Strona główna Fora Foto Inne Jak wyprostować fotografie papierowe?

Jak wyprostować fotografie papierowe?

Inne

Member

Witam. Drukuję fotografie z roli Epsona. Papier ten ma doskonałą pamięć kształtu, zatem po odcięciu jest po prostu wygięty. Czy zna ktoś jakiś sposób na prostowanie wydruków? Zraszanie nie pomaga bo to bardziej plastik niż papier. Próbowałem klasycznie o kant stołu, ale przy większych formatach to po prostu …o kant stołu…

Member

a tradycyjne przycisnięcie na dłuższy czas czymś ciężkim? Kilka tomów encyklopedii u mnie zawsze się sprawdza w takich razach.

Member

Nie. Nawet gdybym obciążył wszystkimi dziełami Lenina (a gdzież tu encyklopedii do Wielkiej Myśli) to nie dałoby to rezultatu. Powiadam, to pamiętliwa materia…

Member

A nie da się już gotowego wydruku włożyc do drukarki ponownie odwrotną stroną i bez drukowania przepuścić tylko zdjęcie tak aby śię wygło w drugą stronę? Może wtenczas będzie prostsze.
Tak naprawdę obawiam się,że tu nawet magiel nie pomoże.:)

Member

Zdjęcie jest wygięte nie dlatego, że przechodzi przez maszynę, ale dlatego, że schodzi z nawoju na wałku, że na tym wałku się wiele miesięcy układało. Można zrobić urządzenie, które będzie prostowało papier, choć nie takie to proste, zważywszy na mały promień “przeciwgięcia”, ale to trochę zachodu i szkoda mi czasu. Mam wciąż nadzieję, że znany jest jakiś sposób.

Member

A ja właśnie kombinowałem, żeby testować papier w rolce. Chyba się wstrzymam :)

Member

boje się ze jedynym rozwiązaniem będzie antyrama/album itp
można spróbować nawinąć odwrotnie na podobny wałek na 24h
jednak nie liczyłbym ze będzie idealnie prosty- będzie raczej “mniej zaokrąglony”

można też wyprasować żelazkiem przez szmatę- tylko że tutaj może ucierpieć druk

Member

A najlepiej oprawić w antyramę ;)

Member

Wiem, można nakleić, można passe partout i podobnie. Ale miałem nadzieję, że jest jakiś sposób.
Czy próbował ktoś może z piramidką? Skoro ostrzy żyletki, to może i likwiduje naprężenia w papierze…
;)

Member

Kaszpirowsky podobno prostuje, adin, dwa, smatri w głaza… I kartoczki proztyje ;-)

Member

Są różne sposoby. Najprostszy to rolowanie w przeciwną stronę – zwykle się sprawdza tylko trzeba uważać żeby nie przedobrzyć i nie uszkodzić powierzchni wydruku. Dla ułatwienia do takiego de-rolowania można użyć większy od naszego wydruku kawałek sztywnej folii czy papieru, w który zawijamy wydruk – mniejsze ryzyko przedobrzenia / uszkodzenia wydruku. W przypadku matowych papierów bawełnianych czy celulozowych sprawa jest jeszcze prostsza bo zazwyczaj wystarczy położyć wydruk na płasko na 24-48h i dać mu pooddychać, a sam naturalnie się wyprostuje. A niektórych papierów nie da się wyprostować inaczej niż przez przepuszczenie przez laminator albo montaż na piance / boardzie ;)

Member

Kiedyś ktoś zaprojektował nawet taki D-Roller i oferował w US za bagatela 249$ :). Tak to działa w praktyce:

d-roller.jpg

Viewing 11 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.