Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Jak skonfigurować aparat…

Jak skonfigurować aparat…

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam
Mam pytanie a właściwie prośbę, czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, w jaki sposób skonfigurować aparat (Nikon D40), żeby do każdego zdjęcia automatycznie dodawał informację o jego autorze – widoczną w EXIF?
Kiedyś czytałam artykuł na ten temat, ale wtedy jeszcze nie miałam aparatu, to była bodaj FOTO – VIDEO, ale z dopiskiem CHIP? A niestety nie mam tej gazetki, bo nie była moja (ja mam naturę chomika i takich pism nie wyrzucam).

Member

Wchodzisz w “MENU”, następnie “Ustawienia”, wyszukujesz “Komentarz do zdjęcia”, wchodzisz w to, wybierasz “Wpisz komentarz”, wpisujesz co chcesz, “Ustaw”, zaznaczasz “Dołącz komentatrz”, “Gotowe” i… gotowe :)

Member

Dzięki “jart” to, co napisałeś to jest jakaś alternatywa, ale nie do końca o to mi chodziło. W sposób przez Ciebie opisany tekst w exif’ie jest wyświetlony, ale pod pozycją “komentarz” a mnie chodzi o to żeby mój tekst ściślej mówiąc imię i nazwisko było wyświetlane w exif’ie jako „nazwisko właściciela” czy jakoś tak w tłumaczeniu nazywa się ta pozycja. Pozdrawiam;)

Keymaster

To się robi programem dołączonym do aparatu przez producenta. Po podłączeniu aparatu do komputera i włączeniu standardowego programu do pobierania zdjęć z aparatu nie ma tam gdzieś takiej opcji, żeby dodać informacje o właścicielu do aparatu?

Member

Wydaje mi się, że dosyć dokładnie przeszukałam ten program, ale być może za mało dokładnie. Dlatego postanowiłam zapytać z nadzieją, że ktoś był bardziej skrupulatny ode mnie i mi podpowie. No cóż wychodzi na to, że muszę dalej studiować PictureProject, jak znajdę na pewno napiszę, co i jak.

Member

Sprzętowo – przez aparat – nie ma innej możliwości. Też się swego czasu tym interesowałem i tylko w ten sposób można “się podpisać”. Aha, to jest informacja od Nikona. Poza tym Nikon nie dostarcza w zestawie oprogramowania do sterowania aparatem. Picture Project jest programem do obróbki zdjęć i to tak prostackim wręcz, że… I chociaż można w nim obrabiać NEF-y to nie ma np. regulacji balansu bieli czy korekty expozycji. Praktycznie jest tylko to, co jest w aparacie do “obróbki” zdjęć :) Do sterowania aparatem Nikon ma (zdaje się) Camera Control Pro, zdaje się płatny i nie wiem czy istnieje w nim możliwość wstawienia nazwiska w odpowiednią rubryczkę EXIF-a. Wszystko – zdaje się – bo nie mam i nie testowałem tego programu :)

Member

PS. Istnieje możliwość, że coś takiego może robić Nikon Transfer, ale… znów nie wiem :) Nie używam. Ja wpisałem swoje dane w tych właśnie “Komentarzach” i jakoś to jest. Czasem coś tam jeszcze “dobazgrzę”, jak zajdzie potrzeba czy ochota… :) Pozdrowionka.

Keymaster

Podobno Camera Control Pro pozwala na wpisanie nazwy użytkownika, ale też w polu z komentarzem – to są po prostu różnice w wykorzystaniu niby standardowego EXIF-a przez różnych producentów. Jeśli jednak chodzi o sens tego wpisu, czyli zaznaczenie kto jest autorem, to komentarz będzie tak samo pełnił swoją rolę jak wpis w polu “Owner’s name”.

