Strona główna Fora Foto Uwagi do serwisu www.dfv.pl Jeszcze o ocenach

Jeszcze o ocenach

Uwagi do serwisu www.dfv.pl

Member

Dlaczego tak mało wystawia się ocen niskich? Sprawdziłem FAQ, ale nic pisanego nie ma na ten temat. Jest jakaś niepisana reguła panująca w serwisie, żeby pomijać milczeniem fotografie słabsze? Wiele osób najwyraźniej wrzuca do galerii wszystko jak popadnie i nie zdaje sobie sprawy, że to marna kaszanka (nawet jak na moje oko amatora) — często zdjęcia są po prostu o niczym i nijak zrobione. Kubeł zimnej wody w postaci 1 lub 2 dla domniemanego “dzieła” przydałby się przede wszystkim autorowi zdjęcia, bo nad następnym pomyśli dłużej. Niedawno jestem w serwisie, zacząłem dziś wystawiać słabe oceny, ale czuję się nieswojo przy samych “czwórkach” i “piątkach”.

Keymaster

Oczywiście, nie ma żadnych nakazów co do laurek. Po prostu większość osób woli pochwalić ładne zdjęcie niż zajmować się kiepskimi. Weź tylko pod uwagę, że wiele osób wrzucających słabe fotografie nie ma pojęcia co robią źle, a często nawet nie wie, że ich fotografie są dalekie od ideału. Warto nie tylko wystawić “jedynkę”, ale też wytłumaczyć, co robią źle i – jeśli czujesz się na siłach – wskazać, jak zdjęcie należało zrobić, żeby efekt był lepszy.
Ja częściej komentuję zdjęcia słabe niż dobre, choć nie bardzo to widać w statystykach – mniej więcej co drugi mój komentarz znika razem ze skomentowanym zdjęciem :) Jeśli tylko zdjęcie nie wraca w niezmienionej postaci, można uznać komentarz za pożyteczny :)

Member

Dzięki. Teraz rozumiem, dlaczego od pół godziny szukam komentarza, który wystawiłem dziś rano — po prostu zdjęcie zostało skasowane. No tak.

Oczywiście, ocena niska musi być z konstruktywnym komentarzem; inaczej to nie ma sensu.

Pozdrowienia

Member

No i ja jako amator widzę jednak pełno zdjęć nawet bardzo kiepskich z ocenami jako “bardzo dobra” ( 4 ) jeżeli nic z tym się nie zrobi to portal zostanie zalany bardzo kiepskimi zdjęciami zrobionymi bo “autor ma aparat”. Dobre zdjęcia zostaną wówczas zgniecione przez te kiepskie i nie będzie się chciało wchodzić do galerii. Ludzie… zacznijcie pisać to co myślicie – taka mała prośba. ;)

Member

To fakt. Niektóre zdjęcia zrobione są jakby dla “rozgrzania migawki”.
Prawdą też jest, że ludziom nie chce się tracić czasu na zastanawianiem się nad “cinizną”. Wolą pooglądać te dobre. Cóż, widać chyba taka natura Lucka. Hi.
Może ilość zdjęć do zamieszczenia uzależnić od ilości komentarzy?
Był i taki pomysł.
Może wprowadzić dzienny limit?
Może przy każdym forumowiczu powinno wyświetlać się ile dostał komentarzy a ile wystawił?
Zróbmy burzę mózgów.

Member

Moim zdaniem uzależnienie możliwych do zamieszczania zdjęć na portalu od ilości wystawionych komentarzy tylko spotęguje zjawisko typu “ładne zdjątko, rewelka! zapraszam do mnie”…

Jestem prawie pewny, że głównym czynnikiem, jakoby wymuszającym wystawianie maksymalnych ocen, jest czynnik psychiczny. Ludzie boją się odwetu, to raz, dwa to to, że wystawienie niskiej oceny łączy się, a przynajmniej powinno łączyć się z uzasadnieniem, a często ludzie nie potrafią powiedzieć czemu im te czy inne zdjęcie się nie podoba (prawda jest taka, że oceniać też trzeba umieć, a raczej “naumieć się” – a tego mało komu się chce) i nie komentują wcale…

Ja też czasem mam problem typu, czy czasem za mocno nie pojade, być może po całkiem udanej fotografii, ale zawsze sensowny komentarz (przynajmniej w moim mniemaniu) i ocenienie większej ilości zdjęć jakoś to rekompensuje.

Member

Może przy zakładaniu konta, wprowadzić pole do zaznaczenia (całkiem nie zobowiązujące), typu: “Wyrażam wolę wystawiania merytorycznych komentarzy” czy coś???

Member
podstawek wrote:
Dlaczego tak mało wystawia się ocen niskich?

masz pod jednym z Twoich zdjęć odpowiedź…
Polacy statystycznie rzecz biorąc… są wredni, zawistni i złośliwi.
Po pewnym czasie bezsensownych odwetów… zmęczysz się wstawianiem niskich ocen…
Na życzenie… mogę przelecieć przez Twoją galerię… ;)

Member

OK, rozumiem co macie na myśli. Ocen złych nie wystawia się z powodu dolegliwości zwanej trzęsieniem portkami. Dobra, poświęcę się w imię wyższych racji i będę wystawiał także złe. Zresztą już zacząłem. Tylko że ze mnie żaden super fotograf, żeby dużo oceniać — powinni to robić naprawdę dobrzy.

Member

:) tu nawet nie chodzi o odwet typu “twoje zdjecie jest tragiczne i 1” bo taki komentarz przy innych normalnych jest bez znaczenia.
po prostu mamy dziwny narod ktory chce byc najlepszy wiec jakos sie podbudowuje wstawiajac tylko dobre oceny (liczac ze ktos inny zrewanzuje sie im tym samym) (przykład portalu Fotka.pl :P są tam same pieknosci ze srednimi 11 w skali 1-11 mimo ze wiekszosc tych “pieknych 12-stek” jest pasztetem do kwadratu. ale jesli jedna osoba wstawi im np cos z rodzaj od 1 do 9 to ta osoba odpowie ci s etką komentarz typu ty piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i ona wstawi 1 oraz poprosi wszystkie kolezanki zeby tobie tez wstawiły 1 a ze kazda ma po 20 kont to łacznie ma sie w ciagu jednego dnia 200 jedynek. Wiec wszyscy wszystkim wstawiaja tam 10 i 11 ;)
do tego dochodza ludzie ktorym podoba sie wszystko… tzn patrza na krajobraz i mowi “piekne” a tak naprawde jest to jakies nudne zdjecie z nieciekawa kompozycja po prostu ma ładne kolory
no i sa ludzie ktorzy sa dziwni
ja teraz jakos nie za bardzo mam ochote zajac sie komentowaniem a co gorsza własnymi zdjeciami :P ale jak komentuje cos co mogło byc ciekawe albo przegladam kogos galerie to mowie co mogła ta osoba porawic (wg mnie) i wtedy mowie ze jak poprawi to ocenie :P

Member

Kiedyś, na jednym forum, padło bardzo trafne stwierdzenie TWA – Towarzystwo Wzajemnej Adoracji. Uważam, że jest to bardzo trafne stwierdzenie. Ja na przykład, adoruję zdjecia, które mi się najbardziej spodobały, nie zamieszczam negatywnych opinii, wychodząc z założenia, że się JESZCZE po prostu nie znam i mój komentarz może brzmieć tylko “wg mnie ładnie”, albo “bardzo podobają mi się kolory” itp. Nikomu nie napiszę że, np. miał za długi czas, bo sama nie wiem, czy w moich zdjęciach jest dobry. Chciałabym jednak zwrócic uwagę na to, faktycznie istnieje TWA, niektórzy uwielbiają oglądać TYLKO zdjęcia znanych im osób i je komentować, natomiast na “nowych” wogóle sie nie patrzy. Robie zdjecia od niedawna i bardzo chciałabym, żeby ktoś, kto bawi się w to od dawna zerknął na moje prace, bo interesuje mnie fachowa opinia, lecz do czasu gdy nie zabłysnę w rubryce “REDAKCJA POLECA” nie mam szans liczyć na czyjekolwiek zainteresowanie.

