Strona główna Fora Foto Sprzęt K-r

K-r

Sprzęt

Member

http://www.optyczne.pl/183.1-artyku%C5%82-Pentax_K-r_-_pierwsze_wra%C5%BCenia.html
a dlaczego nie Wy pierwsi ;/
Tak czy inaczej zamawiam test wraz z nową 35-ą

Member

Boski Apollo przez skrzydłonogiego posłańca (w postaci Rednacza:) spełnił me życzenie i dostałem do rąk K-ra zwanego dalej Kurkiem. Przysięga krwi mnie zobowiązuje i nie mogę fotek opublikować. Nie będę powtarzać tego co np. w/w optyczni napisali jako że krwi mi nie napsuli, bredni jak przy Kiksie nie wypisując.
Zmienił się wygląd na lepsze mz i nieco też na lepsze ergonomia uchwytu, mały palec wreszcie ma oparcie.Po opublikowaniu najnowszych fotek premiery Pentaxa wiadomo już skad taki a nie inny kształt korpusu. K-5 i Kurek są niemal identyczne choć gabarytami się różnią.
Zmian w stosunku do kiks istotnych dla fotografa naliczyłem 6 tj. aktywne podświetlone pola AF, wspomniana ergonomia, zmieniony ekranik, korekta AF, czasowstrzymywacz czyli interwalometr :P (nie znalazłem zaś wstępnego podnoszenia lutra) i jedną najważniejszą choć nie potwierdzoną w labie. Tj, coś pomajstrowali przy czujniku centralnym i aparacik radzi sobie w warunkach w jakich Kiksem bym może i próbował strzelać ale bez nadziei na skuteczną pracę AF. Tj. noc, ciemne drzewo na tle ciemnego budynku, zero jakichkolwiek punktów kontrastowych, tak przynajmniej twierdziły moje oczy, a mimo tego kurek bez problemu ustawiał CELNIE ostrość. Gwoli wyjaśnienia, aparat był wyposażony w kit 18-55 wr nie zaś jakieś jasne szkiełko więc o wspomaganiu nie było mowy.. Czekam na potwierdzenie mojego spostrzeżenia w testach produkcyjniaka
Informację o zwiększeniu czułości natywnej do 12800 (rozszerzona 28600) przyjąłem początkowo głośnym rechotaniem biorąc to po prostu za chłyt_maketingowy wymuszony przez konkurencję, zbędny mz, tymczasem .. poczekajcie do premiery oficjalnej:)) I to by była zmiana nr 7 do której użyteczności mam mieszane uczucia. Tak wysokiego iso nigdy jeszcze nie potrzebowałem:P (Przy okazji poprawiono MZ jakość niższych czułości czy to zmianami w sofcie czy matrycy nie wiem i guzik mnie to obchodzi grunt ze działa.)
Z drugorzędnych to zmiana źródełka zasilania z paluchów na baterię .. wg mnie bez sensu (dobrze że jest adapter) .. no, chyba że K5 też będzie używał takich samych.
Zmian drobniejszych jest trochę, niemniej aparat jeszcze przedprodukcyjny, część funkcji nie działała, brakło też czasu na sprawdzenie wszytkiego.
Niemniej choć kląłem pod nosem P. za mz celowe obcinanie Kiksa to jednak nie jestem tzw. targetem tego K-rka. Zmiany choć ciekawe i zdecydowanie ułatwiające życie w żaden sposób nie są na tyle duże by na gwałt presiadać się z Kiksa.
Co innego K-5 :) ale poczekamy zobaczymy. 16 mega.. hm..hm.. Swoją szosą oddając w niedzielę Kurka Marcinowi wypowiedziałem życzenie: jak wyjdzie następca K-7 z matrycą kiksa to biorę w ciemno… Pentax spełnia życzenia swoich wyznawców z dnia na dzień:)))
Zaś z nowości Pentaxa to i tak najbardziej interesują mnie szkła dla mas tj. 35mm i 18-135mm zwłaszcza jeśli nie będą w wersjach * Limited tylko full plastik/cena dla Polaka nie zaś Jewropejczyka

Keymaster
yehood wrote:
(nie znalazłem zaś wstępnego podnoszenia lutra)

A podnoszenie Marcina Lutra nie jest sprzęgnięte z trybami samowyzwalacza?

