Strona główna Fora Inne Ciekawostki, plotki, fakty, dowcipy Ideał kobiety – tylko z PS ? Czy grozi nam “cyfrowy manekin” ?

Ideał kobiety – tylko z PS ? Czy grozi nam “cyfrowy manekin” ?

Ciekawostki, plotki, fakty, dowcipy

Member

Założyłem wątek pod wpływem pewnego komentarza pod zdjęciem, który ewidentnie nie dotyczył technicznej strony zdjęcia. Kilka pytań i przemyśleń z mojej strony…

Aby portret kobiety był ciekawy – to powinien być:

1/Nieprzeciętny, wyróżniający się, wyrażający emocje i ociekający seksem ?

2/Czy fotograf może i powinien ukazać kobietę wyłącznie jako gorącą, diaboliczną i seksowną ?

3/Czy seksistowskie podejście do tematu i fotografowanie wyłącznie anorektycznych modelek to sposób na dobrze odbierane przez inne osoby (facetów?) fotografie ?

4/Czy pokazanie nietuzinkowej urody modelki w ciekawej stylizacji nie jest ciekawsze od zdjęć w bieliźnie, lub całkowicie bez ?

Kobiety od zawsze budziły pożądanie i uwielbienie. Były natchnieniem wielu artystów, ich muzami. Stanowiły wszelkie wyjątki od reguł, gdyż jednocześnie potrafiły być czułe i okrutne, piękne i odrażające, fascynujące i zniechęcające itp. Motyw kobiety był często wykorzystywany w literaturze i sztuce, a szczególnie w sąsiadujących ze sobą i przeciwstawnych sobie epok, mianowicie renesansu i baroku. Czy naprawdę ideałem piękna w dzisiejszych czasach są wyłącznie anorektyczne modelki na których wiszą ubrania ?

Czy grozi nam to, że wszędzie będziemy oglądać identyczne ciała z różnymi głowami i w innych strojach ?
http://fotoblogia.pl/2011/12/08/hm-dodaje-zdjecia-twarzy-do-cyfrowych-cial-modelek

Member

Jak jednej nietuzinkowo poderżnąłem gardło to musiałem wywalić z galerii, a wcale nie chciałem jej potem doklejać innej głowy ;-)

Member
ac wrote:
Założyłem wątek pod wpływem pewnego komentarza pod zdjęciem, który ewidentnie nie dotyczył technicznej strony zdjęcia. Kilka pytań i przemyśleń z mojej strony…

A który to? Bo znaleźć nie mogę. Cofając się do 2-go grudnia nie znalazłem. Chyba, że chodzi o mój pod “eM”, bo wiem, że strony technicznej nie dotyczył, a jedynie modelki ;)

Member
jorddekroy wrote:
ac wrote:
Założyłem wątek pod wpływem pewnego komentarza pod zdjęciem, który ewidentnie nie dotyczył technicznej strony zdjęcia. Kilka pytań i przemyśleń z mojej strony…

A który to? Bo znaleźć nie mogę. Cofając się do 2-go grudnia nie znalazłem. Chyba, że chodzi o mój pod “eM”, bo wiem, że strony technicznej nie dotyczył, a jedynie modelki ;)

Wiem, ale nie powiem ;) Nie chodzi wcale o moje zdjęcia ;)

Member
ac wrote:
Kobiety od zawsze budziły pożądanie i uwielbienie.

Andrzej toż to czysta biologia :)
Chociaż oglądając twoją galerię – może coś więcej ;)

ac wrote:
Czy naprawdę ideałem piękna w dzisiejszych czasach są wyłącznie anorektyczne modelki na których wiszą ubrania ?

Temat rzeka. Powiem wam, że sprawa jest naprawdę poważna. Nie zazdroszczę rodzicom nastolatek. Żona uczy w szkole (Zespół Szkół Zawodowych – dla określenia poziomu ;) i miała już kilka poważnych przypadków anoreksji u dziewczyn, łącznie z interwencją psychologa. Bo to niestety jest choroba psychiczna, skutecznie podjudzana przez świat mody/reklamy/kosmetologii. Niestety w tym świecie dalszym ciągu “Oświęcim” króluje.
Oglądaliście ostatnią edycję tego programu z modelkami? W jednym z odcinków zj…bali dziewczynę bo przytyła dwa kilo. Zrobili z niej normalnie prosiaka. I tak tam wygląda. A ten kij ma niestety dwa końce – chorobliwe odchudzanie się to ziemista skóra, cienie pod oczami, wypadające włosy, rozdwajające się paznokcie itd.

ac wrote:
Czy grozi nam to, że wszędzie będziemy oglądać identyczne ciała z różnymi głowami i w innych strojach ?

