Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Jak zlikwidowac błękitne góry

Jak zlikwidowac błękitne góry

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Mam troszke zdjęć zrobionych w beskidach, gdzie kolory na pierwszym planie sa ok,natomiast drugi plan (panorama gór) jest błękitna.Czym to można zniwelować? (krzywymi?) a może czyms innym bo nie przepadam za krzywymi z powodu ze nie za bardzo umiem je uzywac.

Member

Tak naprawdę to niczym… Przyczyną jest powietrze, filtrujące światło tak że zostaje tylko niebieski – jeśli nie wstaniesz wystarczająco wcześnie, w dali po prostu wszystko wygląda niebiesko.
Ale można próbować coś z tym zrobić. W skrócie: zaznaczyć bardzo miękko obszar który chcesz poprawiać, a potem kombinować. Najlepiej umieścić go na nowej warstwie, a potem to już różnie w zależności od zdjęcia. Proponuję na początek zmienić tryb mieszania tej warstwy na overlay (nakładka) albo Multiply (mnożenie) (to drugie jeśli obszar jest blady), a potem zmieniać jej kolory – może być przez Balans Kolorów. Odejmuj niebieski a dodawaj czerwony i troszkę zielony.

Member

Wystarczy zmniejszyć saturację cyanu i niebieskiego (hue/saturation). Zazwyczaj wystarcza -50 cyanowego i -25 niebieskiego. Ale to od zdjęcia zależy… Odejmować tyle by efekt był zadowalający. Pracuj na warstwach by później móc wytrzeć warstwę tam gdzie kolory mają być niezmienione (niebo na ten przykład). Można i zaznaczać jak komuś tak wygodniej:)

Member

A czy po za wczesnym wstawaniem, można efekt niebieskich gór zlikwidować przed wykonaniem zdjęcia, jakiś niestandardowe ustawienie balansu bieli, jakies szkiełko na obiektyw ?

Keymaster

Właściwy balans bieli o tyle pomaga, że światło w południe jest niebieskie, więc dodatkowo pogłębia problem. Natomiast na mgiełkę nic nie poradzisz. Nie wszystkie problemy da się rozwiązać dokupując sprzęt, niestety :)

Viewing 4 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.