Quote:
i jedną najważniejszą choć nie potwierdzoną w labie. Tj, coś pomajstrowali przy czujniku centralnym i aparacik radzi sobie w warunkach w jakich Kiksem bym może i próbował strzelać ale bez nadziei na skuteczną pracę AF.

No przecież oficjalnie tam jest nowy układ AF – w Kiksie był SAFOX VIII, w K-r i K-5 jest SAFOX IX.

Member

“oficjalnie” i “nowy” nie oznacza automatycznie “lepszy” :P (S IX jest ponoć w średnioformatówce 645)
Samowyzwalacza nie sprawdzałem, przelatując po funkcjach szukałem konkretnych, interesujących mnie osobiście. Jak rozumiem ta została zarezerwowana dla K-5.
Przypomniałem sobie jeszcze jeden drobiazg a mianowicie K-r jest ewidentnie po jasnej stronie mocy,tj. lampka wspomagania ma jasnozielony kolor:P
Strzałem zaś w kolano jest pozostawienie w entry levelu nagrywania filmów bez full HD. Dla mnie bajer zbedny ale dla kogos kto bedzie chiał kupic swoje 1-e lustro może to być inf. decydująca o zakupie aparatu innego producenta np. nikosia d3100
Istna rzecz, która trochę świadomie pominąłem. Szybkość. Miało byc coś w okolicach 7 strzałowca. I było z tym że po serii następowało baardzo długie ładowanie. I tak do końca nie wiem czy to wina aparatu czy niezbyt szybkich kart, tych miałem zaś 3 o różnistych tempach zapisu tj. 2 sdhc klasy 4 i jedną sdhc kl. 6. bez względu zaś której bym nie zapakował, przerwa po serii rawów wyglądała pobobnie. Jpegów nie sprawdziłem, sam nie wiem dlaczego:)

Member

pojawiła się cena K-5 wynosząca ok. 1600$ za korpus. Trudno będzie Pentaxowi.pl przekonać mnie do jego zakupu, jak znam życie w Europie cena skoczy o kolejny 1k zł, czekam więc na forsowny test.
K-r wyceniono zaś na skromne 850$ niestety w zestawie nie ma WR-ki tylko ponownie 18-55 II

Member

http://www.facebook.com/event.php?eid=111013978959363
w świetle takich informacji tym bardziej wdzięczny jestem za udział w zabawie z Kurkiem :P

Member
yehood wrote:
http://www.facebook.com/event.php?eid=111013978959363
w świetle takich informacji tym bardziej wdzięczny jestem za udział w zabawie z Kurkiem :P

“Price: $25.00”
Frajer ze mnie…

Member

tak swoją “ciekawa” forma promocji nowego produktu. Nic się nie nauczyli od sony o sprzedaży?

Member
yehood wrote:
tak swoją “ciekawa” forma promocji nowego produktu. Nic się nie nauczyli od sony o sprzedaży?

Są różne metody marketingu. Pewna bardzo znana firma komputerowa ma ściśle planowane niedobory i doskonale idzie jej biznes. Możesz sprzedawać ja Sony metodą “wszędzie jest wszystko”, a możesz sprzedawać metodą “niestety, na dobre trzeba poczekać i zapłacić”. Każda strategia ma swoje zady i walety.

Member

zwłaszcza “zady” :)) rozumiałbym gdyby pentax kierował swoje zabawki do elitarnej grupy wielbicieli .. nie właścieiwie bez znaczenia:P nie rozumiem takiej strategii

Keymaster

No i jest jeszcze metoda marketingowa – robimy co musimy i udajemy, że tak miało być. Niestety, bycie małym graczem na rynku wiąże się z problemami – od sprawnego kanału dystrybucyjnego, który zaleje wszystkie sklepy i supermarkety nowym produktem, przez pieniądze na promocje, po łatwość dotarcia do klienta (który gdzieś tam jest, ale jako go znaleźć między użytkownikami produktów konkurencji?).