Keymaster

TWA to coś całkiem innego i zjawisko zdecydowanie negatywne – grupka ludzi, którzy sobie nawzajem wystawiają wysokie oceny zdjęć, żeby się wzajemnie windować w rankingach i jednocześnie wspólnie dokonujące odwetów na każdym, kto tę sielankę ośmieli się zakłócić.
Jeśli chcesz otrzymywać komentarze, wystawiaj je sama. Na razie wystawiłaś 4 komentarze i dostałaś 3. Wprawdzie tutaj w praktyce zasada wzajemności łączy się z poczuciem zobowiązania do sympatyczności i wystawiając same dobre oceny także dostaniesz dobre oceny i niekoniecznie dowiesz się czegoś konstruktywnego, więc lepiej bądź szczera w ocenach i komentarzach.
Zostawiłem kilka uwag pod Twoimi zdjęciami.

Member

czasami po prostu nie chce się pisać co jest źle na zdjęciu (moim zdaniem) bo za dużo jest zdjęć wrzucanych jak leci bez żadnej samokrytyki. Oceniam i tak dużo w stosunku do innych użytkowników. Oceny 1 i 2 daję rzadko – czasami trzeba by zbyt dużo tłumaczyć (bo nie wyobrażam sobie by dać tak bez tłumaczenia) a przyznaję nie zawsze mi sie chce. Poza tym jestem początkującym amatorem – czasami coś wartościowego mogę wziąć za gniot. A czasami – w drugą stronę. Odwety – swoją drogą zdarzają się. I chyba nic się z tym nie zrobi.

edit. Poza tym mam dylemat – po co oceniać? Zachwile zdjęcia znikną (a wraz nim i mój komentarz) a po chwili wrócą do galerii niezmienione. Z moich dzisiejszych komentarzy ostał sie jeden (bez oceny) i jeden piątkowy. wiec mam pytani e – po co się wysilac?

Member

U mnie nie znikają, ale takie:
“ka_tula (piątek, 2008-07-04 19:25) ocena: 4
średnie”
niezbyt mi pomoże w poprawianiu warsztatu :-)))
PS.
Średnie to chyba 3 ;-)

Member

aż wróciłam do tego zdjęcia :) I uzupełniłam ocene. Jednak ktoś czyta i nie wywala :)

Keymaster
ka_tula wrote:
Poza tym mam dylemat – po co oceniać? Zachwile zdjęcia znikną (a wraz nim i mój komentarz) a po chwili wrócą do galerii niezmienione. Z moich dzisiejszych komentarzy ostał sie jeden (bez oceny) i jeden piątkowy. wiec mam pytani e – po co się wysilac?

Jeśli rzeczywiście wracają w postaci niezmienionej, to po prostu dodaj tę osobę do prywatnej listy ignorowanych. Jak ktoś nie chce poznać opinii na temat swoich zdjęć, to szkoda tracić na niego czasu. Jeśli jednak znika i nie wraca, uznałbym to znak, że do autora dotarło, że jego zdjęcie jest kiepskie.
Ja komentuję więcej słabych zdjęć niż dobrych, ale zostają komentarze tylko tych dobrych :) Szacuję, że ponad połowa moich komentarzy znika razem ze zdjęciem.

Member

A proszę bardzo! Znalazłem sposób żeby Was do siebie zwabić :-))) Nawet Piotr się pojawił ;-)
Przy okazji dzięki za konstruktywną ocenę.

Member

To ja mam genialny pomysł!!! (to się wielu nie spodoba… ;) )
Zróbmy “T.W.anty-A.” i powystawiajmy sobie konstruktywne komentarze pod swoimi najsłabszymi (bo przecież “najgorsze” to złe słowo) według nas pracami, ale nic na siłe :P I nawet jeśli niektóre z nich będą nawet nietrafione, to przynajmniej dowiemy się co innym się podoba / nie podoba, a przecież trafić w koniunkturę i umieć się sprzedać to toż sztuka :)

Keymaster
__Marek__ wrote:
A proszę bardzo! Znalazłem sposób żeby Was do siebie zwabić :-))) Nawet Piotr się pojawił ;-)
Przy okazji dzięki za konstruktywną ocenę.

Myślałem, że to znany trik :) Czasem ktoś na forum pisał prośbę o krytyki zdjęć. Jak prosił, to dostawał.
Proszę bardzo.

Member

A ja nie prosiłem i dostałem :-) Też miło.

Member

Jofiel, bardzo podoba mi się Twój pomysł. Masz racje, że nie zawsze mozna trafić bo w końcu de gustibus non est disputandum :D no ale z drugiej strony ta koniunktura :D chciałam jeszcze wrócić do kwesti zdejmowania zdjęc. W pełni zgodze sie z Piotrem, że osoby, ktore ponownie wkładaja zdjęcia w niezmienionej formie nadaja się tylko do listy ignorowanych, ale jak długo powinny być umieszczone zdjecia, które zostały bardzo nisko ocenione?? Ja otrzymana ocenę 1 trzymam już kilka dni, po to, żeby inni zobaczyli, żeby tak nie robić. Będę to zdjęcie trzymała jeszcze kilka dni, ale po co dłuzej skoro jest kiepskie?? Ja nie wstydze sie swoich zdjęć i blędów, bo jak na osobę majaca w rekach lustrzankę od tygodnia i tak uważam, ze nie jest tak tragicznie (patrząc na oceny). Moim zdaniem ocena od 0-2 ma na celu jasno i wyraźnie powiedzieć WYWAL TO ZDJĘCIE I IDŹ PSTRYKAJ NOWE!!!!!!!!!!!

Member

Bardzo fajny post. Owszem nie nalezy sie bac wystawiac kiepskich ocen. Najwazniejsze jednak jest to aby rzeczowo wyjasnic dlaczego tak sie postapilo. Jestem zdania ze forum takie jak to powinno byc miejscem gdzie dyskutuje sie o fotografii i pomaga autor w polepszaniu warsztatu fotograficznego poprze dokladne powiedzenie co jest dobrze w danej pracy a co zle, co mozna by poprawic aby fotografia nabrala lepszego wyrazu. wystawienie oceny 5 i napisanie w komentarzu bdb lub danie oceny 1 lub 0 i napisanie kiepskie to raczej malo powazne zachowanie. Tak wiec oceniajmy, piszny dobre komentarze i recenzje a co najwzaniejsze bawny sie fotografia-bo to jest najwazniejsze.

Keymaster
Natalia_K wrote:
jak długo powinny być umieszczone zdjecia, które zostały bardzo nisko ocenione??

To zależy tylko od Ciebie.

Quote:
Ja otrzymana ocenę 1 trzymam już kilka dni, po to, żeby inni zobaczyli, żeby tak nie robić.

To bardzo miłe z Twojej strony.

Quote:
Moim zdaniem ocena od 0-2 ma na celu jasno i wyraźnie powiedzieć WYWAL TO ZDJĘCIE I IDŹ PSTRYKAJ NOWE!!!!!!!!!!!

