Strona główna Fora Foto Sprzęt kilka pytań, zeby dobrze zacząć :D

kilka pytań, zeby dobrze zacząć :D

Sprzęt

Member

Zdecywowałam się już na moją pierwszą lustrzankę—> Canon 400D (ewentualnie Canon 450D, chociaz uważam, że 400D jest wystarczający). Do niej chciałabym dokupić od razu dobry obiektyw. Wiem, że dobre obiektywy sa w cenie, ale ja bym chciala taki:
a) żeby nie był strasznie drogi (ponizej 1000,-)
b) żebym od samego początku miała jakąś satysfakcje z robienia ładnych zdjęc.
Czy moglibyście mi doradzić jaki kupic?? a może sam obiektyw kitowy wystarczy na moje początki. W przyszłości chciałbym zakupić obiektyw MACRO, ale słyszłam, ze dobre są strasznie drogie, więc dopiero za jakiś czas.

Member

Kit w zakresie 18-35 nie jest taki zły tylko trzeba go przymknąć nawet do f8. Można go uzupełnić np. 50/1.8 – kosztuje nowa ok 300zł. Na początek wystarczy chyba, że jakieś tele a tu już w okolicach 1000zł coś wybierzesz – chyba, że wolisz bardzo budżetowo to może być Tamron 55-200 – demonem szybkości nie jest ale nie jest zły i kosztuje 400zł. Całość wyniesie mniej niź 1000zł. Później zobaczysz co Ci jest potrzebne i wtedy zrobisz właściwe zakupy.

Member

A co chciałabyś fotografowac na początku tym obiektywem,bo to całkiem istotne.

Jeśli chodzi o obiektywy makro,to bardzo dobry jest Tamron 90mm f2,8 Makro – kosztuje niewiele w porównaniu do jakości jaką oferuje,bo około 1400 zł.
W ofercie Canona też powinny byc jakieś szkła do makro,ale mogą byc znacznie droższe.

Member

Na początku chciałabym przede wszystki architekture i pejzaze.

Keymaster

To do architektury proponuję dokupić solidny statyw, a do pejzażu – filtr polaryzacyjny (statyw zresztą też się przyda). Użycie filtra polaryzacyjnego z kitem może być ciut u…ciążliwe, ale da się.

Member

pod jakim względem kit z filtrem polaryzacyjnym jest uciążliwy??

Member

To możesz kupic samo body 400D i osobno nowego kita,który ma stabilizację i w-g wielu użytkowników jest znacznie lepszy optycznie niż ten bez stabilizacji.Ten stary kit bez stabilizacji był krytykowany za jakośc nawet przez użytkowników Canona,więc zdecydowanie go nie polecam – a 400D w zestawie właśnie taki posiada.
Ten nowy ze stabilizacją jest standardowo w zestawie z 450D,więc możesz też kupic nowsze body z lepszym szkłem.Ten nowszy 18-55mm ma w oznaczeniu dodane literki “IS” oznaczające stabilizację.
Zobacz podsumowanie testu 18-55mm IS u konkurencji.Są też tam zdjęcia testowe w pełnym rozmiarze więc możesz sama ocenic jakośc obrazu z tego szkła.

Member
Natalia_K wrote:
pod jakim względem kit z filtrem polaryzacyjnym jest uciążliwy??

Większośc tanich szkieł,w tym także tzw. kity w czasie ustawiania ostrości (ostrzenia) kręcą przednią soczewką.
Więc stosowanie różnych filtrów,w których jest ruchomy pierścień,jak właśnie polaryzacyjny lub szary połówkowy jest trochę mniej wygodne – chociaż moim zdaniem to kwestia przyzwyczajenia.Wystarczy najpierw ustawic ostrośc w odpowiednim miejscu,a dopiero później kręcic filtrem.Odwrotna kolejnośc spowoduje zmianę ustawienia filtra gdy obiektyw będzie ostrzył.

Keymaster

Właśnie, tylko jeszcze trzeba pamiętać, że odpowiedniego pokręcenia polarkiem dokonujemy po najdrobniejszym nawet przekadrowaniu, bo nawet jak autofokus będzie musiał przeostrzyć o pół metra, to przedni pierścień się obróci. Da się, oczywiście, tylko trzeba pamiętać przed każdym wciśnięciem spustu.

Member

Albo, jak ktoś już słusznie napisał, trzymać za kręconą część polara i dać ostrości się ustawić. No tylko pierścień na polarze musi bardzo lekko chodzić =)

Viewing 9 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.