Member

Wiele wskazuje na to, że masz rację Jarku. Na razie pozostanę przy rozwiązaniu, które mi podałeś, ale w miarę możliwości przede wszystkim czasowych i dokąd wystarczy mi zapału będę szukać jak znajdę rozwiązanie to na pewno tu o nim napiszę.
Pozdrawiam;)

Member

Zgadza się Piotrze, to nie ma aż takiego znaczenia gdzie ważne, aby było no, ale skoro w exif’ie jest pole przeznaczone do tego celu to człowiek chciałby je wykorzystać. Ale w życiu tak bywa chcieć nie zawsze znaczy móc.
Dziękuję za podjęcie tematu.

Member

No to pozostaje mi wytrwałości dużo życzyć. Sam bardzo chętnie się zapoznam z efektami poszukiwań. Bo tak ze strony odmiennej, jakby nie patrzył, co “Autor” to Autor, a co “Komentarz” to Komentarz :) Jeszcze raz pozdrowionka

Member

Proponuję użyć jakiegoś narzędzia uruchamianego z linii poleceń. Dlaczego? Po pierwsze znam dwa takie :-) Po drugie zanim miłośnik myszki uruchomi program okienkowy, ja powpisuję Exif’a w setkach zdjęć. Oba wymienione programy czytają/zapisują Exif, IPTC i XMP (ExifTool również całą masę innych typów metadanych np. ID3Tag w mp3).
Exiv2 dostępne pod http://www.exiv2.org/index.html
ExifTool dostępne pod http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool
Poniżej dwa bardzo skromne przykłady użycia odpiowednio każdego z nich:
exiv2 -M”set Exif.Image.Artist Jozin z Bazin” *.JPG
ustawi w Exif pole “Artist” (o to Ci chodziło) na “Jozin z Bazin” we wszystkich jpgach w bieżącym katalogu albo:
exiv2 -M”set Exif.Image.Copyright Adam Czartoryski” *.JPG
ustawi w Exif pole “Copyright|Photographer” (jeśli wolisz) we wszystkich jpgach w bieżącym katalogu albo:
exiftool IMG_*.JPG -author=”Jola Lojalna”
ustawi (dla urozmaicenia) w XMP pole “author”. itd, itp. – możliwości są nieograniczone. Ponadto oba programy dostępne są darmowo ze źródłami i porządną dokumentacją, więc można sobie napisać w dowolnym języku programowania program “klikany” jeśli już ktoś czuje odrazę do linii poleceń :-)
Może to trochę nie na temat, bo chodziło Ci o rozwiązanie sprzętowe, ale jak wynika z poprzednich wpisów nie ma takiej możliwości, więc może moja propozycja się przyda. Poza tym “sprzętowo” oznacza, że zrobi to procesor aparatu sterowany swoim programem, a więc komputer, więc też dałem Ci rozwiązanie sprzętowe ;-).
Pozdrawiam.

Member

Witam znów
Jeśli chodzi o “myszowate” programy to mogę podpowiedzieć:
Exifer
http://www.exifer.friedemann.info/
darmowy, niezły (nawet bardzo dobry), lub jego nowa mutacja GeoSetter
http://www.geosetter.de/en/index.html
Nie jestem pewien czy sprawdzą się w zbiorczym ustawianiu jednego pola “Autor” dla wielu plików.
No i na koniec AcdSee Pro (http://www.acdsee.com/index) z uwagą jak powyżej, no i to już niestety
płatne, ale może warto – znakomity do katalogowania.

Member

Serdeczne dzięki za zainteresowanie i poinformowanie “pgorka”, mnie o istnieniu takiego rozwiązania. Hm też sposób dobry szczerze mówiąc nie przyszedł mi do głowy może, dlatego że tak bardzo skupiłam się na tym żeby robił to sam aparat, a jak już powyżej napisano jest to niemożliwe, zresztą mój zapał ostudziło nawet wsparcie techniczne Nikona, do którego zwróciłam się bezpośrednio z tym pytaniem, zresztą tak samo pewnie jak Jarek, który też wypowiedział się tu na ten temat. Puki, co korzystam z funkcji ‘komentarz’ jak znajdę trochę czasu na pewno skorzystam z Twoich sugestii Pawle. Pozdrawiam;)

Viewing 13 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.