Strona główna Fora Foto Oprogramowanie kadrowanie w oparciu o piksele w PS

kadrowanie w oparciu o piksele w PS

Oprogramowanie

Member

Witam
ostatnio niestety nie mam czasu bawić się obróbką i zapomniałem już jak poradzić sobie z jednym problemem – kadrowaniem w PS CS4 do określonej ilości pikseli.

W narzędziu kadrowanie w PS jest możliwość wpisania rozmiarów zarówno w pikselach jak i cm. Problem w tym, że program te dane nie traktuje jak sztywne rozmiary, lecz jak współczynnik proporcji. Efekt jest taki, że jak wpisuje, że chce zdjęcie duże np. 4000×2000 pikseli wykadrować do rozmiaru 2000×1000 pikseli to ramka kadrowania nie zablokuje mi się na określonym maksymalnym rozmiarze, lecz mogę zaznaczyć np. obszar 100×100 pikseli i PS przeskaluje to do rozmiaru 2000×1000. Efekt jest oczywiście wiadomy – utrata ostrości i jakości.
Oczywiście powyżej przedstawiłem sytuację radykalną, ale w praktyce często mam wątpliwości – czy zaznaczyłem obszar o większej ilości pikseli niż chce docelowo, czy trochę mniejszy. Jeśli trochę mniejszy, a zdjęcia z twarzami są na wstępie trochę nieostre, to efekt się znacznie powiększy.

Moje pytanie brzmi – jak w PS w łatwy sposób zrobić, aby z pliku wyciąć dokładnie tyle pikseli ile potrzebuje do odbitki do wywołania w labie?

Member

Mam wrażenie, że chcesz temat ugryźć jakoś od końca.
Po co kadrować zdjęcie do konkretnego rozmiaru? Kadruje się “na oko” tyle ile chcesz mieć w zdjęciu.
Potem się skaluje do konkretnego rozmiaru, np 900×600, ostrzysz i gotowe.

Nie spotkałem się jeszcze z potrzebą wykadrowania konkretnego rozmiaru ;)

lgkula wrote:
Moje pytanie brzmi – jak w PS w łatwy sposób zrobić, aby z pliku wyciąć dokładnie tyle pikseli ile potrzebuje do odbitki do wywołania w labie?

Żeby mieć tyle do odbitki, ile potrzebujesz to nie “wycinasz”, a “skalujesz do”.
Musisz znać rozdzielczość labu (np 300dpi) i rozmiar zdjęcia do wydrukowania. Możesz wtedy policzyć ile pikseli w pionie i poziomie musi mieć zdjęcie. Niektórzy podają tabelę rozmiarów wprost – to znaczy instruują jakie wymiary w px trzeba dostarczyć, aby przy założonej rozdzielczości maszyny otrzymać zdjęcie w danych rozmiarach.

Aby otrzymać zdjęcie do wysłania do labu musisz skalować przygotowany wcześniej “materiał”.

Ja mam taki workflow:
1. Robię fotę w full res,
2. Obrabiam wedle widzi_mi_się w full resie,
3. Obrobioną fotę traktuję jako “gotowy_materiał”,
4. Jak chcę wydrukować w rozmiarze np w 20x30cm (która w rzeczywistości ma 202x303mm) i wiem, ze lab ma 300dpi, to muszę im dostarczyć fotę 2386×3579 lub odrobinę większą, żeby nie było białych krawędzi z jednej ze stron zdjęcia – bo maszyna drukująca właściwie nigdy nie tnie idealnie ;) Oczywiście trzeba też zaznaczyć, zeby nie skalowali zdjęcia automatycznie u siebie. No i nie można zapomnieć o podostrzeniu zdjęcia po skalowaniu.

Member

Wywołuje zdjęcia w Profilabie w Wa-wie więc i mam dokładnie wymiary w pikselach.

Opisany przez Ciebie sposób stosuje, jak wywołuje seryjnie zdjęcia z wakacji. Wtedy rzeczywiście najpierw kadruje w odpowiednich proporcjach a później zmieniam rozmiar do formatu papieru.

Tym razem chciałem jednak powyciągać osoby – siebie z żoną, z większych zdjęć. Przy używaniu funkcji kadruj, nie wiedziałem, czy zaznaczony fragment zdjęcia, ma na oryginale wystarczającą ilość pikseli do zamierzonego przeze mnie formatu odbitki. Wiadomo, że jak ma za mało, to PS sobie sam dorobi ale efekt nie będzie ciekawy.
Niestety, ze względu na małe doświadczenie, mam problemy z oceną, czy zdjęcie jest wystarczająco ostre dla celów odbitki, a wyostrzam zwykle bardzo słabo [Inteligentne wyostrzanie 50%, 1 pkisel] bo jak ustawiam więcej to wydaje mi się, że na twarzach za bardzo widać skutki tego wyostrzania.

Viewing 2 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.