Strona główna Fora Foto Sprzęt Jaki filtr szary?

Jaki filtr szary?

Sprzęt

Member

Witam,

Znajomy poprosił o zadanie tego pytania, więc pytam :)

Jaki polecacie filtr szary (pełny, nie połówkowy) o wartości 3 lub 4 przysłon z gwintem slim na 82mm?
Warunki: mały wpływ na ostrość i neutralny dla kolorów. Kwota do 250 zł.

Keymaster

Nie ma takiego :) Zwłaszcza jeśli chodzi o warunek neutralności barw. Żaden szary nie jest neutralny. Z tego, co u nas dostępne, najmniejszy zafarb ma B+W, później Marumi i Hoya, dalej cała reszta. Niech wybiera, na które go stać. Inna sprawa, czy łatwo znajdzie taki filtr – 82 mm nie jest specjalnie popularne.

Member

Dzięki za odpowiedź, przekazałem info. Jak dostanę inne zapytanie, to powrócę :)

Member

za 250 zł można kupić nawet dwa różne filtry typu Cokin, np. Hitecha i do tego mocowanie – taki zestaw jest bardziej praktyczny moim zdaniem

Member

Witam!

Pozwolę się podpiąć pod ten wątek, ponieważ mam właśnie takie pytanie. Chodzi mi jednak nie średnicę 82, lecz 67 mm oraz o filtr jak najmocniejszy (też najlepiej slim, ponieważ na szerokim kącie w moim N 18-105 widać trochę grubsze filtry, ale bez takiego się obejdzie). Najprawdopodobniej nie pytałbym się o to, gdyby nie to, że te nazwy (“ND” “…x…”) mnie przerażają, a często nawet pojedyncze strony sklepów nie są konsekwentne w nazewnictwie “siły” szarości. Pomógł (a właściwie pomaga) mi artykuł z sierpniowego, ubiegłorocznego DFV i “wytypowałem” sobie dwa filtry: Hoya NDx400 HMC ( http://www.cyfrowe.pl/aparaty/hoya-filtr-szary-ndx400-67-mm-hmc.html ) oraz B&W 1000x (110) F-Pro ( http://jello.pl/p/1783/735579/b-w-szary-1000x-110-f-pro-67-e-b-w-filtry-i-oslony-akcesoria-foto-video.html ) . Oba z tego co rozumiem :) są bardzo mocne (B&W trochę bardziej, ale nie wiem jak bardzo jest to odczuwalne?). Wydaje mi się, że będzie to wygodniejsze niż filtry prostokątne (na razie żadnego nie mam), ale jeśli nie to poradźcie. Dodam jeszcze, iż głównym celem (choć nie jedynym) będzie fotografowanie w dzień (głównie w dużych miastach) przy dłuższych czasach.

Z góry dziękuję za pomoc, przepraszam za tak długi tekst i pozdrawiam! :)

Keymaster

Jeśli chcesz w dzień mieć długie czasy, to im mocniejszy, tym lepiej. Nie wiem, jak z dostępnością B&W – jakiś czas temu główny dystrybutor tej firmy przestał być dystrybutorem i obecnie chyba nikt nie zajmuje się sprzedażą produktów tej firmy, a takie mocne filtry to raczej nie coś, co będzie w każdym sklepie. Pojawił się ostatnio filtr szary X1000 firmy Nissin – opinię o nim będę miał niedługo.

Member

polecam hitech ND 3.0 (tylko to w system cokina) – możesz popatrzeć w mojej galerii jak wychodzi. W dzień do 15- 20 sekund dociągniesz bez problemu a wieczorem i rankiem do minuty.

https://www.dfv.pl/gallery/members/ka_tula.html?g2_itemId=3611004
https://www.dfv.pl/gallery/members/ka_tula.html?g2_itemId=3650844
https://www.dfv.pl/gallery/members/ka_tula.html?g2_itemId=3610628
https://www.dfv.pl/gallery/members/ka_tula.html?g2_itemId=3428241&g2_page=3

Member

Dziękuję za odpowiedzi, ale z tego, co szukałem, to ten Hitech + mocowanie systemu to ponad 500 zł, a do zakupu filtru połówkowego się nie przymierzam, więc mocowanie by mi się raczej poza filtrem ND nie przydało. Spróbuję może jeszcze gdzieś znaleźć tego B+W, ale jak nie to mam jeszcze pytanie czy wymieniona przeze mnie Hoya jest dobrym filtrem?

[EDIT] Teraz poszukałem na cyfrowe.pl tych prostokątnych i znalazłem jednak takie rzeczy:
– wspomniany przez kol. (rodzaj żeński) ka_tulę filtr: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/hitech-85-nd-30-filtr-szary.html
– uchwyt http://www.cyfrowe.pl/aparaty/cokin-uchwyt-na-filtry-systemu-cokin-p.html
– adapter (chyba konieczny jest?) http://www.cyfrowe.pl/aparaty/cokin-adapter-67-mm-do-systemu-cokin-p.html
– pokrywa na uchwyt (warto?) http://www.cyfrowe.pl/aparaty/cokin-pokrywka-na-uchwyt-systemu-cokin-p.html
i mam pytanie czy wymienione tu elementy są ze sobą kompatybilne, bo wychodzi nie wiele drożej niż B+W, którego pewnie nie ma. :) Nie wycofuję pytania o Hoyę ;d

Member

jeżeli na filtr naprawdę warto wydac te pieniadze to na uchwyt i adpter nie – kup tani zamiennik – ja takich od dwóch lat używam.
Pokrywa – moim zdaniem nie warto – chyba, że chodzisz aparatem z filtrem na wierzchu (ja zawsze chowam więc nie kupowałam). Za to warto kupić osłonę przeciwsłoneczna.
(kompatybilne)

Member

hmm… no to mam dylemat :)
a jest ktoś, kto może zaopiniować Hoyę NDx400 HMC?

Keymaster

Ta Hoya jest ok.

Member

To wygląda na to, że zdecyduję się na tą Hoyę… mimo wszystko. :)
Dzięki za pomoc!

Viewing 11 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.