Właśnie.

Member

ja tam jadę po słabych zdjęciach bez wyrzutów sumienia ;> wstawiam 1 aby zdjęcie nie zostało wymoderowane bo mi trochę szkoda komentarza jak na kilka dobrych linijek się rozpiszę.

Member
Malach wrote:
ja tam jadę po słabych zdjęciach bez wyrzutów sumienia ;> wstawiam 1 aby zdjęcie nie zostało wymoderowane bo mi trochę szkoda komentarza jak na kilka dobrych linijek się rozpiszę.

szczególnie “łabądek” i ocena 2
po jaka cholere tak komentowac? i co to da ze wstawiłes dwa? tylko to ze usunie i nie wyciagnie nic z tego. w paru komentarzach napisałes co mozna by zrobic. ale i tak dosc skapo. jesli stawiamy dwa tzn to zdjecie ma jakas wartosc ale jest zle wykonane wiec trzeba powiedziec co. bo jesli wstawiasz 1 albo 0 to mozna napisac do kosza bo nic nie pasuje. ale przy dwa wyjasnienie sie nalezy

Member

Mystik – a co tam się rozpisywać ? jest nad czym ? a 2 bo takie w sumie do końca nie jest złe.
poza tym te Twoje “szczególnie” to wyrwany z kontekstu przykład wyłapany w celu zrobienia ze mnie … hm.
a co do poprawy warsztatów autorów to jak będę na tyle dobry aby pouczać to zacznę pisać krytyki

Member

Policjanci wcale nie jeżdżą lepiej ode mnie samochodem, a krytykują i pouczają… :-0

Member
Malach wrote:
Mystik – a co tam się rozpisywać ? jest nad czym ? a 2 bo takie w sumie do końca nie jest złe.
poza tym te Twoje “szczególnie” to wyrwany z kontekstu przykład wyłapany w celu zrobienia ze mnie … hm.
a co do poprawy warsztatów autorów to jak będę na tyle dobry aby pouczać to zacznę pisać krytyki

no tak a w szkole jak czegos nie umiałeś to wstawiali ci laske i nie tłumaczyli jak to zrobic?
ja nie mowie zeby pisac co mozne zrobic lepiej tylko co Ci sie podoba a co nie. jesli stawiasz dwa to cos ci sie podoba “moze byc” ale cos jest nie tak bo tylko moze byc

Member

fajny temat:) myślę, że jeżeli ktoś daje 0-2 to powinien napisać RECENZJĘ!!!! A nie komentarz, jeżeli dajesz 5 to moze być bez komentarza bo… CIĘ ZATKAŁO:D ale może powinno się wprowadzić OBOWIĄZEK NAPISANIA RECENZJI ZAWSZE PRZY OCENIANIU?? HMM?? bezkarnie:P można byłoby tylko oglądać a JAKAKOLWIEK OCENA TO JAKAŚ (CHOC KRÓTKA) RECENZJA??

Member
Mystik wrote:
Malach wrote:
Mystik – a co tam się rozpisywać ? jest nad czym ? a 2 bo takie w sumie do końca nie jest złe.
poza tym te Twoje “szczególnie” to wyrwany z kontekstu przykład wyłapany w celu zrobienia ze mnie … hm.
a co do poprawy warsztatów autorów to jak będę na tyle dobry aby pouczać to zacznę pisać krytyki

no tak a w szkole jak czegos nie umiałeś to wstawiali ci laske i nie tłumaczyli jak to zrobic?
ja nie mowie zeby pisac co mozne zrobic lepiej tylko co Ci sie podoba a co nie. jesli stawiasz dwa to cos ci sie podoba “moze byc” ale cos jest nie tak bo tylko moze byc

W mojej szkole zaczynało się od przeczytania podstawowych podręczników/omówienia materiału a nie od oceny 1 i dopiero potem nauczanie co było źle. Jak coś publikuje to nie oczekuje że ktoś będzie mnie prowadził za rączkę przez świat i wszystko tłumaczył. Jakby autor oczekiwał krytyki czy wyjaśnienia co mi się nie podoba to by napisał “co Ci się nie podoba ? “. Ja wstawiam oceny wg własnego sumienia a wy jak się czujecie na siłach piszcie krytyki. A na wstępie większości autorom zdjęć poleciłbym przeczytanie podstawowego podręcznika – mi to pomogło. Bo co z tego np. że wyjaśnię komuś że zwolnienie migawki albo inaczej ustawiony balans bieli poprawiłby zdjęcie skoro autor nie ma pojęcia co to jest bo zdjęcie zrobił telefonem komórkowym. Podstawowe zasady można znaleźć nawet na tym portalu gdzie jest wszystko prosto i czytelnie napisane co z czym się je. A nawet więcej. Jakaś pani słodkim głosem wyjaśnia jak to później obrobić i wyciągnąć ze zdjęcia prawdziwe piękno ( tą panią pozdrawiam i czekam na więcej ). Cholera ludzie – nie bądźcie leniwi i weźcie się za czytanie/oglądanie tego wszystkiego po kolei – to nie boli. A Ty Mystik nie oczekuj ode mnie abym wyjaśniał co jest w zdjęciu spieprzone bo zdjęcie jak autor chce to może dać do oceny dla fachowca – jest tam taka opcja. Ja jako użytkownik jak będę czuł taką potrzebę to napisze “zwykły pstryk” albo po prostu “no łabądek – i co z tego” ocena 2 – patrz definicja – nimi się kieruje. Nikt nie powinien ode mnie wymagać dzielenia się odczuciami odnośnie zdjęcia. Wiele razy jak ktoś się mnie pytał jak uzyskać jakiś tam efekt to poprostu mu to powiedziałem. Ale jeżeli nikt nie pisze “PROOOSZE – POMÓŻCIE MI – CO W TYM ZDJĘCIU JEST NIE TAK? ” to znaczy ze jest gotowy na to że zdjęcie się nie spodoba i że istnieje prawdopodobieństwo otrzymania negatywnej bądź nieoczekiwanej oceny.
uh – rozpisałem się. ide z żoną do baru – będe za kilka godzin.
pozdrawiam

Member
Malach wrote:
Jakaś pani słodkim głosem wyjaśnia jak to później obrobić i wyciągnąć ze zdjęcia prawdziwe piękno ( tą panią pozdrawiam i czekam na więcej ).

Hihi, nie wiedziałam że mam słodki głos ;) Pozdrawiam również.

Member

malach… nie bede cytował twoje wypowiedzi ale w tym portalu chyba chodzi o to zeby dowiedziec sie co mozna podciagnac a co jest dobrze? bo gdybym chciał publikowac zdjecia to bym wrzucił je na http://www.altphotos.com/ i bez pisania ze potrzebuje krytyki oczekuje od wszystkich opini co jest nie tak i co sie kompu podoba. bo jak mi wstawisz siedem 2 to po co? srednio obchodzi mnie ocena wstaw i trzydziesci 1. tu chyba chodzi o to zeby własnie pomoc ludziom w fotografii.
a wracajac do szkoły zawsze miałes same piątki i niekt ci niczego nie tłumaczył jako dostałes 5- bo byłes tak zdolny ze wszystko sam umiałeś.
ludzie nie ucza sie fotografi czytajac i robiac zdjecia przez 10 lat a dopiero potem wrzucaja je na portal. oni robią zdjecie – im wydaje sie fajne a ty co? walisz 2 i ciesz sie ze ci ocene wstawiłem. taki komentarz jest bezproduktywny. nie mowie o pisaniu recenzji tylko o zwykłym co jest nie tak skoro decydujesz sie wstawic 2!
po co sa takto komentarze zeby napisac cos typu ‘ładne” “fajne””+++++” no i co mi to powie? ze mam sie plusami zapchać? ładne… wiem ze ładne dlatego wstawiłem tego nikt mi nie musi mowic. a ze na zdjeciu łabądek to autorowi chyba nie musisz mowic.
Ja jako autor zdjec oczekuje tego czego ja nie widze. ( mam sporo błedów ale chce podyskutowac o roznych punktach widzenia – jak widzi to osoba ktora robi zdjecia zenitem od 20 lat, która ma kompakt od 20 minut i od osoby ktora fotografia zajumuje sie zawodowo) jakbym robił idealne zdjecia to bym je sprzedawał albo cos innego w tym stylu. a ja po prostu chce wiedziec co jest nie tak bo ja widze ze cos jest nie tak.
o i chyba tyle wystarczy o ile ktos sie kapnie o co mi chodzi