Member

Nowe wieści. K-r nie zastąpi jednak Kiksa, ma być pomostem K-5 a K-xem. Sens to zapewne ma o ile będzie się wiązało ze spadkiem ceny K-xa. Jeśli nie to ZAPŁAĆ CZŁOWIEKU te 400 różnicy bo warto:P

Member

Ponownie dostałem Kurka do zabawy. Produkcyjnego tym razem więc fotki się pokażą w ilościach hurtowych albowiem peany, hymny i inne pieśni masowe pod jego adresem piać będę. (czasem fałszując ale te nuty zapewne redakcja oficjalnym testem kurka wykryje:P)

Member

Wczoraj oddałem Kurka naszemu “naczelnemu” .. musiał się nieco napocić by odgiąć moje palce zaciśnięte na tym korpusie. Nie zmogły okrutnika ni łzy dziewicy (ściągniętej na tę okoliczność z E7) i błagania rumuńskich dziatek do nóg się czepiajacych ..no nie zmogły i kurek odjechał z Marcinem.. a chłód ściął me serce.
Tyle wstępu.
Zdjęcia zamieszczone to se obejrzyjcie.
Zmian w porównaniu do wersji przedprodukcyjnej wiele nie ma ale są na tyle zasadnicze że poważnie zacząłem sie zastanawiać nad przesiadką.
Chłyt_maketingowy przestał byc w produkcyjniaku chłytem a stał się bardzo użyteczny narzędziem. Iso 12800 daje radę. Zaś do 6400 można śmiało używać przy średnim odszumianiu. Zaś z odszumianiem wiąże się kolejne świetne rozwiązanie bardzo uprzyjemniające pracę. Można sobie samemu zdefiniować stopień ingerencji aparatu dla każdego poziomu ISO. Tj np. iso 800 silne ale iso 6400 słabe czy też wcale wyłączyć dla 3200. Proste a genialne.
Zmianie uległ również sposób ingerencji. Do iso 3200 przy średnim odsz. kolorowe placki właściwie nie istnieją. W LR 3.3 suwakiem usuwania kolorowej kaszy nie trzeba się właściwie przejmować.
Poprawiono ewidentnie zapychanie się bufora po wykonywaniu szybkiej serii. 6 klatek robi swoje:P Kart na szybsze nie zmieniłem a mimo tego problemów podczas serii nie miałem.
O korekcji AF wspominałem wcześniej. HDR-y z ręki w 5 wersjach. Auto, standard, i trzy Silne. Trzy ostanie do bani:P Niemniej dwa pierwsze i owszem, przy tej szybkosci serii stały się całkiem pożyteczne. można człeka idącego/biegnącego ustrzelić i nie będzie (za bardzo:) rozmyty zaś dynamika czy tam rozpietosć sceny nieco się poprawi.

Member

Podczas focenia Warszawskiego PKS-u pokazała się wada Kurka. Brak górnego wyświetlacza. Głupio mi było zerkać na wyświetlacz główny, świeciłbym niczym choinka na tle ciemnej widowni:P A gdy już zerknąłem to .. zaczynałem nerwowo sprawdzać przesłonę iso itd. ekran fatalnie przekłąmuje sugerując przepalenia itd. dopiero zerkniecie na histogram (i włączenie ostzreżenie o przepałach:P) uspokajało.
Ujawniła się też niebanalna zaleta. Siedziałem sobie w pierwszym rzędzie i pstrykałem raz to Sigmą 17-70mm, raz to 50mm f1,4 ( dziękuję panie naczelny za kolejny punkt na liscie zakupowej.. cholera by to wzięła! :) i nikt praktycznie nie zwracał na mnie uwagi. Pod którymś ze zdjęć zamieściłem linki do galerii M.Walasiskiego focił Nikonem (sie okazało teraz zaś mysłałęm ze to C z białym 70-200) no i od ręki został wyczajony przez Sobańskiego.. co się nasłuchał o szpanowaniu długimi lufami to jego:P
ps.zaraz wpadnie AC i opowie o dyskrecji nexa.. no i będzie miał rację. To jednak jest spory plus.

