Strona główna Fora Foto Oprogramowanie irfanview problem z kolorem

irfanview problem z kolorem

Oprogramowanie

Member

Mam skalibrowany/sprofilowany monitor. Wyświetla mi pięknie kolory. Tymczasem irfan wyświetla inne (podbite). Poczytałem, okazało się że nie obsługuje on CMS czyli nie czyta mojego profilu Jest do niego plugin LCSM.DLL zainstalowałem ale nie pojawia się on w menu (powinna być tam opcja do włączenia). Walczę z tym od 4 godz, reinstalowałem, próbowałem wersji w innym języku i za cholerę tego nie ma …
Czy ktoś ma pomysł co z tym zrobić ?
O dziwo przeglądarka windowsowa obsługuje…
Ewentualnie mogę zmienić przeglądarkę, jeśli polecicie jakąś szybką i prostą (ma szybko przewijać pliki, zoomować, itp)

Member

Musisz zainstalować cały (!) pakiet wtyczek stąd: http://www.irfanview.pl/irfanview/wtyczki a potem włączyć CMS w menu.

Member

Tak zrobiłem, najnowsza paczka. Nawet w irfanie Pomoc/zainstalowane moduły jest Lcms na liście (z całą masą pozostałych wtyczek). W menu jednak niema, przeszukałem całe, nie tylko “wyświetlanie” :(

Member

Menu Options | Properties (Opcje | Ustawienia), tam przejść do pozycji Viewing (Wyświetlanie) i zaznaczyć „ptaszkiem” pierwszą od góry opcję, czyli Enable Color Management (Włącz zarządzanie kolorem).
Nie ma tego?

Member

Nie ma, w innych zakładkach też nie ma (sprawdziłem)

Znasz może inną przeglądarkę, która działa szybko i obsługuje profile koloru ?

Member

No dobra, powgryzałam się i powinno działać. Zainstalowałam Irfana 4.36 i wtyczki z tej strony: http://www.irfanview.com/ plik z wtyczkami nazywa się irfanview_plugins_436_setup.exe
Nawet bez wtyczek opcja do włączenia była, ale nie działała. Menu Options | Properties/Settings | pozycja Zoom/Color Management. Dalej jak na obrazku pod linkiem poniżej. Program miał u mnie problem z wczytaniem profilu z systemu, więc mu wskazałam na dysku ręcznie plik z aktualnym profilem monitora. Po restarcie Irfana zarządzanie kolorem działa.
Jeśli nie masz tego okienka i tych opcji, to nie wiem co zadziała. Jakiś lewy ten Irfan czy co? ;)
XN View ma przyzwoitą szybkość i teoretycznie obsługuje profile, ale… Irfan też. To mi nie wygląda na problem z zarządzaniem kolorem, tylko na problem z brakiem funkcji, które program zasadniczo posiada.
https://www.dropbox.com/s/cg1cj0v5bbylroz/irfan_zarzadzanie.JPG

Member

Dziękuję ci Ewo, ale najwyraźniej mnie irfan nie lubi, mam dokładnie tak jak u Ciebie, wskazałem mu profil, zresetowałem i dalej to samo- kolory podbite. Olewam już te kolory w irfanie…

Member

Jeśli masz dokładnie ten zestaw pluginów o którym pisałam, wskazałeś ręcznie profil z dysku i zrestartowałeś program, i nie działa, to ja widzę jedno wyjście – nieortodoksyjne, ale proste i działa.
Przełącz sobie monitor w tryb sRGB i zapomnij o problemach z profilami. Albo olej kolory w Irfanie, to też jest skuteczne :)

Member

po przełączeniu mam 96% sRGB a po profilowaniu mam 99,9% według raportu z dispcalgui, więc szkoda mi tych 5% :)
Wybrałem olanie ifrana, i tak służy mi jako szybka przeglądarka do wstępnej selekcji. O dziwo podgląd obrazów z windowsa czyta profile. nawet bym go używał gdyby nie był mułowaty i moża by zmienić tło na czarne :)

Member

Jaki Ty właściwie masz monitor, skoro masz niecałe sRGB, a Irfan nieczytający profilu wyświetla podbite kolory, jak na monitorach szerokogamutowych?

Member

Mam szeroki gamut Dell, te 99,9% wyszło mi w raporcie, wyszło też ok 98% adobeRGB.

Member

Najnowsze wieści !
jak wspomniałem wcześniej, olałem irfana, niech se pokazuje co chce. zostawiłem zaznaczone “korzystaj z profilu monitora”.
Dziś przeglądając zdjęcia coś mi nie pasowało- kolory coś nie tego… i o dziwo irfan zaczął czytać profil monitora !
Nie mam pojęcia czemu, nie ma ty żadnej zależności(resetowałem, recznie pokazywałem profil na dysku itd) a dziś po prostu zaczął działać. Być może jutro przestanie :P
Dzięki Ewo za pomoc jeszcze raz :)

Member

Może on jest z tych co się powoli uczą. Musiał te profile przemyśleć, przetrawić, i dopiero po paru dniach zakumał ;)
Dobrze że w końcu działa tak jak teoretycznie powinno od początku…

Member

Niestety zwolnił 4 krotnie… zdjęcia wczytują się woooooolniej ;/

Member

No tak, bo musi każde zdjęcie dokładnie obejrzeć, przyjrzeć się kolorom, przetłumaczyć je sobie… to taki skutek uboczny. Niestety, normalny.

Member

Irfan musiał najpierw zaliczyć odpowiednie kursy ;P

Member

Na szczęście coś z niego wyniósł:) , bo teraz w biegu możną włączyć/wyłączyć obsługę profili. Tak więc jak potrzebuję podgląd koloru to klikam, a na codzień przeglądam na podrasowanych kolorach (uznałem to za najlepsze rozwiązanie)

Viewing 16 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.