Member

MYSTIK w pełni sie z Tobą zgadzam!!!!! Dodam jeszcze jedno. Moim zdaniem ocena zdjęcia wraz z jego komentarzem uczy nie tylko techniki, lecz także spojrzenia na zdjecia. Mi wytstaczy, jak ktos mi napisze “za dużo na dole”, albo “jakbyś to podeszła z lewej”… Malach, masz racje, że trzeba trochę poczytać w ksiązkach, ale tam nie piszą jak patrzeć na zdjęcia. Dobra technika jest dopiero połową sukcesu, a oko na zdjecia uczą inne osoby zagladające i komentujące twoje zdjęcie.

Keymaster

Mystik ma rację. Jeśli ktoś zaczyna, to nawet nie wie, jakie błędy popełnia. Często nie wie, że w ogóle ma jakiś problem na zdjęciach. Albo wie, że zdjęcia są jakieś inne niż powinny, natomiast nie potrafi określić gdzie jest problem. Albo jest przekonany, że jeśli zdjęcia nie są idealne, to tylko wina aparatu. Jakim napiszesz “1” albo “kiepskie”, to się niewiele z tego nauczą. Malach, robisz niezłe zdjęcia i pewnie już nie pamiętasz, jak sam zaczynałeś. Spróbuj poszperać i znaleźć swoje pierwsze zdjęcia :)
Oczywiście nikt Cię nie zmusi do konstruktywnych krytyk, ale warto mieć świadomość, że w formie “kiepskie”, “łabądek” to co najwyżej możesz sobie podbudować ego, jako ten, kto wie. Krytykowany z tego niewiele wyniesie.

Member

Po tej dyskusji, zachęcającej do krytycznego spojrzenia na prezentowane fotografie, średnia ocen każdego z użytkowników spadnie co najmniej o 1pkt :-)))
“Amatorzy, amatorom zgotowali ten los” można powiedzieć parafrazując znane zdanie…

Keymaster

Jeśli ktoś kolekcjonuje punkty, statystyki i średnie, to rzeczywiście będzie cierpiał. Ale jeśli ktoś ma nieco zdrowsze podejście i chciałby robić dobre zdjecia, a nie jedynie być utwierdzanym w przekonaniu, że je robi, to tylko się ucieszy.

Member

Ludzie zawsze psioczą jak się skrytykuje coś co wyszło spod ich ręki (vide: aktorzy autorzy sztuk, filmowcy, rzeźbiarze, muzycy itp.) – to naturalne.
Jednak nauka bywa bolesna i jedyne co może złagodzić, czasami tęgie razy, to sposób ich podania. Można łagodnie i grzecznie wtedy łatwej jest temat pogłębić, a i przyznać się do niedociągnięć.
Jak ktoś się natychmiast najeży to ja nie wchodzę w polemikę.

Member

ok – wróciłem- w knajpie było fajnie.
fotografią zajmuję się od października 2007 czyli całe 9 miesięcy.
Mystik. na moich hmm … 30 ocen wstawiłem jedną ocenę “2” podpisując: ” łabądek ” – ok – moja wina.
jutro wstanę rano, obejrzę teleekspress i się skarcę.
Natalia_K – zdjęcia to manipulacja – jak z poezją – ludzie widzą w myślach to co im chcesz pokazać. pisanie listów, poematów, czy esemesów sprowadza się do sztuki w której odbiorca musi uzyskać Twoją treść lub jej nie zrozumieć. Odbieranie zdjęć jest identyczne – widzisz łabądka to myślisz:” łabądek” ……
… gdyby owy łabądek był w pięknym świetle zachodzącego słońca, wyciągałby się skrzydłami otoczony przez samice bądź młode. treść byłaby bardziej twórcza, skomplikowana i trochę dająca satysfakcję, że nie patrzy się na coś cholernie pospolitego.

cholera – mieszkam na mazurach i łabędzi mam po uszy. zdjęcie łabędzia, które oceniłem jest najpopularniejszym widokiem łabędzia jaki tylko może być – z brzegu i z pozycji stojącej w pełnym kadrze, na samym środku. 99% osób wali w ten sposób zdjęcia łabędziom. Sam zrobiłem setki zdjęć dla nich i wiem co mówię. Łącznie z młodymi, w pozycji serduszek ( dziubkują sie do siebie ) i inne.

Keymaster
Malach wrote:
fotografią zajmuję się od października 2007 czyli całe 9 miesięcy.

Jestem pod wrażeniem dojrzałości. Ok, masz prawo nie rozumieć problemów początkujących, ale byłoby miło, jakbyś spróbował :)

Quote:
Odbieranie zdjęć jest identyczne – widzisz łabądka to myślisz:” łabądek” ……

No właśnie nie jest identyczne. Bardzo zależy od wyrobienia, czyli od wcześniejszych doświadczeń. Początkujący odkrywają świat na nowo, stąd zdjęcie łabądka jest atrakcją samą w sobie. Do tego jeszcze dochodzi duma, że oni sami potrafili takie zdjęcie zrobić. Przez to trzeba przejść – zarówno w sensie estetycznym, jak i technicznym. Na czymś się trzeba nauczyć zauważać problemy techniczne, podejmować decyzje kompozycyjne, zwracać uwagę na światło itp. Szczerze mówiąc ja wolę łabądki jak portrety na tle meblościanki.

Quote:
cholera – mieszkam na mazurach i łabędzi mam po uszy.

Super. To może zadanie domowe? Zrób odkrywcze zdjęcie łabądka – takie, którego się nie znajdzie w internecie. Wszystkie chwyty dozwolone – ogniskowa, perspektywa, sytuacja.

Member

ja sie doliczyłem wiecej ocen typu 2 i łabądek
plus za kreatywnosc
plus za poczucie humoru
i dzieki tym plusom jest ocena 2? bo tak było by jeden?
chlopie:
tak samo oceny 4
bardzo ładne
bardzo ładne

dobra fajnie ze bardzo ładne ale cos musi byc nie tak skoro jest tylko 4 :P choc moze tu ja mam spaczenie bo nieduzo prac w tym serwisie zasługuje na 5 (doskonała) :P
no ale wg mnie to nie jest komentarz i rownie dobrze mozna napisac “.”

Member
Mystik wrote:
ja sie doliczyłem wiecej ocen typu 2 i łabądek
plus za kreatywnosc
plus za poczucie humoru
i dzieki tym plusom jest ocena 2? bo tak było by jeden?
chlopie:
tak samo oceny 4
bardzo ładne
bardzo ładne

no i co wobec tego ?

