Gradient w CS2

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam i proszę o radę

Mam taki problem. Przy nakładaniu gradientu potrzebuję zmienić szerokości i proporcje bieli oraz czerni. Na którejś prezentacji Ewy widziałam takie suwaczki, dziś nie umiem jej (prezentacji) znaleźć, ale co gorsza w moim PS nie umiem znaleźć tych suwaków. Czy dwójka w ogóle je posiada?
Ponadto, potrzebuję gradient owalny a radialnego nijak nie umiem weń przekształcić. Brałam się nawet za ręczne nakładanie maski, ale ani owal nie był owalem, ani gradient poprawny.

Przed chwilą naczytałam się o konieczności ustawienia w PS profilu sRGB, nawet podana była ścieżka, ale w rozwiniętym menu mam tylko golutkie RGB. Co zrobić?

Pozdrawiam

Member

Pewnie, że wszystko tam jest :)
Gdy klikniesz u góry ekranu ten prostokącik z gradientem – ten, gdzie się kolory gradientu wybiera – pojawi się okno z różnymi opcjami, między innymi duży pasek gradientu z suwaczkami. Suwaków można dodawać ile się chce, wystarczy kliknąć przy tym pasku. Owala bezpośrednio się nie da – trzeba nałożyć normalny, okrągły, a potem edycja | przekształcenie i rozciągnąć go na boki.
To jest właściwe RGB.

Member

Rety, nie ma!
Już wcześniej obklikałam wszystkie trójkąciki, a tam gdzie kolory, są tylko kolory. Jest nawet taka opcja: zarządzenie ustawieniami, ale pod nimi też nie ma.
Przy okazji chciałam jeszcze dopytać: w Camera Raw nie mogę otwierać plików jpg.; ani pod Edycja/Preferencje nie ma żadnej ku temu opcji, ani z poziomu Adobe Bridge nie otwiera. Ale może dlatego, że w CS2 CR jest zintegrowany z PS?

Member

Jakie trójkąciki??
Po kolei: wybierasz z palety narzędzie gradient. U góry masz pasek z opcjami, jak do każdego narzędzia. Dość blisko lewej strony jest paseczek pokazujący, jaki gradient jest wybrany. Klikasz ten paseczek. Otwiera się okno, w którym jest m.in. taki sam pasek, tylko większy. Są przy nim takie znaczniki – przesuwalne. Jak masz ich za mało, to dodajesz nowe, klikając nad paskiem. Poniżej są prostokąciki z kolorami. Po kliknięciu prostokąta możesz dobrać kolor. I już. To się od wieków w PSie nie zmieniło.
CR otwiera pliki jpeg z poziomu Bridge. Prawym przyciskiem na miniaturę?

Member

Ewuniu dzięki!
Cały czas się mordowałam z czarnymi strzałeczkami i ani razu nie pomyślałam, by kliknąć w paseczek. Już jestem w pąsach ze wstydu.
Z CR niestety dalej nic, prawy palec już mnie i wcześniej bolał od prób, ale propozycje na diktum “otwórz za pomocą są niewielkie, raptem cztery z PS jako domyślnym i on otwiera główne okno. Wszystkie pozostałe to zainstalowane przeglądarki. Nawet nie ma propozycji “przeglądaj”. Jeżeli otwieram RAW-a jest OK, pokazuje się propozycja “otwórz w CR”, natomiast przy JPEG-ach, tego polecenia nie ma, nawet wygaszonego.

Member

To może spróbuj skrótu klawiaturowego: Ctrl + R

Member

Niestety, dalej nic.

Member

Ja nie mam innego pomysłu. Szczerze mówiąc to nie bardzo wierzyłem w ten skrót, skoro nie widzisz CR pod prawym klawiszem. Spróbuj może ze strony producenta ściągnąć jeszcze raz Camera Raw. Jeszcze raz się zainstaluje i może będzie dobrze.

Viewing 7 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.