Strona główna Fora Foto Sprzęt Helios i Jupiter

Helios i Jupiter

Sprzęt

Member

Czy są jakieś przejściówki, umozliwiajace mi podpiecie szkieł Zenita do Samsunga gx-10 (mocowanie pentax K)? A konkretnie 200/4 i 40/2.
Z góry dzięki.

Member

Tak sa, takie same jak do pentaxa

Member

Wiesz może gdzie można takie dostać?

Member

GS np na allegro – szukaj przejściówki m42->pentax

Member

No dobra, znalazłem. Dzięki. :)

A czy ktoś z was używa? Wszystko jest ok z aparatem? I czy obiektyw (waży 2 kg) bedzie się dobrze trzymał w gnieździe?

Member

Powinien się trzymać:) Raczej nie wyrwie bagnetu, prędzej nadwyrężysz sobie szyje nosząc takie żelastwo (w przenośni:))
Proponuje jeszcze poszukać na forum samsunga, powinny być wątki na ten temat

Member

Lepiej na forum Pentaxa – bo tam wszyscy mają i tak gx-10.^^

No tak, racja. Razem to będzie 3kg. I jaki ja będę musiał statyw kupić!

Dzięki wszystkim.

Member

Mam gx1l od półtora roku i mogę coś niecoś na ten temat powiedzieć. 200/4 to 1kg szkła i metalu, jeśli nie dostanie światłem w pyszczek to zdjęcia potrafią być obłędne (przynajmniej mój egzemplarz) Niestety, z tajemniczych przyczyn konstruktorzy z “miłującego pokój kraju” wpadli na genialny pomysł zwężenia mu “dupki, co przy dość ciężko chodzącym pierścieniu ostrości powoduje wykręcanie się obiektywu z bagnetu, a dodatkowo nie zwiera styków i możliwa praca tylko w trybie M. Ale jak mówił Zgłoba na wszystko jest rada – tutaj problem załatwił pierścień o średnicy wewnętrznej 53,9 mm i zewnętrznej 60 mm, wysokość 6,9 mm. Wytoczenie takiego pierścienia z kainera kosztowało 15 zł. Po wypiłowaniu w krawędzi pierścienia rowka na bolec blokady włożyłem go na wcisk na tylną część obiektywu i oba problemy się rozwiązały: obiektyw nie “lata” i styki są zwierane umożliwiając pracę w trybie A.

Member

Jestem po tygodniu użytkowania i chciałbym się podzielić spostrzeżeniami na temat przejściówki i samych obiektywów. No więc zacznę od tych złych aspektów przejściówki. Nie należy od niej oczekiwać nienagannej współpracy – na początku lubi się zaciąć na obiektywie czy w bagnecie i zciera się, zasypując wnętrze aparatu opiłkami. To dotyczy tylko pierwszych 3 dni, potem adapter “śmieci” sporadycznie. No i jak wspomniał przedmówca, czasami się przemieszcza w bagnecie, jednak ostrząc z wyczuciem można spokojnie przemieścić obiektyw do pierwotnej pozycji. Z zalet, gx-10 z tym szklem poprawnie sygnalizuje ostrość, ustawia światło i robi świetne zdjęcia. Nic dodać, nic ująć.

Co w tym obiektywie zmienia tryb A? Ja cały czas robię M, a jak przekręcę na A to nic się nie dzieje, tylko coś lata w środku.

Member

na A ustawiasz przysłonę – może ona “lata” w środku…

Member

Mam oba obiektywy jak w tytule, Używam przez prazejściówkę M42-4/3 z E510 Manualna wspólpraca bez zastrzeżeń, Można nawet używać skali odległości jak w normalnym aparacie bez lustra i dalmierza. Pomimo że to poradzieckie obiektywy to według testów ich rozdzielczość jest porównywalna ze szkłami pozycjonowanymi znacznie wyżej.
Pozdrawiam

Viewing 10 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.