No niby coraz głośniej się mówi o ograniczeniach i zakazach retuszu zdjęć http://www.tvp.info/informacje/ludzie/julia-roberts-zbyt-gladka-reklama-wycofana/4983835 , ale to raz, że za duży biznes, a dwa że chyba prawnie to nie przejdzie (może Darek wie coś więcej).
Na jednym z banków w moim mieście jest wielki Ibisz przyklejony. Mało że botoksem chłopak nastrzyknięty i ponaciągany to jeszcze go tak w szopie wygładzili, że wygląda na 15 lat :))
Obawiam się, że lepiej nie będzie.
P.S.
Osobiście o niebo wolę kobietę na której jest trochę mięska, niż takiego szkieletora :)

Member

Słucham i czytam (niestety za często) wypowiedzi osób, które “nakręcają” taki stan rzeczy. Plus zdjęcia anorektycznych modelek fotoszopowanych bez ograniczeń w każdym kolorowym magazynie i reklamy slim fastów w TV otrzymujemy kompletny obraz “doskonałej” kobiety, która tak naprawdę nie istnieje. Może nie uwierzycie, ale są osoby które przekonane są o tym iż modelki w kolorowych magazynach wyglądają tak samo w realu – mnie zatkało, jak to usłyszałem. Tak więc tym bardziej cenię “prawdziwe” zdjęcia na których osoba wygląda naturalnie bez korekt w PS.

Member

no, co nieco zawsze można by skorygować ;-) Byle nie przesadzić :)

Member
okuka67 wrote:
no, co nieco zawsze można by skorygować ;-) Byle nie przesadzić :)

Można i sam to robię, ale jak pisałem nie przeszkadza mi to w ogóle w odbiorze zdjęć innych osób, które tego nie robią. Czasami też wymieniamy się informacjami z innym fotografami (na osobistych mailach) co warto zmienić i w jaki sposób w wynikowej focie.

Member

Istotne jest też, czego oczekuje modelka. Niektóre wręcz oczekują daleko posuniętych ingerencji w swój wygląd. Są jakby 3 przypadki:
1. Fotograf wynajmuje modelkę i jej płaci. Zdjęcia będą takie jak chce fotograf.
2. Modelka wynajmuje fotografa i mu płaci. Zdjęcia powinny być takie jakich oczekuje modelka.
3. Umowa TFP, nikt nikomu nie płaci. Zdjęcia powinny być kompromisem, który zadowoli obie strony.

Member

No tak, a przecież przez wieki ideał kobiecego piękna ewoluował, od Wenus z Willendorfu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wenus_z_Willendorfu do idolki lat 60-ych, Twiggy http://i.pinger.pl/pgr203/6b20f38d0007842f4b646e4a/twiggy.jpg, której niedościgle wychudzony wizerunek zastąpił apetyczną i zmysłową Marilyn Monroe (która wg nowych kryteriów oceny zaczęła być postrzegana jako przysadzista i tłustawa, zwłaszcza, że nosiła rozmiar 42, zamiast 32).

Ten ideał Twiggy zresztą przez długie lata odbijał się czkawką (jak sądzę, najbardziej do lat 90-ch, teraz jakby mniej), co doprowadzało do tak skrajnych przypadków, jak ten śp. Isabelle Caro, która stałą się twarzą (i ciałem) kampanii przeciwko anoreksji http://cdn23.se.smcloud.net/t/photos/thumbnails/100833/Isabelle_Caro_640x0_rozmiar-niestandardowy.jpg. Zdjęcie, jak myślę, mówi samo za siebie.

Szczerze mówiąc, miałam nadzieję, że ta pogoń za kompletnie nierealnym wizerunkiem została już wystarczająco wyśmiana i potępiona chociażby w mediach – zwłaszcza biorąc pod uwagę obecnie lansowane ideały piękna, takie jak Jennifer Lopez, Mariah Carey, czy Monica Belucci (bynajmniej nie wychudzone anorektyczki), lub też niedawną kampanię promocyjną Dove, w której modelki wyglądały jak normalne kobiety (no, może lepiej nawilżone ;)). Albo, że przynajmniej znajdzie się miejsce na różnorodność, w której kobieta, nawet odbiegająca od idealnego, zdaniem niektórych, wizerunku Twiggy, nie będzie narażana na pogardliwe i/lub obraźliwe komentarze (vide wspomniany przez Tomka „program z modelkami”). Cóż – wygląda na to, że jeszcze sobie poczekam…

Co więcej, problem ten wcale nie dotyczy jedynie uczennic z ZSZ – ja również znam taki przypadek. Otóż jeden z moich kolegów z pracy, dorosły, 35-oletni, wykształcony facet z wypiekami na twarzy pokazywał mi zdjęcia (reklamowe), na których modelki ewidentnie zostały wyretuszowane (a nawet wymydlone) – jako przykłady idealnej poszukiwanej przez niego kobiety. Moje stwierdzenie, że te kobiety nie istnieją, zostało potraktowane z dużym niedowierzaniem, a następnie gościu przeżył naprawdę duży szok, kiedy pokazałam mu w necie, jak wygląda proces obróbki oraz zdjęcia przed i po. Tjaaa…

Zresztą – nie dajmy się zwariować. Ja przynajmniej nie mam zamiaru ;P

Member
ac wrote:
Czy naprawdę ideałem piękna w dzisiejszych czasach są wyłącznie anorektyczne modelki na których wiszą ubrania ?