Member

Piotrze… mnie uczyli abym najpierw jednak przeczytał książkę a później z wyciągniętymi wnioskami pytał się co zrobiłem źle. Fotografowaniem łabądków raczej się nie interesuję a zadanie domowe mające wejść mi na ambicje raczej nie zadziała.

Czego ode mnie oczekujecie ?
Napiszcie wprost.
Mam nie komentować słabych zdjęć? czy mam komentować ale nie wstawiać jedynek dwójek i czwórek ? może chcecie abym pisał krytyki i wstawiał same piątki pisząc – przepiękne!! lub Rewelacyjne budując sobie przy okazji TWA ?
idę przeczytam regulamin – może coś mnie ominęło bo o ile wiem to mogę pisać o zdjęciach co myślę i nie interesuje mnie to że autor się obrazi albo pomyśli o mnie coś złego lub przyjdzie z odwetem. – bardzo zdrowe podejście moim zdaniem. kubeł zimnej wody autora powinien zmobilizować aby nie wrzucał co mu pod obiektyw podleci.

Member

po co oceniasz zdjecia ktorych nie lubisz? nie lubisz łabędzi to po co ogladasz te zdjęcia. ty z gory wstawisz niska ocene bo jests uprzedzony…
wg mnie jesli ktos chce wstawiac 1,2 to powinien to poprzec jakims faktem. a nie od tak. ciesz sie ze ktos ci wstawił ocene. sama ocena jest bez sensu

Keymaster
Malach wrote:
Piotrze… mnie uczyli abym najpierw jednak przeczytał książkę a później z wyciągniętymi wnioskami pytał się co zrobiłem źle. Fotografowaniem łabądków raczej się nie interesuję a zadanie domowe mające wejść mi na ambicje raczej nie zadziała.

Trudno :) Swoją drogą, że może właśnie mając po uszy standardowych zdjęć łabądków i mając ten etap już za sobą, byłbyś w stanie zrobić tutaj coś ciekawego i odkrywczego?

Quote:
Czego ode mnie oczekujecie ?
Napiszcie wprost.

Ja? Niczego. Dyskutujemy o sensie pisania krytyk. Wydaje mi się, że sensy mogą być dwa: korzyść ma krytykujący lub korzyść ma krytykowany (i ewentualni inni zerkający). Wstawiając 1 – nawet całkiem zasłużoną – komuś, kto nie ma pojęcia, jakie błędy zrobił, pewnie można mieć satysfakcję, że się wie jak bardzo złe jest to zdjęcie. Ale krytykowany z samej jedynki raczej się niewiele nauczy. Wyjątkiem – bardzo skrajnym i pewnie rzadko spotykanym – będą sytuacje, gdy ktoś ma warsztat w małym palcu, a postanowił ostro zaeksperymentować. Wówczas 1 jest jasną informacją – eksperyment się nie udał.
Więc raczej pytanie do Ciebie – dlaczego komentujesz? Jeśli chcesz pomóc innym, to bardzo fajnie, ale taki telegraficzny styl raczej nie pomoże.

Member
Mystik wrote:
po co oceniasz zdjecia ktorych nie lubisz? nie lubisz łabędzi to po co ogladasz te zdjęcia. ty z gory wstawisz niska ocene bo jests uprzedzony…
wg mnie jesli ktos chce wstawiac 1,2 to powinien to poprzec jakims faktem. a nie od tak. ciesz sie ze ktos ci wstawił ocene. sama ocena jest bez sensu

jak z góry ? 2 to zasłużona ocena na takie zdjęcie. uprzedzony nie jestem. nie traktuj ocen 2 albo 1 jak jakaś krzywda dla autora. ktoś wstawił słabe zdjęcie i ponosi za to odpowiedzialność. nie czepiaj sie mnie ze dałem 2 tylko autora ze wstawił słabe foto a jeżeli Ci się to nie podoba to zamiast gadać bajki na forum leć pod zdjęcie owego łabądka, daj mu 4 i napisz że się nie zgadzasz z moją oceną lub napisz mu co zrobił źle.
sama ocena jest bez sensu ? to po cholerę one tutaj są … w dodatku z opisami ? nie podoba mi się że na tym portalu średnia ocen zdjęć jest na poziomie ponad 4 ( Mystik sam wiesz najlepiej widząc Twoje oceny ) ponieważ logicznie rzecz biorąc poziom zdjęć jest bardzo dobry co jest oczywiście nieprawdą. Chyba nie muszę przybierać strony – albo do wymoderowania, albo rewelacyjne ?
Stawiając ocenę 2 mogę powiedzieć co jest w zdjęciu nie tak ale nie muszę – nie jestem tutaj sam – jednemu powiem co mi w zdjęciu nie pasuje a innemu nie. użytkowników na portalu trochę jest i na pewno ktoś prędzej czy później podpowie autorowi kiepskiego zdjęcia co zrobił nie tak.

Member

ja wstawiam tak jak ja uwazam. ale jesli mam jakies ale to pisze. a ty walisz ocene zeby była… PO CO?!
nie mam zamiaru sie z tobą sprzeczac wg mnie oceny sa tutaj bez sensu i najchetniej bym je zlikwidował ale niektorym chodzi o srednią i oceny pewnie zostana
jesli tobie sie tak podoba to rob tak. kazdy sobie rzepke skrobie i taka mentalnosc narodu mamy. kazdy ciagnie w swoja strone ale zeby cos dla kogos to juz za duzo. a potem człowiek budzi sie z reka w nocniku :/ tylko wtedy ty nie mysl ze ktos napisze tobie z sensem tylko wstawi 2 i powie “dziewczyna”
jak kuba Bogu tak Bóg kubańczykom ;P

Member
Piotr wrote:
Malach wrote:
Piotrze… mnie uczyli abym najpierw jednak przeczytał książkę a później z wyciągniętymi wnioskami pytał się co zrobiłem źle. Fotografowaniem łabądków raczej się nie interesuję a zadanie domowe mające wejść mi na ambicje raczej nie zadziała.

Trudno :) Swoją drogą, że może właśnie mając po uszy standardowych zdjęć łabądków i mając ten etap już za sobą, byłbyś w stanie zrobić tutaj coś ciekawego i odkrywczego?

Quote:
Czego ode mnie oczekujecie ?
Napiszcie wprost.

Ja? Niczego. Dyskutujemy o sensie pisania krytyk. Wydaje mi się, że sensy mogą być dwa: korzyść ma krytykujący lub korzyść ma krytykowany (i ewentualni inni zerkający). Wstawiając 1 – nawet całkiem zasłużoną – komuś, kto nie ma pojęcia, jakie błędy zrobił, pewnie można mieć satysfakcję, że się wie jak bardzo złe jest to zdjęcie. Ale krytykowany z samej jedynki raczej się niewiele nauczy. Wyjątkiem – bardzo skrajnym i pewnie rzadko spotykanym – będą sytuacje, gdy ktoś ma warsztat w małym palcu, a postanowił ostro zaeksperymentować. Wówczas 1 jest jasną informacją – eksperyment się nie udał.
Więc raczej pytanie do Ciebie – dlaczego komentujesz? Jeśli chcesz pomóc innym, to bardzo fajnie, ale taki telegraficzny styl raczej nie pomoże.

