Strona główna Fora Foto Inne Ile średnio czasu potrzeba do..

Ile średnio czasu potrzeba do..

Inne

Member

witam,
Pytanko mam: Ile średnio potrzeba czasu do wywołania zdjęć w ciemni z 36 klatkowej kliszy? Poćzawszy od wywoływacza po ekekt koncowy- mam zdjęcia które moge włozyc do albumu?

Member

O fajne pytanko, ale z ubiegłego wieku… Wszystko zależy jaki efekt zdjęciowy chcesz osiągnąć np. czy wywołanie forsowne, czy będziesz bawił się z odbitką np. maskowanie itp. Może ogólnie, trochę jeszcze pamiętam: więc najpierw koreks – wołanie 5 -10 minut, płukanie 10 min, utrwalacz min. 15 min. Suszenie negatywu – ważna rzecz! Nie można suszarką do włosów, bo paprochy, jeśli ma się kabinę do negatywów to w miarę szybko. Potem zabawa z papierem naświetlanie, wywołanie, utrwalanie i płukanie, płukanie, płukanie… Potem suszenie, najszybciej na suszarce bębnowej.
W sumie cała nocka zarwana… Ech co to były za piękne czasy! ;-)

Ale, ale… mówiłem o 36 zdjęciowej kliszy cz-b, kolor robi się o wiele dłużej. Mam jeszcze w piwnicy obiektyw janpol (ktoś wie co to?), mogę pożyczyć ;-)

Member

Oj kiepsko pamiętasz :)
wołanie – przerywanie – utrwalanie – płukanie – suszenie :)
Najgorzej z tym suszeniem. Po wypłukaniu w wodzie, można wypłukać w absolutnie czystym spirytusie ;)
Spirytus wypiera wodę, sam dużo szybciej odparowuje ;)

Member

dzieki , musialam zrobi porównanie ile schodzi na 36 klatek RAW-a;)

Member

Nie no, RAW-a oczywiście zdecydowanie szybciej, a przy tym tak nie śmierdzi i nie blokuje łazienki ;)

Member

Hehe nie spodziewałem się takiego pytania – rozwaliło mnie na obie łopatki (bez złośliwości). Jak dobrze pamiętam jak się bawiłem w wywoływanie klisz to na jedną z kompletem odbitek potrzebowałem ok. 3-4 godziny. Krokus jeszcze gdzieś zalega w piwnicy… eh stare, dobre analogowe czasy

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.