Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć kadrowanie bez przeskalowywania

kadrowanie bez przeskalowywania

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Czy w PS cs2/3 da się tak ustwić narzędzie do kadrowania aby nie przeskalowywało zdjęcia? Zależy mi na tym abym kadrował z proporcjami boku 2/3 a kadr który sobie ustawie był wycinany bez powiększenia albo pomniejszenia. Jeśłi nie w PS to da się to zrobic w czyms innym?

Member

w photoshopie 7 kadruje w stosunku 2 do 3 :)

Member

w cs2 też mogę sobie przekadrowac w 2 do 3 i nawet 3 do 2. ale on mi przeskalowywuje kadr a ja chcę tego uniknąć

Member

Nie rozumiem, w jaki sposób kadrowanie może przeskalowywać. Bierzesz Crop Tool z palety narzędzi (albo wciskasz C), zakreślasz co chcesz, ewentualnie dobierasz proporcje na pasku u góry, dwuklik i gotowe. Brzegi obcięte, reszta ma taki wymiar jak zakreśliłeś. Jak właściwie to robisz?

Member

wczytałem orginalny obrazek raz kadruję z ustaiwniem 10-15 i 150, 0300 dpi
drugi raz ten sam obszar 20-30 i 150,300 dpi i za każdym razem po zapisaniu wykadrowaneobrazki są albo mniejsze od orginału co jest w sumie logiczne,ale niektóre sa 3 razy większe od orginału. czyli chyba jednak coś ten crop przeskalowywuje, a ja bym chciał żeby on tylko wycinał z proporcjami boku 3 do 2

Member

Już rozumiem. Nie wybieraj gotowych proporcji – one są dla detepowców. ostatni przycisk po prawej to Clear (Wyczyść czy jakoś tak), to opróżni wszystkie pola liczbowe. Jeśli zależy ci na proporcjach np. 2:3, wpisz poziomo 30 a pionowo 20 albo odwrotnie :) Wszystko jedno, czy będą to centymetry, cale czy jeszcze co innego.
Pole rozdzielczości ma pozostać puste!

Member

Dziękuję Pani Ewo za pomoc. kombinowałem w tą stronę ale PS wołał cały czas że wartośc dpi musi byc z zakresu 1 do iluś tam. no ale jak wpisałem mu wartości bez “cm” to kadruje tak jak chcę.Jeszcze raz dzięuj

Member

Nie ma za co. A tak w ogóle, to kadrować można czymkolwiek – każda szanująca się przegądarka ma taką funkcję. Irfan czy FastStone nie wciskają ludziom dodatkowo żadnych dpi ;)

Member

ale po irfanview zawsze spada jakosc zdjecia :P przynajmniej u mnie nawet nastawione na najlepsza jakosc idzie po jakosci :( i wychodzi cos nie do konca ładnego (czasem)

Member

Jeśli plik po kadrowaniu jest zapisywany z taką samą kompresją jpeg, jaką miał przed, to nie powinno być różnicy jakości. Pytanie, czy jest. To się nazywa “bezstratne kadrowanie” :))
Nowy FastStone na przykład wykrywa jakość kompresji i domyślnie zapisuje z taką samą. Paradoksalnie, jeśli człowiek się uprze i wybierze lepszą jakość (np. 98 zamiast proponowanych 90%), to dostanie plik wyraźnie gorszy, z widocznymi artefaktami. Nie do końca ta logika do mnie przemawia, ale tak jest.

Member

przerzuciłem sie w całosci na lightrooma i ps 7 :P i wystarcza :)

Viewing 10 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.