Strona główna Fora Foto Sprzęt Jaki monitor dla foto-video optymalny w koncu 2007

Jaki monitor dla foto-video optymalny w koncu 2007

Sprzęt

Member

Monitor to często niedocenione ogniwo, w obróbce fotek i filmów.
Spodziewam sie trochę gotówki i chcę wymienić staruszka Daewoo 15″ z 1998 r. na coś z LCD (a może macie pomysł na trzymanie się jeszcze CRT, dopóki Eizo LCD C210WE-K nie spadnie do 2000zł?)
Proszę, doradźcie, co przyzwoitego kupić w cenie brutto:
a) do 2000 zł
b) do 2500 zł
c) do 3000 zł

Keymaster

Nie wiem, czy w tej cenie da się znaleźć LCD z kalibracją, ale nieco ponad rok temu od pracowników podwrocławskiej fabryki Iiyamy słyszałem, że mają w magazynach duże, wysokiej klasy CRT-ki za wyprzedażowe pieniądze i nikt ich nie chce, bo wszyscy się dają nabierać na LCD-ki.

Member
Piotr wrote:
Nie wiem, czy w tej cenie da się znaleźć LCD z kalibracją…

Teoretycznie, zawsze można dokupić kalibrator sprzętowy z oprogramowaniem… Chociaż do taniego LCD chyba i tak nie warto…

Keymaster

Tylko co sobie skalibrujesz, jak te matryce mają po prostu mały zakres kolorów?

Member

No właśnie, biję się z myślami czy odejść od CRT. Gdy wymianiałem PC na nowszy, w styczniu 2006 – to równocześnie dokupiłem używany iiyama Vision Master 403 (chyba produkcja z 1999r.)
Na tylnej ściance ma 5 gniazdek, podobnych do cinch, ale z cieńszą dziurką na środku niż w cinch: maja oznaczenia V, H/HV, B, G/SYNC, R – do dziś nie wiem do czego służą.
Chodził bez zarzutu ok. 6 mn-cy, potem zaczął wariować, nagle wskakiwała pionowa biała kreska na środku i koniec, lekkie puknięcie przywracało go do życia. Z czasem trzeba było mocniej i częściej w niego walić. Kilka razy zaglądałem do środka, zdejmowałem płytkę z końcówek kineskopu i ponownie wsuwałem, aby oczyścić styki. Z początku pomagały takie zabiegi, na kilkanaście dni, a teraz to szkoda już ręki. Odstawiłem jakieś pół roku temu w kąt i wróciłem do staruszka Daewoo 15″. Tej iiyamy 403 chyba nie ma sensu naprawiać, wysyłka, koszt pewnie minimum 150 zł, dadzą gwarancję na 30miesiące i pewnie stracę niepotrzebnie kasę i czas. Koniec lampy kineskopu ktoś kleił jakimś zółtawym klejem, owinęli plastrem, widać kogoś bawiło klejenie szyjki kineskopu, a sam monitor pewnie chodził w jakimś labie?

Keymaster

No jest to dylemat. Dobre LCD-ki nadające się do fotografii jeszcze cholernie drogie, a dobrej jakości CRT-ki coraz trudniejsze do kupienia.

Member

Jak czytałem na forach to wszystkie znaki wskazują kierunek wyłącznie na Eizo, ale najtańszy -prawie profesjonalny, z regulacją 6 kolorów, to właśnie C210W-K za 4730 zł. Zona tego nie zniesie i wreszcie coś mi powie (nie)ludzkim głosem…Ponoć wszystko w LCD poniżej 3000 zł to badziewie, średnia półka zaczyna sie od tej kwoty.
Trochę ciekawostek gość podaje na forum Nikona, ale może ma profity od Eizo?
http://forum.nikon.org.pl/memberlist.php?s=3bb83f00370db1b43c64a1fd9d7a3dd0

Member

Najważniejasze, to wystrzegać się maryc TN, uważam, że LCD na MVA spokojnie nadają się do fotografii, choć bardzo dobre CRT wciąż są lepsze.

Member

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374 Jeszcze raz podaje link, bo z poprzedniego trudno trafić na temat LCD. Myślę, że mój problem dotyczy dziesiątków tysięcy maniaków foto-video, którzy wpakowali kasę w monitory LCD 2-3 lata temu i teraz mają problem, sprzedać za grosze dobry, ale niezbyt praktyczny w foto-video monitor, stare CRT zapewne wypchnęli do komisu i stoją też przed ściana płaczu…

Member

Kolego jaad75, nie zapomnij – do0 potrzeb “foto-video”, jestem też starym maniakiem video (gier nie tak mocno kocham, już wyrosłem), często ściągam i oglądam filmiki, nagrywam z TV (mam kartę KWORLD LTV883), stąd musi być szybka reakcja matrycy, a kolorki w foto to tez muszą być super, tak jak na pliku kalibracyjnym z Labu. Jakieś wyjście muszę znaleźć, coś kupić, bo już mnie oczy bolą na tym Daewoo, pod XP ustawiłem 1024×768, ale wszystko takie maciupkie…

Member

A może o monitorach Benq coś ciepłego powiecie, wiąże się to z tym że kupiłem niedawno cyfraczka Benq. Monitor i cyfrak Benq – będą miały lepszą zgodność, w odwzorowaniu barw i innych parametrów obrazków, coś podobnego piszą na stronie Benq (w tej chwili mają jakieś techniczne stop), ale parę godzin temu coś podobnego znalazłem na ich stronie, zachwalanie ich wyrobów typu monitor, aparat itd. i mają mieć zapewnioną jakąś nadzwyczajną zgodność współpracy…