A to ja tu mówię o komentarzach a Ty o krytykach ….
a jeżeli już – materiałów do nauki jest w internecie od cholery – na tym portalu też. może zamiast tłumaczyć każdemu autorowi słabych zdjęć ileż on błędów narobił należy po prostu wklejać linki do materiałów zamieszczonych na tym portalu ? przecież to by było cholere pisać pod każdym słabym zdjęciem autorowi ileż to on rzeczy spieprzył. Bardzo wątpię że ludzie są na tyle głupi aby nie moc kliknąć w link tłumaczący krok po kroku co zrobić aby zdjęcie było w miarę dobre. Po prostu lenistwo. Zanim zarejestrowałem się tutaj przeczytałem większość materiałów i obejrzałem wszystkie filmiki pani Ewy nawet po kilka razy tylko po to aby nikt mi nie powiedział: “Człowieku – wiedzę masz pod nosem w dodatku za darmo – wystarczy po nią sięgnąć”
Wydaje mi sie, że ludzie piszą takie artykuły własnie po to aby nie tłumaczyć każdemu z osobna – co z czym się je.

Member
Mystik wrote:
ja wstawiam tak jak ja uwazam. ale jesli mam jakies ale to pisze. a ty walisz ocene zeby była… PO CO?!
nie mam zamiaru sie z tobą sprzeczac wg mnie oceny sa tutaj bez sensu i najchetniej bym je zlikwidował ale niektorym chodzi o srednią i oceny pewnie zostana
jesli tobie sie tak podoba to rob tak. kazdy sobie rzepke skrobie i taka mentalnosc narodu mamy. kazdy ciagnie w swoja strone ale zeby cos dla kogos to juz za duzo. a potem człowiek budzi sie z reka w nocniku :/ tylko wtedy ty nie mysl ze ktos napisze tobie z sensem tylko wstawi 2 i powie “dziewczyna”
jak kuba Bogu tak Bóg kubańczykom ;P

Jeden powie “dziewczyna” a inny napisze co mu się nie podoba. Nie będę się rozczulał krzycząc : o co Ci chodzi z tym komentarzem ?? !! ??
pomijając łabądki staram się napisać co mi się w zdjęciu nie podoba – mam nadzieje że zauważyłeś.

Keymaster
Malach wrote:
A to ja tu mówię o komentarzach a Ty o krytykach ….

Jak zwał, tak zwał…

Quote:
a jeżeli już – materiałów do nauki jest w internecie od cholery – na tym portalu też. może zamiast tłumaczyć każdemu autorowi słabych zdjęć ileż on błędów narobił należy po prostu wklejać linki do materiałów zamieszczonych na tym portalu ?

też dobry pomysł.

Member

i co ze sie nauczy robic technicznie doskonałe zdjecia??!! nic mu to nie da!
bo czasem a nawet czesto trzeba łamac zasady fotografii bo cos lepiej wyglada na srodku… tutaj cos mozna przeswietlcic tu mozna dac wikszy kontrast! to chyba oczywiste ze od zasad sie odchodzi zeby cos było fajniejsze bo jakby wszyscy robili po twojemu to by wszystko tak samo wygladało bo było z jednego podrecznika pisane. było by 10 roznych portretów a jednak wszystkie te same. ludzie eksperymentuja sami z tym poza tym duzo rzeczy w internecie jest miernej jakosci. ja radze wysyłac ludzi na warsztaty jesli chca robic zdjecia. a jesli chca jeszcze je sprzedawac zrobmy tak jak w szwajcari bodajze i trzeba miec certyfikat. dla ludzi jest to zabaw i nielicznej grupie chce sie czytac 15 poradników o fotografii ja przeczytałem 7 ksiazek w tym 4 stare typowo o kompozycjach złotych srodkach itp kupuje od jakis 4 lat fvd i dfv i nadal robie błedy!!! czemu? bo mało kto (nieliczac paru osob na tym forum) powiem mi co zle robie.
poza tym po co komentarze… zostawmy tylko cyferki i sie cieszmy ze dostlismy od czasu do czasu 5

Member
Mystik wrote:
i co ze sie nauczy robic technicznie doskonałe zdjecia??!! nic mu to nie da!
bo czasem a nawet czesto trzeba łamac zasady fotografii bo cos lepiej wyglada na srodku… tutaj cos mozna przeswietlcic tu mozna dac wikszy kontrast! to chyba oczywiste ze od zasad sie odchodzi zeby cos było fajniejsze bo jakby wszyscy robili po twojemu to by wszystko tak samo wygladało bo było z jednego podrecznika pisane. było by 10 roznych portretów a jednak wszystkie te same. ludzie eksperymentuja sami z tym poza tym duzo rzeczy w internecie jest miernej jakosci. ja radze wysyłac ludzi na warsztaty jesli chca robic zdjecia. a jesli chca jeszcze je sprzedawac zrobmy tak jak w szwajcari bodajze i trzeba miec certyfikat. dla ludzi jest to zabaw i nielicznej grupie chce sie czytac 15 poradników o fotografii ja przeczytałem 7 ksiazek w tym 4 stare typowo o kompozycjach złotych srodkach itp kupuje od jakis 4 lat fvd i dfv i nadal robie błedy!!! czemu? bo mało kto (nieliczac paru osob na tym forum) powiem mi co zle robie.
poza tym po co komentarze… zostawmy tylko cyferki i sie cieszmy ze dostlismy od czasu do czasu 5

Ty wiesz w ogóle co Ty piszesz ? aby łamać zasady fotografii trzeba je znać – każdy Ci to powie. Jak ktoś świadomie prześwietli zdjęcie bo taki ma właśnie zamysł to jest ok ale jak ktoś wali błyskiem prosto w kota oczy bo inaczej nie umie bo nie przeczytał o podstawach to już zupełnie inna bajka.

Ja przeczytałem jedną książkę o podstawach – zajęło mi to kilka godzin a pomogło bardziej niż wrzucanie przez 2 miesiące gniotów, które mi wyszły z aparatu.
resztę doczytałem w internecie.

Member

to ty jestes zdolny a ja jestem debilem

Member
Mystik wrote:
to ty jestes zdolny a ja jestem debilem

cholera – nie o to mi chodziło. :|
Wyobraź sobie sytuację w której naciśnięcie migawki w odpowiednim momencie sprawia że można zrobić bardzo dobrą fotografię. Fotograf migawkę naciska i później zdjęcie wrzuca do galerii i okazuje się że nie wykorzystał sytuacji (dostając kiepskie oceny a przy tym kubeł zimnej wody ) do zrobienia świetnego zdjęcia bo nie przeczytał nawet podstaw o kompozycji itp itd. Dochodzi do niego że spieprzył sprawę na maksa i że taka okazja już się więcej nie powtórzy lub przynajmniej nie prędko.

i powiedz mi w tym momencie Mystik do kogo autor owego zdjęcia będzie miał żal ? do mnie bo mu postawiłem “1” nie pisząc nic ? czy do Ciebie bo mu nie postawiłeś żadnej oceny pisząc tylko co delikatnie mówiąc nachrzanił ?

…. hmmm…..

Member

tak czy siak do siebie…
ale skad wtedy wyciagnie wnioski? od Ciebie bo wstawiłes mu 1? watpie i raczej zadnej ksiazki nie przeczyta bo to hobby od czasu do czasu i on przez całe zycie nie zroibł tyle zdjec co jest kartek w tej ksiazce.
jak mu powiesz spokojnie co mogł ewentualnie zrobic to przy nastepnym razie zaswieci mu sie zarowka w głowie o Malach radził zeby moze podejsc blizej albo z innego miejsca robic :). potem patrzy. o fajne

Member

cóż – jak ktoś ma jakieś hobby to minimum na ten temat dobrze by było wiedzieć.
wiem sam po sobie że błoga niewiedza jest dużo łatwiejsza – moje początkowe zdjęcia bardzo mi się podobały i nie miałem im nic do zarzucenia – później – im bardziej zacząłem w to wsiąkać zacząłem widzieć coraz więcej w nich wad i coraz bardziej zaczęło mi to przeszkadzać – w końcu przestałem te zdjęcia w ogóle oglądać.

ok – ja przestaje walić jedynki bez uzasadnienia a Ty nie będziesz się na mnie wkurzał że tyle jedynek przy słabych zdjęciach będę stawiał.

a tak schodząc z tematu – wie ktoś może jaka jest różnica pomiędzy lampą Canon 580 EX a Canon 580 EX II pomijając że się szybciej ładuje o 20% ? muszę sie na coś zdecydować.

