natomiast szkodliwość tego zjawiska dla ostrości zdjęcia jest zależna od rozmiaru pojedynczego sensora matrycy. Na f/16 punkt świetlny jest rzutowany jako plamka o określonym, stałym rozmiarze – jeśli cała plamka jest niewiele większa niż rozmiar sensora matrycy, to jest to rejestrowane jako jeden piksel. Jak sensory matrycy są mniejsze, to ta sama plamka pada na kilka sąsiadujących pikseli. Wpływ na szczegółowość zdjęcia oczywisty.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.