Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Jaki filtr na lampę?

Jaki filtr na lampę?

Technika fotografowania

Member

Jaki radzicie założyć filtr na lampę błyskową, żeby zrównoważyć barwę światła lampy z zastanym focąc na otwartym powietrzu w pochmurny dzień ?

Member

niebieskawy? albo wcale…

Member

Bo jeżeli światło zastane w pochmurny dzień jest lekko zimniejsze od światła lampy (może sie mylę), to lampa będzie lekko ocieplać dobłyskiwane obiekty. Jeżeli taki efekt byłby Twoim zdaniem niewłaściwy, to należałoby ochłodzić światło lampy.

Member

coś mi się tak wydaje, ale się upewniam. Może ktoś focił w takiej sytuacji i ma doświadczenie. Chciałbym, aby zarówno tło jak i doświetlony obiekt wyszli naturalnie bez przekłamań zbytnich.

Member

Tylko żebyś nie przesadził w drugą stronę…

Member

najwyżej wstawię do działu artystyczne :)

Member

Lampa błyska jak “słoneczko”. Bez filtra masz dwie możliwości: albo ustawić balans bieli na w/w słoneczko: wtedy to co doświetlone lampą będzie bardziej naturalne, a to co zastanym – lekko niebieskawe. Albo ustawiasz balans bieli na chmurkę, wtedy tło będzie naturalne, a postacie – lekko ocieplone. Co się zwykle postaciom podoba :)
Jeśli już koniecznie chcesz kompensować, to WB an chmurkę, a na lampę filtr niebieski, ale bardzo leciutki – różnica będzie ledwo z 1000 kelwinów. To niewiele. IMO nie warto filtrować w ogóle.

Member

Twój post Ewo mnie ucieszył, bo i tak nie mam niebieskich filtrów, jeno CTO i zielone na jarzeniówki :)

Member

fajne są filterki “LEE” mam taki zestaw 16 odcieni, leciutko niebieski jest.

Member

mam lumiquesta, tylko jak pisałem są tam CTO, zielone oraz kolorowe-efektowe. Niebieskich niet. Więc pozostaje mi dokupić samą niebieską folię i sobie uciąć tak, żeby do zestawu pasowało.

Member

Hmm, nie korzystałabym z żadnego filtra, po prostu softbox albo parasolka (a to nie jest duży wydatek – Quatuumy na stronie producenta zaczynają się od 35 zł, zresztą to zależy, czy to biała czy srebrna) i błyskamy odbijając światło od parasolki. Automatycznie ustawiony balans bieli można poprawiać potem w postprocessingu, szczególnie, gdy robisz zdjęcia w RAWach :)

Member

od czerwca już rozwiązałem ten problem ale dzięki ;-) Co do WB to możesz korygować rawy ale gorzej jak masz dwa różne wb na jednym zdjęciu do ustawienia, bo część oświetlona jest lampą a część światłem zastanym, stąd konieczność zastosowania filtra.

Viewing 11 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.