Member

ma uszczelki jakies podobno :P
było cos kiedys o tym na forum ;) zaraz poszukam

https://www.dfv.pl/forum/viewtopic.php?id=197 to jest taki temat

Member

thx – chyba będzie trzeba zdecydować na tą II 70plnów różnicy nie majątek a kupić jakąś lampę już chcę bo robienie zdjęć z migawką 1/20 sekundy z ręki https://www.dfv.pl/gallery/members/Malach.html?g2_itemId=583008 jest raczej mało efektowne i przy przeglądaniu często się okazuje że kluczowa ostrość trochę padła.
Chyba że ktoś poleci jakąś inną dobrą lampę do canona mniej więcej w tej cenie ? byłbym wdzięczny.

Member

troche sie zpozniłeś bo do konca czerwca był cashback i był zwrot 180 zł na 580 exII… a ze to czesto jest ta promocja to we wrzesniu moze tez sie pojawi ale nie wiem czy chce Ci sie czekać. ja mam ta lampe z 30d i ogolnie nie lubie lamp ale ta jest fajna mimo ze rzadko z niej korzystam

Member
Malach wrote:
robienie zdjęć z migawką 1/20 sekundy z ręki jest raczej mało efektowne.

Są jeszcze statywy… ;)

Member

O matko, długa, przynudnawa dyskusja o błahych rzeczach…

Mystik się uwziął i zacietrzewił, Malach bronił i wkurzał, a Piotr filozofował =)))

Ja podchodzę do takich rzeczy totalnie bez emocji i może też powinniście troszkę odpuścić. I nie chodzi mi tu nawet o dyskusję, tylko właśnie komentarze pod zdjęciami. Zdarzają się zdjęcia, że nie ma co pisać, daje się 5, bo zdjęcie jest przepiękne. Ale nie dziwię się także ocenie 1 bez komentarza, przy zdjęciu tyłka psa, zdjęciu poruszonym, przejaskrawionym i nieapetycznym. Co tu komentować? Jakie wskazówki dawać? “Zmień perspektywę i horyzont 2/3”? No to imho jest bez większego sensu.

Jakbym dostał ocenę -1, 0 czy 1 za zdjęcie, ostatnią rzeczą jaką bym robił byłoby wkurzanie się na “dawcę”, wchodzenie w sprzeczki i mieszanie z błotem jego zdjęć. Jeśli dla autora oceny zdjęcie nie wymaga komentarza, super. Skrobnie coś? Też fajnie. Ma prawo wystawić sobie ocenę jaka mu się podoba, to akceptuję wrzucając zdjęcie do internetu.

A co do łamania zasad, to też mi się trochę chce śmiać. To tak samo jak ze sztuką. Jak ja machnę pędzlem po płótnie, to jest gniot. Picasso zrobił tak samo i jest geniuszem. Jak widzę kompozycję centralną z horyzontem w połowie, ale jest to uzasadnione, to wystawiam dobrą ocenę. A gros ludzi jak tylko widzi 2% odchylenie od złotego podziału uznaje zdjęcie za nic nie warte. Więc nie uznaję łamania zasad, tylko dobre fotografie.

Zresztą już ktoś kiedyś powiedział piękne słowa, że amator martwi się o sprzęt, profesjonalista o balans bieli, kompozycję; a tylko fotograf o zdjęcia.

Member

no ale po co w ogole komentowac tego typu zdjecia. im sie nie poswieca uwagi albo pisze ze to zdjecie nie powinno sie tu znalezc.
poza tym mowie glownie o ocenach 2… a nie 1 :P bo jeden to dno a 5 ideał… wiec o dnie ani o ideale nawet sie nie mowi… ale przy zdjeciu “moze być” to chyba nalezy sie tłumaczyc co moze byc a co nie :P

Member

NIESTETY BĘDĘ BRONIŁ RECENZJI WRAZ Z OCENĄ. JAK JUZ POWIEDZIAŁEM PSTRYKAM OD CHWILI (OK MIESIĄCA) ALE JEST COŚ NA CZYM SIĘ ZNAM – UCZENIE ANGIELSKIEGO:) MAM TAKĄ PRZYJEMNOŚĆ ŻE UCZĘ W SZKOLE PRYWATNEJ WIĘC MAM MAŁO UCZNIÓW W GRUPIE – OCENY DAJĘ TYLKO NA KONIEC ROKU, POZA TYM DAJĘ OCENY OPISOWE – CO JEST DOBRE CO ZŁE (w każdym z elementów: SPEAKING/WRITING/READING/LISTENING/GRAMMAR) I CO TRZEBA ROBIC ŻEBY TO POPRAWIĆ!!! ELEMENTY JĘZYKA TO JAK ELEMENTY FOTOGRAFII I GDYBYM DAŁ KOMUŚ WAM D/3 TO CO BY CI TO DAŁO??? NO CO??? PO CO WRZUCAĆ TU ZDJĘCIA?? ŻEBY SIĘ POCHWALIĆ?? WIELU Z TU OBECNYCH TO JEDNAK AMATORZY WIĘC NAUKA JESZCZE DŁUGA. JA UCZĘ ANG od 10 lat a sam spędzem sporo czasu na naukę własną – nowe słówka/wymowa odświeżanie wiadomości z gramatyki praktycznej itp. w pracy często konsultuję się z kolegami/kolezankami – nie dajemy sobie 0-5 za umiętności tylko sobie pomagamy. jak ocenia mnie mój metodyk to dostaję dwie strony opisówki po 80min zajęć – podzielone na to co robię źle a co dobrze -DLATEGO SIĘ UCZĘ I ROZWIJAM!!! gdybym po obserwowanej lekcji dostał 3 i feedback – FINE, to co by mi to dało?? jak któś mi oceni zdjęcie na 1 – napisze do du.. to co mi to da?? tak samo 5 i opis SUPER!!! hmmm.. po co to??? jakiś MTViowy ranking?? to może kciuk do góry lub na dół?? czyli DOBRZE/ŹLE albo w drugą stronę -ocena w procentach(GRADE) zamiast MARK?? tak czy siak bez recenzji to bez sensu:( pozdrawiam wszystkich:)

Member

nudna dyskusja?? to może pomożesz mi wybrać pomiędzy d80 a 450ką?? to będzie interesująca dyskusja ROCCODAONE…..

