Strona główna Fora Foto Inne Interpretacja testów – prośba do redakcji

Interpretacja testów – prośba do redakcji

Inne

Member

Witam
Bardzo możliwe, że piszę teraz w imieniu większej grupki czytelników, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, dlatego mam małą prośbę do redakcji:
Czy istnieje możliwość stworzenia podstrony, na której umieszczone zostaną informacje jak czytać i poprawnie interpretować testy obiektywów i aparatów umieszczane w każdym numerze czasopisma. Jest to jedna z tych rzeczy, jakich mi tutaj zawsze brakowało.
Gdy zacząłem kupować DFV, nie byłem w stanie zrozumieć wszystkich wykresów, jakie się pojawiały na końcu każdego testu (głównie dlatego, że nie zawsze były opisywane wszystkie osie) i czytając artykuł musiałem zdać się np. na zasadę więcej = lepiej albo końcowy werdykt redakcji. Nie chodzi mi o próby podważania czyjegoś autorytetu, ale o to, żeby każdy zainteresowany wiedział i rozumiał co czyta, mógł wyciągnąć na podstawie testu własne wnioski i skonfrontować je z tym co napisał redaktor.
Jakie informacje były by przydatne? Przede wszystkim mały słownik pojęć. Znajdą się tacy, którzy odeślą mnie do wujka google, ale nie o to tu chodzi… Przykład ze strony optyczne.pl – termin linie na wysokość kadru (http://www.optyczne.pl/135-s%C5%82ownik-LW_PH.html). Jest wyjaśnione co to jest – ok, ale przydałyby się też jakieś konkretne przykłady. Trudno znaleźć gdziekolwiek w jednym miejscu dokładne informacje nt. tego czy i ew. jak zinterpretować wynik testu obiektywu, który dla konkretnej wartości przesłony uzyskał np. 2400 LW/PH, na aparacie x, który ma matrycę o konkretnych wymiarach i x Mpixeli. Czy takie zdjęcie będzie miało już wystarczająco dużo szczegółów by wizualnie uznać je za ostre, albo czy taki wynik testu możemy jakoś przełożyć na to co otrzymalibyśmy fotografując aparatem drugiej firmy o nieco innej matrycy. Inna rzecz, jak można obliczyć maksymalną rozdzielczość jaką teoretycznie można uzyskać w teście obiektywu na danym aparacie, by móc następnie porównać otrzymaną wartość z wynikami testowanego obiektywu otrzymanych na tym albo innym aparacie.
Są to właśnie tego typu szczegóły, na które czasami trudno znaleźć odpowiedź jeśli nie posiada się wystarczającej wiedzy w danym temacie.
Wydaje mi się, że stworzenie tego typu kompendium wiedzy, z przejrzystymi opisami i konkretnymi przykładami, na stronie DFV ułatwiłoby życie wielu osobom.
Pozdrawiam

Member

https://www.dfv.pl/aparaty.html?id=136 tu jest jakaś procedura testowania aparatów, ale czy aktualna?

Member

Fakt, ale jest to bardzo ogólny opis i stanowiłby bardziej wstęp do tego typu podstrony o jakiej napisałem niżej.

Member

A ponieważ mamy tylko trzech poważnych producentów lustrzanek, na niektórych wykresach mogłyby być częściej przebiegi parametrów najbliższej konkurencji, wzięte np. z poprzednich testów. I wiem, wiem, że w szumach zwyciężąłyby Pentaksy, co nie cieszy duszy canoniera, ale Canon i tak jest liderem na rynku, więc trochę prawdy mu nie zaszkodzi :-)

Member

Zdaje się, że ktoś na tym forum zarzucał redakcji nieprawidłowości w testowaniu. I któryś z redaktorów napisał że zostanie podana cała procedura testowania. Czy to na forum czy w czasopiśmie. Ale chyba od tego czasu nic takiego się nie pokazało.

Viewing 4 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.