Member

Małe podsumowanie. “Teścik” podzieliłem co zresztą po fotkach widac na niejako dwie części. Typowo amatorsko/albumowe i drugą na PKS-ie niejako próbując wykorzystać Kurka profesjonalnie (tzn. na tyle na ile moje umiejętności pozwalały) jako że teoretycznie, patrząc po specyfikacji technicznej tj. wysokie iso i szybkość jest do tego gotowy.
Powiedzmy sobie szczerze że nie jest. Bebechy są ok. ba, więcej niz ok niemniej umieszczone są w dokładnie tak samo jak Kiks skonfigurowanej puszcze, tzn. ilość i rozkłąd guzików, brak górnego wyświetlacza (bo i miejsca na niego nie ma), konieczność przebijania się przez menu by do części funcji dotrzeć..
Jasne jednak dla mnie że gdyby dodać te “bajery” biłby nie w swoich prawdziwych konkurentów jak np c 550d czy d90 ale w .. K5
Ale dla kogoś takiego jak nizej podpisany który funkcjonalności segmentu “pro” potrzebuje rzadzej niż sporadycznie jest doskonałym wyborem.
Szkoda że ponownie miast doskonałej WR-ki dostajemy w zestawie plasticAL-a, choć z drugiej strony .. kluczowym słowem staje się “dosatajemy” jako że różnicy w cenie zestawu z kitem a samego korpusu właściwie nie ma.
Stałem się gorącym zwolennikiem tego aparatu. I o ile Kiksa polecałem jedynie po uświadomieniu jego wad o tyle Kurek jest doskonałym amatorskim aparatem dla zupełnych laików (tryby tematyczne itd.) jak też dla bardziej zaawansowanych użytkowników,
.. zwłaszcza dla tych którzy nie mają “parcia na szkło” :))

Member

http://www.pentax.jp/english/products/k-r/feature.html
:) wkrótce ale oczywiście nie w Europie że już o Polsce nie wspomnę.

Member
yehood wrote:
http://www.pentax.jp/english/products/k-r/feature.html
:) wkrótce ale oczywiście nie w Europie że już o Polsce nie wspomnę.

Sukces murowany :P

Member

W Japonii i owszem. W Polsce jest problem z kupieniem jakiejkolwiek odmiany kolorystycznej. Z niezrozumałych względów są droższe niż wer. black od 100 do 400zł

Member

Może to koszty kolorowej farbki, od której w Polszy trzeba jakiś dodatkowy VAT odprowadzić ;)?

Member

tia, podatek od utylizacji “koloru” większy.

Member

Protestuję!
W Polsce wersja biało-czerwona powinna być tańsza – dotowana przez państwo!
;)

Member

Nikon poszedł (czemu tak nieśmiało?) w ślady Pentaksa i dla amatorów czerwoną wersję d3100 wypuscił. Dar_wro cos wspomina i hellokicie do swojego d3s :P

Member

Wodze, ze powstala nowa swiecka tracycja ;)
http://cweb.canon.jp/camera/eosd/kissx50/index.html

Member

Powiem więcej! Sie rozwija!!!
http://cweb.canon.jp/camera/eosd/kisssp/accessory/strap/index.html?id=kx50

A juz mialem sobie kupic pasek neoprenowy, a tak zeby byc trendi poprosze żonę, zeby mi uszyla z starej firanki ;)

Member

i byłoby fajnie.. tyle że to znowu TYLKO rynek japoński, w Jewropie nie uświadczysz (może w USA?);/

Member

Na Hamerykanskiej stronie C nie znalazlem nic kolorowego, wiec tylko Japonia. No moze jeszcze gdzies w azji, ale juz nie mam sily klikac na te szlaczki i domki na chybił trafil ;)

Viewing 26 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.