Moim na pewno nie. Może to brzydko zabrzmi, ale taki widok powoduje odruch wymiotny. Co tam ma się niby podobać?
Taka modelka jak “eM”, to ja rozumiem! :D

Member

Tutaj to jeszcze nie tak źle (zresztą na większości zdjęć zmiany mają charakter raczej kosmetyczny i jakiejś drastycznej różnicy nie widzę). Bardziej miałam na myśli takie cuś:
http://www.youtube.com/watch?v=CJ8OeRocLrk

Nie jestem zresztą przeciwnikiem photoshopa i retuszu jako takiego (datuje się on zresztą od początków fotografii, a nawet wcześniej ;)), podobnie jak nie oponuję przeciwko makijażowi, chodzeniu do fryzjera, czy np. goleniu nóg (a to przeca też poprawianie natury, czyż nie? ;))

Z jakiej bowiem racji modelka (model), ma upubliczniać świeżo nabytego pryszcza na nosie, podkrążone oczy po zarwanej nocy, czy skutki chwilowego szaleństwa z fasolową? Uważam tylko, że należy zachować w tym umiar i zdrowy rozsądek, a tego, niestety, zbyt często nie widzę.

I, litości, wcale nie muszę oglądać jedynie wypielęgnowanych celebrytek (-ów) o idealnych kształtach, żeby uznać uwiecznianą osobę za piękną, interesującą, ciekawą lub w taki, czy inny sposób wartą obejrzenia.

Przejrzałam sobie tez (dość pobieżnie) galerię porterów i, z tego co widzę, głownie fotografowane są osoby młode i mniej lub bardziej atrakcyjne, względnie twarze przeorane życiem, osoby starsze i z tego względu malownicze. Prawie nic pośrodku (zwłaszcza, jeśli chodzi o kobiety). Dlaczego ???

Member

pewnie dlatego, że ciekawe jest czarne albo białe, szarości są nudne ;-)

Member
okuka67 wrote:
pewnie dlatego, że ciekawe jest czarne albo białe, szarości są nudne ;-)

Raczej kłopotliwe ;P. I to, Panie Fotograf, czysty wykręt ;)

Nie mowię zresztą, że takich zdjęć nie ma, jest ich po prostu (za) mało. I, żeby nie być gołosłownym, przykłady zdjęć (m.zd. b. dobrych, wyrazistych i na pewno nie “szarych”) modelki, która nastolatką już chyba nie jest, a i do twarzy przeoranej życiem jeszcze jej bardzo daleko.

https://www.dfv.pl/gallery/members/kalinakocowska%40wp.pl.html?g2_itemId=3345208
https://www.dfv.pl/gallery/members/kalinakocowska%40wp.pl.html?g2_itemId=3345220

Member

I ja chciałbym pooglądać zdjęcia 30-40stek :)

Member

no proszę… a mi nikt nie chce robic zdjęc ;PPP

Member
ka_tula wrote:
no proszę… a mi nikt nie chce robic zdjęc ;PPP

No własnie – kto sfotografuje fotografa? Toż to, Panie, skandal ;)))

Ja tam bym chętnie Ciebie pofotografowała – po warunkiem, że czoło będziesz sobie cięła sama ;P

Member
ka_tula wrote:
no proszę… a mi nikt nie chce robic zdjęc ;PPP

Pewnie trudna modelka z Ciebie :)
PS. Zawsze może Ci cyknąć samowyzwalacz – ten zawsze chętny ;P

Member
ka_tula wrote:
no proszę… a mi nikt nie chce robic zdjęc ;PPP

Kaśka, przybywaj do Wawy, zrobimy sesję w opuszczonym psychiatryku ;)

Member
okuka67 wrote:
ka_tula wrote:
no proszę… a mi nikt nie chce robic zdjęc ;PPP

Kaśka, przybywaj do Wawy, zrobimy sesję w opuszczonym psychiatryku ;)

Brzmi ciekawie :P Ale też mam podobne miejsca “pod ręką” ;)

IMO nie lepiej karnąć się nad morze skute lodem ? Po cichu liczę, że podobnie jak co roku zatoka zamarznie ;)

Member
ac wrote:
okuka67 wrote:
ka_tula wrote:
no proszę… a mi nikt nie chce robic zdjęc ;PPP

Kaśka, przybywaj do Wawy, zrobimy sesję w opuszczonym psychiatryku ;)

Brzmi ciekawie :P Ale też mam podobne miejsca “pod ręką” ;)

ale do mnie ma bliżej :)

Member

dobra…. zaczynam się Was bać ;P

Member

I całkiem słusznie i rozsądnie. Nie ma większej obelgi dla faceta, niż to, gdy słabo znajoma kobieta mówi do niego: „Przy panu czuję się taka bezpieczna” :P

Member

;ddd

Member
ka_tula wrote:
dobra…. zaczynam się Was bać ;P

Ale my nie jesteśmy tacy straszni jak nas malują…
:P

Podczas zdjęć poza obrazem w OVF nic innego nie widzę :)

Viewing 25 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.