Member

Podłącze się pytania o monitor. Mój monitor zaczyna mnie “cyganić” w kolorach pewno zbliża się jego koniec, zastanawiam się nad nowym.
Zastanawiam się nad sprzętem do 2tyś zł. Wypatrzyłem takie coś http://www.nativedigital.co.uk/shop/product.php/715/eizo-s1721sh—17–slimedge—grey
lub tutaj http://www.amazon.co.uk/benq-monitor-Electronics-Photo/s/qid=1255128773/ref=sr_pg_1?ie=UTF8&rs=560798&keywords=benq%20monitor&bbn=560798&rh=n%3A560798%2Cn%3A!560800%2Ck%3Abenq%20monitor&page=1 tutaj ceny do zaakceptowania tylko jak z “mocą” tego sprzętu?
I jeszcze jedna stronka http://www.nativedigital.co.uk/shop/product.php/725/eizo-s2202w—22–widescreen—black
Ja tak osobiscie patrze ku temu EIZO. Co Wy sądzicie o tych monitorach który by był najlepszy?
Kalbracji sprzętowej (chyba) nie potrzebuje mam kalibrator powinien wystarczyć.

Member

Z tych 3 to tylko ten:
http://www.nativedigital.co.uk/shop/product.php/715/eizo-s1721sh—17–slimedge—grey
Reszta jest na matrycach TN, czyli ze specjalistycznych zastosowań to tylko Quake.

Member

a czy już nie przesadzamy z tą dokładnoscią i super odwzorowaniem i innymi wodotryskami? i co z tego że na twoim kompueterze wyjdzie tak jak powinno wyjść skoro na 99% innych monitorów marki samsung za 249 zł z tesco będzie wyświetlać te zdjęcia filmy w całej palecie kolorów?

Member

Mystik, zastanów się. Robisz te śluby, tak? I nie byłoby wskazane wiedzieć na pewno (oprócz tego, że nic nie jest pewne), jak dajesz zdjęcia młodym, że suknia jest biała, trawa zielona, a twarze nie? I że w razie wątów możesz im powiedzieć: monitor macie rozkalibrowany? Bo wiesz, że twój jest dobry. Nie mówiąc już o zamawianiu odbitek o powtarzalnych kolorach.

Member
Ewa wrote:
Mystik, zastanów się. Robisz te śluby, tak? I nie byłoby wskazane wiedzieć na pewno (oprócz tego, że nic nie jest pewne), jak dajesz zdjęcia młodym, że suknia jest biała, trawa zielona, a twarze nie? I że w razie wątów możesz im powiedzieć: monitor macie rozkalibrowany? Bo wiesz, że twój jest dobry. Nie mówiąc już o zamawianiu odbitek o powtarzalnych kolorach.

no tak… tyle tylko że podstawowe dane widac już na wyświetlaczu aparatu a po drugie moj monitor za 2 tys daje mi kolory naturalne i nie ksoztował 5 tys. a zdjęcia wychodzą niewiedzieć czemu w dobrej kolorystyce. przypadek na pewno. do tego osoby które biorą te zdjęcia w 70% nie zauważyły by lekkiej zielonej poświaty (brak wymagań prawie zawsze – mają być zdjęcia i tyle)
a i jeszcze jedno. moj monitor był fabrycznie kalibrowany i nikt go potem nawet nie przyciemniał a wydruki wychodzą praktycznie identyczne. jedyna wada to spory piksel. nic więcej

Member

Ale jednak 2 tysie, a nie 2 stówy wyłożyłeś? No i Stacho też się zastanawia nad czymś w tej cenie, więc mu się nie dziw. Zdaje się, że już kiedyś mówiłam, że masz fajny monitor. I on nie jest na TN :)

Member

Jeszcze znalazłem takiego NECka http://www.jigsaw24.com/default.aspx?IP=&ITEM=JIGSX271ASA
też na matrycy PVA no i 19″ tamten EIZO fajny ale 17″ niestety. Jeśli można jeszcze raz zapytać:
-czy ten NEC bardzo odbiega od EIZO http://www.nativedigital.co.uk/shop/product.php/715/eizo-s1721sh—17–slimedge—grey ?

Member

Zauważ, że jeden ma 17 cali, drugi 19, ale rozdzielczość mają tę samą. Co oznacza, że jeden ma plamkę małą, drugi raczej dużą. (Plamka to jakby wielkość piksela, w uproszczeniu) Która lepsza, to zależy w dużej mierze od… wzroku użytkownika. Osoby o słabszym wzroku dostaną piany, nie mogąc trafić w ikony (mała plamka), a te o dobrym albo umiarkowani krótkowidze z kolei będą się denerwować, zauważając na ukośnych liniach schodki, których tam nie ma (a widać je z powodu dużej plamki). A czy jakością się różnią – tak po opisach to trudno na pewno stwierdzić. Prawdopodobnie nie bardzo, ale głowy nie dam.

Member

Ewa, pięknie dziękuję za podpowiedź. Mój stary monitor to TNka wiec przesiadka na PVA, powinno by dobrze.

Viewing 19 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.