Member
robertwronski wrote:
NIESTETY BĘDĘ BRONIŁ RECENZJI WRAZ Z OCENĄ. JAK JUZ POWIEDZIAŁEM PSTRYKAM OD CHWILI (OK MIESIĄCA) ALE JEST COŚ NA CZYM SIĘ ZNAM – UCZENIE ANGIELSKIEGO:) MAM TAKĄ PRZYJEMNOŚĆ ŻE UCZĘ W SZKOLE PRYWATNEJ WIĘC MAM MAŁO UCZNIÓW W GRUPIE – OCENY DAJĘ TYLKO NA KONIEC ROKU, POZA TYM DAJĘ OCENY OPISOWE – CO JEST DOBRE CO ZŁE (w każdym z elementów: SPEAKING/WRITING/READING/LISTENING/GRAMMAR) I CO TRZEBA ROBIC ŻEBY TO POPRAWIĆ!!! ELEMENTY JĘZYKA TO JAK ELEMENTY FOTOGRAFII I GDYBYM DAŁ KOMUŚ WAM D/3 TO CO BY CI TO DAŁO??? NO CO??? PO CO WRZUCAĆ TU ZDJĘCIA?? ŻEBY SIĘ POCHWALIĆ?? WIELU Z TU OBECNYCH TO JEDNAK AMATORZY WIĘC NAUKA JESZCZE DŁUGA. JA UCZĘ ANG od 10 lat a sam spędzem sporo czasu na naukę własną – nowe słówka/wymowa odświeżanie wiadomości z gramatyki praktycznej itp. w pracy często konsultuję się z kolegami/kolezankami – nie dajemy sobie 0-5 za umiętności tylko sobie pomagamy. jak ocenia mnie mój metodyk to dostaję dwie strony opisówki po 80min zajęć – podzielone na to co robię źle a co dobrze -DLATEGO SIĘ UCZĘ I ROZWIJAM!!! gdybym po obserwowanej lekcji dostał 3 i feedback – FINE, to co by mi to dało?? jak któś mi oceni zdjęcie na 1 – napisze do du.. to co mi to da?? tak samo 5 i opis SUPER!!! hmmm.. po co to??? jakiś MTViowy ranking?? to może kciuk do góry lub na dół?? czyli DOBRZE/ŹLE albo w drugą stronę -ocena w procentach(GRADE) zamiast MARK?? tak czy siak bez recenzji to bez sensu:( pozdrawiam wszystkich:)

jakieś to niejasne….

Member

mogłes napisać, że JASNE jak obiektyw f/5,6:) :P

Member
robertwronski wrote:
nudna dyskusja?? to może pomożesz mi wybrać pomiędzy d80 a 450ką?? to będzie interesująca dyskusja ROCCODAONE…..

Hmm, to może wytłumacz mi skąd wzięła się konstrukcja “I’ve yet to…”, eg. I’ve yet to see this movie.

Albo podyskutujmy dlaczego nie można powiedzieć “It must be morning for the birds are singing”. To będzie dla mnie ciekawe.

Żale na temat systemu ocen, to dla mnie ciekawe nie jest.

Member

o gustach sie nie dyskutuje :P
dla kogos to jest ciekawe dla kogos nie :D
ładną pogode mamy prawda?

Member

Byłoby jaśniejsze gdyby było napisane normalnie,małymi literami.
To oczywiście dotyczy postów RobertaWronskiego

Member
Mystik wrote:
o gustach sie nie dyskutuje :P
dla kogos to jest ciekawe dla kogos nie :D
ładną pogode mamy prawda?

No drugi dzień z rzędu mamy w UK powyżej 24 stopni. To ponoć ewenement =)

I nie mów mi Mystik, że Cię nie interesuje to co napisałem. Przecież to fascynujące =)))

Member
roccodaone wrote:
Mystik wrote:
o gustach sie nie dyskutuje :P
dla kogos to jest ciekawe dla kogos nie :D
ładną pogode mamy prawda?

No drugi dzień z rzędu mamy w UK powyżej 24 stopni. To ponoć ewenement =)

I nie mów mi Mystik, że Cię nie interesuje to co napisałem. Przecież to fascynujące =)))

ależ bardzo mnie to fascynuje… i bardzo oczekuje nastepnego postu :) o pogodzie w gbr :)
u nas tez Ciepło… tzn w Łodzi gorąco :) az sie aparat przykleja do ręki :P

Member

i’ve yet to czyli JESZCZE NIE.. nie widziałem tego filmu:) FOR w zdaniu drugim to BECAUSE:p btw to chyba nie forum ang a moja dygresja a propos systemu oceniania to… TEMAT FORUM, isn’t it ROCCODAONE??

Member

I’ve YET TO learn a lot about photography FOR I’m a beginner:( rocco:D

Member

wiecie co…. gdybyście z takim samym zapałem i zaangazowaniem oceniali i kompentowali zdjęcia, to strona dfv byłaby uznana za wytwórnie mitrzów fotografii. Z waszyych postów dowiedziałam się tylko tyle że robertwronski jest anglistą i rozumie konstrukcje i’ve yet, roocodaone mieszka w UK i ma ciepło i że w Łodzi nadal upał. Chłopaki nie macie nic lepszego do roboty. Te wasze baaardzo długie posty są na prawde nudne. Dla miłego i owocnego spedzenia czasu zacznijcie oceniać !!!!!!!!!

PS. w Toruniu straaaszny upał

Member

:d

Member

przykro mi że długie posty są nudne. postaram się pisać max jedną linijkę i tylko max dwusylabowe słowa:P

Member

mój długi post był na temat i opinią w dyskusji. dobranoc wszystkim:D

Member

och…. drogi roberciewronski, zerknij na str, nr2 i zobaczysz co miałam na myśli pisząc “długie posty” :D

Member

@robertwronski

“I’ve YET TO learn a lot about photography FOR I’m a beginner” No przeszłoby. Dam Ci 5- =))


@Natalia_K

No koleżanka też stosunku otrzymanych do wystawionych nie ma zbyt okazałego =)

Member

jak na moją dwutygodniową fotograficzną i dfv-owską działalność nie jest tak źle :D

Member

dfv-owską =P

No fakt, źle nie jest =))

Member

Niektórzy to mają ocen i ocen :) np Zainteresowało mnie dlaczego to zdjęcie jest tak wysoko https://www.dfv.pl/gallery/best?g2_itemId=551550
i patrze a wszystkie osobowości wystawiały oceny tylko jednej osobie – autorce zdjęcia.
tak jest z większa ilością jej zdjęć.

Keymaster

Dzięki za informację. Dalej nie mogę wyjść ze zdumienia, że komuś chce się tyle trudu zadawać, żeby siebie samego oszukiwać.

Member

ja tam nie widzę żadnych ocen… no ale fakt – zdjęcie słabe.
pod tą żabą też się nieźle dzieje… :/

Member

Malachu – nie widzisz bo zostały usunięte wpisy “osób”, które nie miały żadnych swoich zdjęć a wystawiały oceny (piątki) tylko jednej osobie (autorce). Zostały wpisy prawdziwych osób.

Keymaster

Zostały usunięte “osoby”, na kasowanie komentarzy po jednym nie mam czasu

Member

hmmm….. uwadze adminów polecam … https://www.dfv.pl/gallery/members/KARR.html i oceny użytkownika gregory – wystawione tylko do tych zdjęć … https://www.dfv.pl/gallery/comments/author/gregory.html

A wiecie, że nigdy nie lubiłam donosicieli???

Member

Z jednej strony straszne, że ludzie potrafią tak śmiesznie walczyć o oceny na portalu. Jeszcze żeby za to jakieś nagrody były. Ale tak? Po co?

Z drugiej strony jak ktoś tym sobie podbuduje ego, a niech ma. Lepiej żeby robili fikcyjne konta albo udzielali się w TWA, niż samochody kradli =)

Member

ja takiemu jednemu PANU – JERZY7 dałem same 5 bo widziałem że potrzebuje tego (choć ma zdjęcia na 2) – musimy być ludźmi.. dajmy 5 potrzebującym!!! dajcie 5 panu Jerzemu – robi świetne fotki i swietnie ocenia. A, i ma kolezankę GRAFFiK czy jak tam – ona podobne ma zdjęcia i podobnie się oceniają:D POLECAM:D:DD:D:

Viewing 87 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.