Jak????

Technika fotografowania

Member

Witam i mam pytanie jak uzyskać taki efekt na zdjęciach???
http://www.davehillphoto.com/
czy to jest HDR??? czy jakaś inna technika podobna do niego ???

Member

ale zawalista obróbka !!!!!!! i światło

Member

No stary, trafiłeś w sedno, bo tego typu obrazy i mi się baaardo podobają. W którymś z poprzednich numerów DFV było wspomniane o tym fotografie. Nie jestem pewien, ale chyba najważniejsze w tych obrazach to precyzyjnie ustawione światło studyjne i obróbka, której tajniki zna tylko Dave Hill;-) Pamiętam jak sam kiedyś (nie znając jeszcze Dave Hilla i jego technik) zastanawiałem się, czy tego typu obrazy to zdjęcie, czy rysunek… (niektórzy artyści komiksowi używając aerografów potrafią stworzyć tak realistyczne rysunki, że też można się zastanawiać czy to aby nie zdjęcie, gdyby nie to, że na tych rysunkach widnieją rzeczy, których w naturze nie ma;-)) Pamiętam też o jakimś polskim artyście (nie pamiętam nazwiska), który robi podobne rzeczy (też było o nim w DFV).
Poszukaj dobrze na stronce Dave’a Hilla, bo ma tam filmiki pokazujące, jak pracuje.

Member

widziałem filmiki . ale interesuje mnie obróbka tych zdjęć . w czym i jak to zrobić???

Member

a gdzie te filmiki mozna zobaczyc ;>?

Member

http://www.davehillphoto.com/bts/
tutaj:)

Member

podobna obróbkę chyba stosuje matt hoyle ….

Member

a jest pokazane jak on to obrabia ???
bo zastanawia mnie czy to jest HDR bo z tego co widziałem on też robi kilka zdjęć

Member

nie niestety nie ma i wątpię ze ktoś zdradzi jak podobny efekt uzyskać … no czy to jest HDR to nie wiem ale napewno te zdjęcia mają zwiększoną rozpiętość tonalną i kontrast…

Member

Połączenie światła studyjnego ( przenośne zewnętrzne akumulatory ) z techniką hdr ale wydaje mi się, iż wywoływanych z rawów ( ćwierć sekundy opóźnienia często eliminuje możliwość pokrycia się krawędzi modeli ) Podobne efekty można również uzyskać w pluginie do photoshopa TopazAdjust. Pozdrawiam.

Member

Malach moglbyś jakoś bardziej to opisać ? jak to mniej taki efekt uzyskać … wiadomo ze tak samo napewno sie nie uda bo to tajemnica samego mistrza fotografi jest ale …

Member

Jeżeli chodzi o samą obróbkę to najpierw wywołałbym z rawa – 2 , 0 , + 2 ev ( chyba że jeszcze szerzej trzeba to o 3 ) na pierwsze zdjęcie wybrałbym zdjęcie w którym jest poprawnie naświetlony cały model/modelka/modele, do niego powklejałbym wycięte z poprawnie naświetlonego otoczenie ( lub odpowiednie jego elementy ) , później wybrałbym twarz/twarze – poprawne naświetlenie ich lubi być często trochę odmienne od ubrań– wina makijaży, faktury ubrań itp – czasami się też niedoświetlone lub trochę prześwietlone potrafi lepiej wyglądać niż naświetlone wg histogramu, ok – twarzyczki powklejać gdzie trzeba, spłaszczył obrazek a na końcu trochę pojechał filtrem topaz adjust aby bardziej efektownie to wyglądało i upłynniło przejścia tonalne pomiędzy ludźmi a tłem. – histrogram potrafi wyglądać wtedy jak trapez – dobrze jest na niego często spoglądać bo jak zacznie przypominać prostokąt to trochę przesadziliśmy z topazem i trzeba wrócić do tego momentu. Można też na tym etapie ( nie ma co ukrywać – topaz adjust swoje kosztuje ) pobawić się pędzelkami rozjaśniania ( świateł ) i przyciemniania ( cieni ). Potrafi to być trochę mozolne i przypominające malarstwo ale również dawać zaskakująco dobre efekty. Trzeba tylko uważać aby nie przesadzić z twardością ( 3%-7% max ) i często zapisywać “stan gry” zerkając na miniaturkę ( podpowiada czy subiektywnie dobrze wyglada ) i w miedzy czasie zerkając na histogram ( obiektywnie ;) ). To tyle jeżeli chodzi o obróbkę.
Ważniejsze jest samo wcześniejsze zdjęcie i tutaj dopiero zaczyna się zabawa ponieważ aby osiągnąć takie efekty potrzeba drużyny asystetnów, którzy będą trzymać sprzęt ( softboksy, blendy, ciągać akumulatory, robić kawę itp ).

