Ir

Technika fotografowania

Member

Witam… chcial bym poruszyc temat filtrow IR…

na poczatku chcialem zapytac czy D60 jest w stanie udzwignac IR r72

nastepna sprawa w tym, ze przy fotografii IR balans bieli ustawia sie manualnie na np trawie…
wyniki powinny byc nastepujace: wbprenv6.jpg

ja jednak mam taki problem, ze efekty nie sa zadawalajace, zdjecie jest bliskie wygladem temu zdjeciu: wbtungstmb3.jpg czyli tak jakby WB byl ustawiony na jakis tryb automatyczny

Nie każdy aparat pozwala fotografować w podczerwieni. Większość współczesnych lustrzanek ma na matrycach filtry odcinające podczerwień… czy to moze byc problem?? D60 ma zastosowany taki filtr??

z gory dziekuje za wszelka pomoc

Member

na forum nikona masz odpowiedź http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=1317840

Keymaster

Procedura wygląda ok, tzn. zakładasz filtr IR na obiektyw, celujesz w trawnik lub łączkę bezpośrednio oświetloną słońcem i to podajesz aparatowi jako wzorzec bieli. Nie bardzo rozumiem, dlaczego miałoby nie zadziałać, a zdjęcie wyraźnie wskazuje, że nie był to poprawnie zdjęty wzorze balansu bieli.

Wszystkie aparaty cyfrowe (Leiki nie liczymy) mają filtr blokujący podczerwień – niektóre silniejszy, inne słabszy. Mimo tego filtra da się robić zdjęcia podczerwone każdym sprzętem, choć czasem się trzeba nakombinować. Podaj parametry ekspozycji (przysłona, czas i ISO) oraz warunki pogodowe (nasłonecznienie i godzina), to Ci powiem, jak ten zestaw się nadaje :)

Member

jedynie moge powiedziec, ze iso oscyluje miedzy 100-200, przyslona i czas … ty u mnie jest experymentalnie, metodami prob i bledow, pogoda byla sloneczna z niewieloma chmurkami…. okolo godziny 16

oczywiscie WB ustawiam tak jak jest to opisane, mierzenie w punkt zieleni z zalozonym IRem

w gre wchodzi zmiana WB na komputerze w RAWie ??

Keymaster

Godzina 16 jest trochę późno dla podczerwonych – optymalnie to słoneczny dzień między 11 a 14 (tak, to jest ten czas, kiedy nie należy robić zdjęć :). Bardzo oporne Canony (a Canony są oporne, mają tradycyjnie silny filtr IR) w takich warunkach przy f/8 i ISO 400 wymagają ok. 8 sekund naświetlania przy dobrym obiektywie. Na histogramie czerwony kanał powinien być jak najbliżej do prawej, ale bez wypalenia. Jeśli przy takich parametrach udaje się uzyskać taki efekt przy czasie niedłuższym niż 6-10 sekund, to jest nieźle.
Nadal nie rozumiem, dlaczego nie dało się ustawić ręcznego balansu bieli według wzorcowego zdjęcia z trawą. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to… rzadka trawa. Jeśli między źdźbłami widać ziemię i tego szaro-brązowego jest więcej niż zieleni, to rzeczywiście aparat może nie ustawić prawidłowo. Zamiast na trawę można ustawiać na koronę drzew – tylko też należy kadr wypełnić liśćmi.
Akurat podczerwona to ten przypadek, kiedy nawet RAW nie rozwiązuje problemu. Kanały czerwony i zielony z niebieskim są tak rozjechane, bez zdjętego wcześniej balansu bieli poprawne naświetlenie czerwonego spycha zielony i niebieski w głębokie cienie, skąd wyjdą ciężko zaszumione. Od biedy można się męczyć z ustawianiem balansu bieli dopiero w obróbce, ale to będzie kosztem jakości.

Member

dziekuje bardzo Panie Piotrze ;)

wstepnie zapoznalem sie z IRkiem, zdjecia wygladaja poniekad jak te z tutoriala :P teraz trzeba sie z owym filterkiem zaprzyjaznic i cwiczyc, dziekuje jeszcze raz ;)

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.