Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Jak pozbyć się prześwietleń?

Jak pozbyć się prześwietleń?

Technika fotografowania

Member

Od tygodnia jestem posiadaczem lustrzanki. Ponieważ jestem dość ambitny, więc kupiłem sprzęt nie dla szpanu, ale jednocześnie aby poprawic technikę i umijętności. Zawsze mnie cieszyła zabawa ze światłem, szczególnie słonecznym. Niestety mimo wielu wysiłków zawsze na zdjęcia wkrada mi sie prześwietlenie jakiegoś obszaru. jak z tym skutecznie walczyć? Czyzby tylko filtr? Pomóżcie żółtodziobowi.

Member

Z filtrów może byc pomocny szary połówkowy lub polaryzacyjny.
Staraj się po ustawieniu ostrości jak najmniej zmieniac kadr i używaj histogramu.
Histogram to takie pomocne coś,co natychmiast po zdjęciu pokaże nam czy coś jest w kadrze prześwietlone lub niedoświetlone.Jeśli pokazuje prześwietlenie,to wystarczy wprowadzic odpowiednią korekcję na drabince EV i zrobic kolejne zdjęcie – powinno byc lepiej.Ja tak właśnie robiłem w górach,dzięki czemu uniknąłem przepaleń na zdjęciach.

Member

z histogramu korzystam obowiązkowo. postaram się eksperymentować z EV. zobaczymy jakie zmiany to przyniesie.

Keymaster

A rozumiesz, jak działa światłomierz? Że nie wie, czy to, co fotografujesz, ma być jasne czy ciemne, i że wszystko stara się doprowadzić do tej samej jasności?
https://www.dfv.pl/poradniki_jak_dziala.html?id=107
Drugie istotne pojęcie to rozpiętość tonalna – aparat ma ograniczoną zdolność rejestrowania jednocześnie jasnych i ciemnych obszarów. Jeśli naświetlasz tak, żeby ciemne obszary mieć dobrze widoczne, to jasne partie na tym samym zdjęciu będą prześwietlone. W zależności od sytuacji można te ograniczenia obejść stosując lampę błyskową, filtr szary, do pewnego stopnia polaryzacyjny, HDR-a. Często jednak trzeba się zdecydować, która część kadru ma być poprawnie naświetlona.

Member

HDR to może uratować w wielu sytuacjach, ale trzeba wcześniej wiedzieć co się chce uzyskać na zdjęciu. Poza tym, w niewielkim stopniu pomóc może RAW i bardzo przyjemna lekcja Ewy opisująca ten problem od strony zbyt dużych kontrastów i cieni. Polecam

Member

W motywach statycznych to może warto na lepsze światło poczekać. Kontrast sceny da się zmierzyć jak przekracza możliwości matrycy, da się inaczej skadrować, nie łapać nieba w tle. Albo doświetlić motyw główny, jak sugeruje Piotr.

Keymaster
__Marek__ wrote:
HDR to może uratować w wielu sytuacjach, ale trzeba wcześniej wiedzieć co się chce uzyskać na zdjęciu.

Ano właśnie. Jak się robi HDR-a, czyli aparat na statyw i bracketing, to znaczy, że ma się pełną świadomość, że scena jest trudna i nie da się jej na jeden raz złapać.

Member

dzięki za wskazówki. widzę, że długa droga do pokonania… jeśli juz mowa o RAW i ich obróbce to w czym to robić?

Member

Canon ma swój program wywoływania RAW, ponieważ mam niższą wersję to tylko ze słyszenia wiem że PS CS3 też ten zapis obsługuje.

Member

Milek1 ma Nikona, więc program Canona raczej odpada. Z darmowych czytaczy rawów jest UFRaw i Raw Therapee, PS CS3 też oczywiście albo nawet Elements 6 (choć ten ostatni ma rawera okrojonego). Jak Cię stać (i nie masz PSa) to ArcSoft Darkroom albo Silkypix Developer Studio, a jeśli masz ochotę na większą zabawę, to nr1 jest LightZone.

Member

Jesli mowimi o obrobce RAW to z pomoca przychodzi oczywiscie Camera RAW co jest czescia skladowa PS CS3 Extended. Polecam.

Viewing 10 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.