Member

czyli lepiej nie składać od razu HDR-u tylko tylko z wywołanych rawów o różnej ekspozycji wybrać te elementy które są istotne i mają być prawidłowo naświetlone potem bawić się filtrami i rozjaśnianiem :) (tak w skrócie) ?

Member
OziM wrote:
czyli lepiej nie składać od razu HDR-u tylko tylko z wywołanych rawów o różnej ekspozycji wybrać te elementy które są istotne i mają być prawidłowo naświetlone potem bawić się filtrami i rozjaśnianiem :) (tak w skrócie) ?

Moim zdaniem tak ponieważ masz kontrole nad tym co chcesz zrobić i w jakich partiach zdjęcia ( zaplanuj to sobie i wyciągaj poprawnie naświetlone partie już podczas zapisywania z rawów ) a jak zaczniesz składać hdr programami do składania hdr ( photomatix itp ) to narobią Tobie automatycznie bałaganu ( stworzone są chyba do jakiś zielonkawych widoczków ) na całym zdjęciu i ciężko będzie później coś z tym nawet po czteropaku piwa zrobić .
W skrócie to tak to właśnie moim zdaniem wygląda.

Member

Przekombinowujecie, chłopaki. W skrócie, to taki efekt powstaje tak: bierze się jakąś lampę albo kilka, w zależności od zastanego. Ustawia się światło jak należy. W postprodukcji robi się coś w rodzaju “portretu z charakterem”, tylko uproszczonego – film wisi tu na portalu. Nie ma żadnego HDR. Nie ma żadnego wyciągania ani wklejania. Rawy też nie są konieczne. Konieczne jest wyczucie światła.

[a teraz będzie tekst sponsorowany, przeze mnie, moją ciężką pracą nad tłumaczeniem]
Jak sobie kupicie Portrety z Biblioteki DFV, to tam Hoyle bardzo ładnie tłumaczy, jak robił portrety bokserów.
[koniec reklamy]
;-)

Member

I teraz najważniejsze pytanie…
…kto o którym zdjęciu myślał ?

Keymaster

Jak robisz takie zdjęcia:
http://www.chasejarvis.com/#mi=2&pt=1&pi=10000&s=19&p=1&a=0&at=0
http://www.chasejarvis.com/#mi=2&pt=1&pi=10000&s=0&p=1&a=0&at=0
To musisz mieć metodę, żeby to zrobić w jednym pstryku, bez robienia kilku ujęć mniej lub bardziej niedoświetlonych, a później klejeniu ich. Główny problem przy naśladowaniu efektu, przynajmniej przy części zdjęć, to to, że ci goście się kopią ze słońcem i wygrywają. Mając w kadrze słońce potrafią oświetlić sylwetkę od przeciwnej strony tak, żeby w tym miejscu była jaśniejsza niż od strony skierowanej do słońca. To wymaga nie tylko umiejętności, ale także dysponowania silnymi lampami studyjnymi (i oczywiście przenośnymi akumulatorami do ich zasilenia).
Tu masz to, co najważniejsze, czyli ustawienie lamp: http://web.me.com/joelgrimes/Joel_Grimes_Photography/Edgy_portraits_3_lights.html

Member

Jedno jest pewne: na którymś z etapów podnoszony jest lokalny kontrast na zdjęciu. Zwłaszcza w tych, do których Piotr dał linki.

Member
Johnny-T wrote:
Jedno jest pewne: na którymś z etapów podnoszony jest lokalny kontrast na zdjęciu. Zwłaszcza w tych, do których Piotr dał linki.

Do tych akurat właśnie nie musi :)

Member

no to pozostaje tylko łapac za swą digital camere ustawić idealnie światło a potem to juz zabawa w PS z “charakternym portretem “

Member

No właśnie, światło to niestety podstawa. Reszta to pikuś.

Member

a draganizacja na czym polega mniej więcej ?

Member
Ewa wrote:
No właśnie, światło to niestety podstawa. Reszta to pikuś.

Pan Pikuś ;)))

Member

taaa Pikuś prze bardzo duże PPPPPPPP

Member
OziM wrote:
a draganizacja na czym polega mniej więcej ?

Mniej więcej na tym:
https://www.dfv.pl/warsztaty-photoshop-2.html?id=490
;-))

Viewing 24 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.