Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Jak tworzy HDR-y

Jak tworzy HDR-y

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam. Ostatnio próbowałem zrobic zdjecie HDR, ktore składalo sie z 5 różnie naświetlonych zdjęc. Proby były podejmowanie przy uzyciu Photoshopa CS3 który na do tego odpowiednia funkcje. Jednak wyniki według mnie nie byly zbyt dobre. I tu jest moje pytanie. Jaki polecacie program do robienia tego typu ujęc? Lub co trzeba zrobic aby PS CS3 dawał w tej materii dobre wyniki? Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Member

A poczekałeś na konwersję do 8 bitów? Bo inaczej wygląda to paskudnie.

Ludzie polecają photomerge i artizen hdr, ale nie używałem żadnego z nich. Z reguły jednak PS wystarczył.

Member

Ja używam Photomatix Pro 3.1 – ogólnie bardzo dobry program do HDR’ów – masz w nim dużo większe możliwości manipulacji niż w PS’ie.

Member

Ja używam Dynamic Photo HDR, ale… program programem, sporo zależy od użytkownika. Łączenie zdjęć robi się automatycznie, ale końcowy efekt zależy od mapowania tonów, a to już musisz zrobić osobiście. W PS też się da, podczas konwersji z 32 do (albo ew. 16 jeśli wolisz) bitów musisz wybrać opcję umozliwiającą edycję krzywej no i próbować aż będzie względnie dobrze. A potem już normalnymi narzędziami próbować dalej, aż będzie super ;)

Member
Ewa wrote:
Ja używam Dynamic Photo HDR,

Nie uważasz, że ten program strasznie masakruje zdjęcia i jakościowo nie są najlepsze?
…używałem swego czasu i właśnie takie wrażenie odniosłem.

Member

Na ustawieniach automatycznych jest przeważnie jedna zgroza, ale jak się pokombinuje, to wychodzi całkiem-całkiem. W sumie moim zdaniem wybór programu do hdr to w dużej mierze rzecz gustu, nie twierdzę że ten jest najlepszy, po prostu mnie pasuje.

Member

SzymonD200 poczytaj bardzo dobry artykuł o hdr-ach: HDR, DRI – czyli techniki zwiększania zakresu tonalnego
A TUTAJ masz galerię zdjęć autora tego artykułu.

Member

ja do hdr-ów używam darmowego i prostego easyhdr – moim zdaniem świetny.

Member
johnas wrote:
A TUTAJ masz galerię zdjęć autora tego artykułu.

Tutaj też :)
https://www.dfv.pl/gallery/members/lonely_wolf.html

Member

I jeszcze tu;)
http://www.lonelywolf.pl/galeria/index.php?lang=en
Mam nadzieję, że kolega Maciej się nie obrazi;)

Keymaster

Chyba nie po to wrzuca w internet, żeby się obrażać, że ludzie oglądają :)

Member

Tym bardziej, że są to naprawdę piękne zdjęcia, które zaraziły mnie HDR-em na dobre….

Keymaster

Nic pięknu zdjęć nie ujmując, to tam dużo tego HDR-a nie ma, tzn. HDR jest tam metodą korekcji jasności, a nie zwiększania rozpiętości tonalnej. Te zdjęcia albo się mieszczą, albo prawie się mieszczą w normalnym zakresie, co najwyżej jakość z jednego zdjęcia byłaby gorsza, bo cienie byłyby wyciągane.
Nic nie zarzucam ani zdjęciom, ani autorowi. Zwracam tylko uwagę, że ich fajny wygląd wynika m.in. z bardzo oszczędnej HDR-yzacji i nacisku na zachowanie naturalności _pomimo_ stosowania HDR-a. Po necie pełno jest koszmarków, gdzie HDR był celem samym w sobie i efekt jest bardzo nienaturalny.

Member

fakt… też nie lubię przesadzonych hdr-ów

Member

Dlatego TE zdjęcia mnie przekonały do techniki HDR.

Member

Piotrze – masz rację ale zakładasz, że oświetlenie było odpowiednie do zrobienia takiego zdjęcia. Dzieki HDR mamy tez mozliwosc zrobienia ładnego zdjecia mimo, ze panujące akurat warunki na to by nie pozwalaly. A ponieważ nie wiemy jakie były warunki w momencie kiedy zdjecia byly robione, to raczej ciezko wywnioskowac na ile rozpietosc tonalna zostala podbita, czyli ile jest “HDRa w HDRze”

Member
Kenzo wrote:
A ponieważ nie wiemy jakie były warunki w momencie kiedy zdjecia byly robione, to raczej ciezko wywnioskowac na ile rozpietosc tonalna zostala podbita, czyli ile jest “HDRa w HDRze”

Ależ wiemy, przynajmniej w niektórych przypadkach. Maciek w swoim workszopie publikuje też zdjęcia składowe, więc można zobaczyć na ile są niedo/prześwietlone. Podaje też swój sposób fotografowania, z którego pośrednio wynika “procent hdryzacji”. On wie po prostu nie tylko jak to robić, ale też kiedy przestać. I dlatego należy się od niego uczyć :)

Member

Inferno83, skąd masz Photomatixa? Gdzie go można kupić?

Member

Member

Z góry dziękuję! Może będę miał okazję jakoś się odwdzięczyć. Pozdrawiam

Keymaster
Kenzo wrote:
Piotrze – masz rację ale zakładasz, że oświetlenie było odpowiednie do zrobienia takiego zdjęcia. Dzieki HDR mamy tez mozliwosc zrobienia ładnego zdjecia mimo, ze panujące akurat warunki na to by nie pozwalaly.

Nie, HDR pozwoli nam zrobić zdjęcie, ale będzie to całkiem inne zdjęcie niż powstałoby przy dobrym świetle dla danej sceny. W fotografii krajobrazowej popularna realizacja HDR-a, czyli “wszystko w średnich tonach” to symulacja oświetlenia studyjnego – jakbyś miał wielkie softboxy naokoło sceny i pod nią. Jak dla mnie to jest coś bardzo nienaturalnego w fotografii krajobrazowej – w większości przypadków. Naturalne światło w krajobrazach jest kierunkowe, dające wyraźne cienie. Przy ujęciach w “niebieskiej godzinie”, w pochmurne dni i we mgle mamy światło rozproszone, ale ono nadal jest kierunkowe – z góry. I nadal daje efekt całkiem inny niż typowa hdryzacja.
Co nie znaczy, że jestem przeciwnikiem stosowania tej techniki – jestem przeciwnikiem jej nadużywania. I nie uważam, żeby HDR mógł zastąpić brak dobrego światła w plenerze. Jeśli mamy pomysł na kadr w HDR – ok, ale jeśli nie mamy dobrego światła, to po prostu trzeba zaczekać albo przyjść kiedy indziej, bo HDR nie da tego efektu.

Member

Absolutnie się zgadzam, że im gorsze światło tym gorsze zdjęcie. Choc dalej uwazam, ze w gorszych warunkach pogodowych powiedzmy uzywajac tej techniki mozemy zrobic lepsze zdjecie niz nie uzywajac. Zresztą nieważne.

A tu jako ciekawostka “pseudo HDR-y” prosto z aparatu

http://www.flickr.com/photos/craigjewell/sets/72157606867402422/

Viewing 21 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.