Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć jakim programem utworzyc sekwencje zdjec

jakim programem utworzyc sekwencje zdjec

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam : ) jakiego programu uzyc aby ponakladac zdjecia na siebie tak aby utworzyly sekwencje. Zabieg czesto stosowany przy ujeciach sportowych.
Da sie zrobic taki zabieg w Photoshopie cs2?
Prosze o pomoc ; )

Member

Jasne, PS będzie dobry, GIMP i PaintShop Pro też się nadają. Czy dobrze rozumiem że chodzi o to, że zrobiłeś serię osoby w ruchu, a teraz chcesz wszystkie te fazy ruchu mieć na jednym obrazku?
Więc tak: otwierasz wszystkie zdjęcia, wybierasz które ma być podstawą. Pozostałe kopiujesz (przez schowek na przykład) NA to podstawowe zdjęcie jako kolejne warstwy (ctrl+V). Do każdej warstwy dodajesz czarną maskę, po czym białym pędzlem zamazujesz w każdej masce to miejsce, gdzie na danej warstwie jest postać. I już.

Member

No to może dokładniej…
Maskę dodaje się, klikając ikonę u dołu palety warstw. Ikony są podpisane, znajdziesz sobie. Jeśli jednocześnie przytrzymasz Alt, dodana maska będzie czarna, a warstwa przestanie być widoczna. Więc po kolei, od najwyższej warstwy: klikasz miniaturę warstwy, potem Alt+ikona dodawania maski. Najniższa warstwa, czyli tło, zostaje bez maski.
Bierzesz z palety narzędzi pędzel. Dobierasz u góry ekranu parametry: wielkość tak żeby obejmował głowę osoby na zdjęciu (albo tego czegoś, co tam masz…), twardość tak z 60-70%. Kolor narzędzia powinien być biały. (D resetuje kolory narzędzia i tła, X zamienia je miejscami. Więc wciskasz D, X i masz jak trzeba). Teraz klikasz miniaturę maski przy drugiej od dołu warstwie i na zdjęciu malujesz tam, gdzie powinien być widoczny ludzik. I tak aż do samej góry. Jeśli sekwencja jest zrobiona dobrze, czyli tak że aparat nie zmienił położenia między jednym a drugim zdjęciem, wszystko będzie wyglądać idealnie. Jeśli ludziki na kolejnych zdjęciach trochę się na siebie nakładają, będzie problem z krawędziami w tym miejscu – musisz wtedy tak dobierać wielkość i twardość pędzla, żeby dobrze obrysować krawędzie.

Member

dokladnie chodzi mi o taki efekt http://www.sieplywa.pl/filez/news/070724/victor_borsuk.jpg

Member

No więc właśnie dokładnie tak się go robi :)
Kluczowe jest wykonanie odpowiedniej serii zdjęć – długiej i szybkiej. Potem tło masz z pierwszego (albo któregoś tam, które najlepiej wygląda), a opisaną wyżej metodą wyciągasz “na widok” tylko ludzieńków z kolejnych ujęć.

Member

ok ; ) Czyli tak otwieram sobie wszystkie zdjecia i najpierw jedno przenosze na to glowne tlo wciskam alt i utworz maske pozniej biore pedzel zaznaczam aby byl bialy i gdy to zrobie i nacisne na obrazie to tlo mi znika a pojawia mi sie tylko ten ludzik z nowo nalozonej warstwy

Member

Pierwsze zdjęcie jest tłem, tak? Drugie zdjęcie nakładasz tak jak piszesz. Wtedy pierwsze (tło) znika. Dodajesz do drugiego czarną maskę, pierwsze znowu widać. Klikasz miniaturę maski, żeby była aktywna. Bierzesz biały pędzel i _zamalowujesz_ na obrazku tam, gdzie na drugim jest osoba. Musi zadziałać. Tło (i pierwszy ludzik zapewne) będzie widoczne z pierwszego, a z drugiego tylko ludzik. A potem następne warstwy tak samo, jeśli masz ich więcej.

Member

Dziekuje bardzo za pomoc wszystko juz wiem :):):):):):):)

Viewing 7 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.